KARIERA I FINANSE

Zmiana ze spółki osobowej w spółkę z o.o. – czy to  możliwe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zmiana ze spółki osobowej w spółkę z o.o. – czy to  możliwe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Prowadzenie firmy nieuchronnie ponosi za sobą konieczność podejmowania odpowiedzialnych decyzji skutkujących w przyszłości sukcesem albo porażką. Są dwa typy popularnych form prowadzenia spółek – osobowa i z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprawdźmy, czym charakteryzują się obie te formy prowadzenia działalności gospodarczej i jak się zabrać do przekształcenia pierwszej w drugą.

Spółka osobowa – czym jest?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi o przekształcenie spółki osobowej w spółkę z o.o., sprawdźmy, czym charakteryzuje się ta pierwsza. Wielu nasunie się na myśl, iż chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą. Otóż nie. Jednoosobowa działalność gospodarcza to zupełnie inny podmiot, prowadzenie spółki zaś wiąże się z większą ilością formalności, bo między innymi wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych, pisania uchwał w postaci protokołów. Czym zatem jest ta forma prawna? Opiera się na umowie zawieranej między przynajmniej dwoma wspólnikami. Wówczas spółka uzyskuje zdolność prawną pozwalająca na zaciąganie zobowiązań czy nabywanie praw. Wspólnicy są w posiadaniu wyłącznie owych praw i obowiązków, nie posiadają natomiast akcji czy udziałów. Co istotne, w razie problemów z zarządzaniem, wspólnicy ryzykują własnym, prywatnym majątkiem. To oni płacą podatki jako osoby fizyczne, a w razie śmierci któregoś z nich, następuje rozwiązanie spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – czym jest?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardzo popularnym sposobem na prowadzenie w Polsce dzielności gospodarczej. Co przesądza o jej popularności? Cecha wynika z nazwy. Wspólnicy nie odpowiadają swoim prywatnym majątkiem w razie podjęcia złych decyzji, niewłaściwego zarządzania firmą, zaciągnięcia długów czy wreszcie upadku działalności. Tracą wyłącznie wkład wniesiony w majątek firmy. Innymi zaletami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest brak opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto spółka może działać nawet po śmierci jednego ze wspólników. Nie oznacza to oczywiście, że ta forma działalności jest pozbawiona wad – przeciwnie, podwójne opodatkowanie czy masa formalności, w tym konieczność prowadzenia pełnej księgi rachunkowej może być swego rodzaju zniechęcające. Każda taka ważna decyzja powinna być konsultowana w gronie wspólników, a nawet z pomocą i poradą prawników.

Jak wygląda przekształcenie spółki osobowej w spółkę z o.o.?

Jeśli po konsultacji i przemyśleniach doszliśmy do wniosku, że przekształcenie jest korzystne, możemy przystąpić o procedury. Najpierw zaczynamy od przygotowania dokumentacji, a więc:

  • plan przekształcenia,
  • projekt umowy dla spółki z. o. o.,
  • projekt uchwały o przekształceniu spółki z osobowej na z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • dokumentacja księgowa.

Jak widać, procedura ta wymaga przeprowadzenia między innymi takich czynności jak wycena majątki nowej spółki, koniecznie wizyty u notariusza, który sporządzi dla nas umowę, konieczności przygotowania sprawozdań finansowych. Kolejnymi kwestiami jest wypełnienie formalności, w tym rejestracja w KRS i CRBR.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*