ZDROWIE

Jaka dieta jest potrzebna przy sportach wysiłkowych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jaka dieta jest potrzebna przy sportach wysiłkowych?

Artykuł sponsorowany

Odpowiednia i zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna stały się dzisiaj bardzo popularne. Jeśli chcesz uprawiać sporty wysiłkowe, pamiętam, aby zadbać o odpowiednie i różnorodne posiłki.

Co jeść, aby dobrze się czuć 

Jeśli chcesz uprawiać sporty wysiłkowe, w których będziesz używać liny wspinaczkowe czy worki treningowe, twoja dieta powinna być przede wszystkim prawidłowo zbilansowana i zdrowa. Jej podstawą są świeże i najwyższej jakości produkty. Używki, niezdrowe tłuszcze czy wysokoprzetworzona żywność powinny zostać całkowicie wyeliminowane. Posiłki spożywane w ciągu dnia muszą zaspokoić twoje zapotrzebowanie energetyczne, ponieważ tylko wtedy będziesz czuł się dobrze. Uzależnione jest ono od kilku czynników takich jak rodzaj, intensywność oraz czas wysiłku fizycznego. 

Zmiana twojego jadłospisu nie musi być drastyczna, gdy ćwiczyć rekreacyjne i twoim celem nie jest modelowanie sylwetki czy utrata na wadze. Wtedy musisz dostarczyć swojemu organizmowi ilość kalorii, która dedykowana jest dla osoby o umiarkowanej aktywności fizycznej. Aby poznać swoją liczbę kalorii, której potrzebujesz, aby twoja waga zawsze była na prawidłowy poziomie, musisz określić całkowitą przemianę materii. 

Dieta dla sportowców 

Podstawą twojej diety jako sportowca powinny być węglowodany. Będą one dla organizmu optymalnym źródłem energii. Białko i tłuszcze również należy w niej uwzględnić, ponieważ będą stanowić dodatkowy materiał energetyczny. Pamiętaj jednak, że tłuszcze w twojej diecie powinny mieć mniejszy udział. 

  • Węglowodany — produkty o dużej zawartości węglowodanów są najlepszym paliwem energetycznym dla całego ciała, a przede wszystkim dla mięśni i tkanek. Jeśli jesteś aktywny fizycznie, twoje zapotrzebowanie na nie wynosi około 60-70% całkowitego zapotrzebowania na energię. Jednak zwracaj szczególną uwagę na te o niskim indeksie glikemicznym. Produkty, które warto wybierać to większość warzyw i niektóre owoce, makaron ugotowany al dente czy jedzenie pełnoziarniste. 
  • Białko — dzięki niemu twoje mięśnie mogą prawidłowo rosnąć i się rozwijać. Pamiętaj, aby w twojej diecie białko pochodziło z różnych źródeł jak na przykład chude mięso, drób, jajka, sery, mleko czy wędliny. Zapotrzebowanie będzie się różnić w zależności od treningu, płci, wieku oraz stanu organizmu, jednak przyjmuje się, że wynosi one około 2 g na 1 kg masy ciała u osób aktywnych fizycznie. 
  • Tłuszcze — to około 25-30% całkowitego zapotrzebowania na energię. Muszą to być jednak zdrowe tłuszcze, które znajdziesz w olejach i tłuszczach rybich. Ogranicz za to te pochodzenia zwierzęcego, które obecne są w maśle, śmietanie czy tłustych wędlinach i mięsach. 

Odżywki dla sportowców sprawdzą się, jeśli nie potrafisz utrzymać dobrze zbilansowanej diety. Jeżeli jednak masz większy kłopot ze zdrowym odżywianiem, warto udać się po poradę do specjalisty. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Krishnajith

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*