KARIERA I FINANSE

Unieważnienie kredytu frankowego – na czym to polega?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Unieważnienie kredytu frankowego – na czym to polega?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ostatnie lata nie były ani łatwe, ani łaskawe dla posiadaczy kredytów frankowych. Pod tym pojęciem rozumiemy zarówno kredyty indeksowane, jak i denominowane. Zaciągane na korzystnych zasadach, dzisiaj są przysłowiową kulą u nogi kredytobiorców. W momencie, gdy myśleli oni, że mogą jedynie patrzeć na szybujący w górę kurs CHF, pojawiła się nadzieja. Jaka? Unieważnienie kredytu orzeczone przez sąd.

Kto może ubiegać się o unieważnienie kredytu frankowego?

O unieważnienie kredytu frankowego mogą ubiegać się osoby, które posiadają kredyt indeksowany lub denominowany w CHF. To jedna z opcji, a drugą jest odfrankowienie takiego kredytu. Czym się różnią?

  • unieważnienie kredytu frankowego – uznanie, że umowa z bankiem nigdy nie istniała,
  • odfrankowienie kredytu – zmiana waluty spłacanego kredytu na PLN, ale z zachowaniem oprocentowania obowiązującego przy kredycie CHF.

Nadzieja na pozbycie się obciążenia lub uczynienie go bardziej znośnym, a przynajmniej przewidywalnym sprawia, że wiele osób decyduje się na ten ruch. Muszą one jednak wiedzieć, że procedura sądowa bywa skomplikowana i nie każdy może liczyć na pozytywny wyrok. Warto zatem zacząć od konsultacji z dobrym prawnikiem, który specjalizuje się w pomaganiu frankowiczom.

Jak unieważnić kredyt we frankach?

Unieważnienie kredytu we frankach wcale nie jest łatwą czy szybką procedurą. Trzeba raczej przygotować się na dłuższy proces i mieć na uwadze brak jednolitego orzecznictwa w polskich sądach. Jednak z drugiej strony frankowicze mogą korzystać z coraz bardziej profesjonalnych usług prawniczych – w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wiele kancelarii wyspecjalizowało się w pomaganiu osobom z kredytami frankowymi.

Prawnik potrzebuje danych do analizy, głównie opiera się na umowie kredytowej. Na tej podstawie ocenia, czy są przesłanki do wszczęcia procesu i jakie są szanse na unieważnienie kredytu frankowego.

Skutki unieważnienia kredytu frankowego

Jeżeli zapadnie pozytywna decyzja kredytowa, wówczas oznacza to całkowite unieważnienie kredytu frankowego. To sytuacja podobna do tej, w której nigdy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy! Na czym polega unieważnienie kredytu frankowego?

  • Bank oddaje kredytobiorcy wszystkie opłaty pobrane w związku z obsługą kredytu hipotecznego – spłacone raty, odsetki, prowizje.
  • Kredytobiorca oddaje bankowi kwotę, jaką otrzymał w ramach kredytu.

Trzeba mieć jeszcze na uwadze to, że bank niekoniecznie pozostanie w tej sprawie bierny. Zdarzały się procesy banków przeciwko kredytobiorcom, którzy unieważnili kredyt. Pozywali ich one za bezumowne korzystanie z kredytu. Opcją załagodzenia takiego sporu jest wystąpienie wzajemne o wynagrodzenie.

Czy warto unieważnić kredyt CHF?

Wejście na ścieżkę prawną – w jakiejkolwiek sprawie – zawsze jest poprzedzane analizą. Nie inaczej jest w przypadku wniosku o unieważnienie kredytu w CHF. Czy warto? Uwolnienie od spłacania kredytu, możliwość wykreślenia hipoteki z ksiąg wieczystych i zwrot spłaconego kapitału i odsetek to najmocniejsze argumenty.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*