PODRÓŻEROZRYWKA

Wyjazd w góry – co powinno trafić do bagażu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wyjazd w góry – co powinno trafić do bagażu?

Material Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Górskie szczyty prezentują się pięknie o każdej porze roku, przyciągając tłumy turystów, pragnących aktywnie spędzać czas. Na taką wycieczkę trzeba się jednak dobrze przygotować i zabrać ze sobą wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria.

Co koniecznie musi trafić do plecaka na górską wyprawę? Jak go zapakować, by podczas wyjazdu zapewnić sobie i bliskim komfort i bezpieczeństwo? O tym przeczytacie poniżej.

Rodzaj wyposażenia dopasowany do typu wyjazdu

Każdego roku na górskie szlaki w naszym kraju wychodzą miliony ludzi. Najpopularniejsze są oczywiście trasy w Tatrach, choć coraz więcej turystów odwiedza również Karkonosze lub zapuszcza się w mniej znane Bieszczady. Przed każdą wyprawą turyści powinni zadbać o to, by do plecaka trafiły wszystkie potrzebne rzeczy. Co się do nich zalicza?

Wszystko zależy przede wszystkim od specyfiki wyjazdu. Inaczej bowiem planuje się sprzęty i akcesoria, gdy idzie się na klasyczną wycieczkę górskimi szlakami w niższych partiach gór, niż gdy zamierza się odwiedzić mniej dostępne miejsca na najwyższych szczytach Tatr. W pierwszym przypadku, na którym się dziś skoncentrujemy, nie potrzeba choćby specjalistycznego sprzętu do wspinaczki, dostosowanego do konkretnej pory roku.

Jaki plecak zabrać w góry?

Dlaczego w górach warto mieć plecak? Podczas wspinaczki najlepiej bowiem mieć cały czas wolne obie ręce, by asekurować się podczas wchodzenia lub schodzenia po stromiznach.

Jaki powinien być plecak górski? Liczy się lekkość i trwałość wyposażenia, które będzie przecież intensywnie eksploatowane w terenie. Dobrze sprawdzają się plecaki z miękkimi, profilowanymi plecami (dopasowanymi do kształtu ciała) oraz dodatkowym pasem biodrowym, dzięki któremu odciąża się ramiona.

Plecak powinien mieć kieszonki we wnętrzu i na zewnątrz, by łatwo pogrupować wszystkie potrzebne przedmioty. Nawet jeśli został on wykonany z tkaniny odpornej na deszcz lub śnieg, dodatkowo można zaopatrzyć się w wodoodporny pokrowiec, by mieć pewność, że wszystkie przedmioty w środku będą zawsze suche, bez względu na pogodę.

Ubrania w górskim plecaku – podstawowe wyposażenie

W ramach ekwipunku na wyprawę trzeba zabrać odpowiednie ubrania. Wygodne spodnie, bluzkę i buty mamy oczywiście na sobie. Nieraz jednak przydaje się dodatkowa odzież. W okresie letnim na wszelki wypadek warto zabrać do plecaka długie spodnie (oprócz krótki na sobie), a także ciepłą bluzę z oddychającej tkaniny i kurtkę (przeciwdeszczową, chroniącą przed wiatrem). Pogoda na górskich szlakach bywa zmienna – trzeba zatem być przygotowanym na nagłe pogorszenie się warunków.

Górski prowiant – co jeść na szlaku?

Na każdą wyprawę górską powinno się zabrać ze sobą prowiant, nawet jeśli planuje się spożywanie ciepłych posiłków w schroniskach. Mogą to być klasyczne kanapki, ale też inne źródła energii, łatwe do przenoszenia, jak suszone owoce, orzechy, batony proteinowe i czekolada. Taka żywność nie zajmuje dużo miejsca, jest lekka i niebrudząca. Oprócz tego konieczna jest oczywiście woda mineralna (najlepiej niegazowana – ok. 1,5 litra na osobę na cały dzień.

Bezpieczeństwo w górach

Górskie szlaki bywają zdradzieckie, dlatego zawsze trzeba być przygotowanym pod względem bezpieczeństwa. Podstawą jest apteczka, zawierająca materiały opatrunkowe, tabletki przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne i koc ratunkowy. Wszystko to można znaleźć choćby na stronie: Karaluch.com.pl. Poza tym warto mieć podstawowe leki, zażywane na co dzień, a także krem z filtrem.

Dodatkowo trzeba mieć ze sobą latarkę, scyzoryk lub nóż, mapę papierową, a także telefon z naładowanym powerbankiem, by w razie wypadku szybko wezwać pomoc. Nie zapominajmy, że przy wycieczkach w góry na terenach pogranicznych należy też wcześniej wykupić ubezpieczenie i zabrać ze sobą polisę – to niezbędne, gdy poza obszarem Polski musimy wezwać służby ratunkowe.

Dobrze przygotowany wyjazd w góry

Pakowanie wyposażenia na wyjazd w góry wymaga uwagi i dokładnego określenia potrzeb. Powyżej przedstawiliśmy jednak podstawowe sprzęty, które mogą się okazać bardzo przydatne, by przyjemnie i przede wszystkim bezpiecznie spędzić czas na łonie natury.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*