DOM I OGRÓDZWIERZĘTA

Legowisko dla kota – jak wybrać najlepsze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Legowisko dla kota – jak wybrać najlepsze?

Jeśli jesteś właścicielem kota, z pewnością zdążyłeś się przekonać, jakie to wygodnickie leniuchy. Potrafią całe dnie nic nie robić, a jedyne czego im trzeba to wygodne posłanie. No właśnie. Jak wybrać legowisko dla kota, aby poczuł się komfortowo i szczęśliwie?

Rodzaje kocich wypoczynków

Na początek najważniejsze jest to, abyś poznał najpopularniejsze propozycje kocich legowisk. Wyróżniamy następujące rodzaje:

  • klasyczne – takie legowisko dla kota to standard oraz wygoda zarówno dla właściciela, jak i pupila. Jeśli chodzi o opiekuna, to ten typ posłania jest stosunkowo łatwy do wyczyszczenia. Dodatkowo jego niewielki rozmiar sprawdzi się w wielu miejscach w domu. Klasyczne legowiska znajdziesz i w twardym, i miękkim wydaniu, dzięki czemu sprostasz wymaganiom zarówno łóżkowego leniucha, jak i wielbiciela parapetów;
  • wiszące – ta opcja to między innymi legowisko dla kota na ścianę lub designerski hamak. Taki rodzaj wypoczynku to gratka dla pupili lubiących relaks na wysokościach. Dodatkowo nie zajmuje miejsca na podłodze, dzięki czemu świetnie sprawdzi się na niewielkich metrażach;
  • budki – jeśli chodzi o legowisko dla kota, wiklina powinna stanowić dobry wybór. Po pierwsze jest to materiał, który świetnie prezentuje się w każdym mieszkaniu, a dodatkowo jest odporny na zniszczenia, które koci towarzysz dosyć często powoduje. Budki to dobra opcja dla zwierzaka, który lubi się ukryć. Prywatność, którą daje ten typ posłania, sprawi, że maluch będzie najlepiej wypoczywał. 

Legowisko w stylu Twojego kota – jak je dopasować? 

Warto, abyś zdecydował się na legowisko, które w pierwszej kolejności spełni potrzeby Twojego kota. Ostatecznie, jeśli dokonasz złego wyboru to i tak nie przekonasz pupila do nowego wypoczynku. Koty są z natury uparte i same podejmują decyzje. Tylko skąd masz wiedzieć, co będzie odpowiednim wyborem? To proste!

Jeśli widzisz, że zwierzak często przesiaduje na parapecie, szafie czy oparciu kanapy, przemyśl opcje legowiska wiszącego. Z pewnością kot ucieszy się z wysoko umieszczonego wypoczynku, do którego inni będą mieli utrudniony dostęp.

Jednak, kiedy kot preferuje miejsca zacienione i zadaszone, takie jak np. regał na książki, to warto, abyś zdecydował się na budkę. Takie rozwiązanie może dobrze wpłynąć na komfort psychiczny Twojego pupila i pozwoli mu w spokoju i ciszy wypocząć.

Zdarza się, że koty uwielbiają miękkie kanapy, wygodne fotele czy nawet łóżka swoich właścicieli. Jeśli taki właśnie jest Twój kot, to powinieneś zdecydować się na klasyczne legowisko, które da największy komfort Twojemu pupilowi. Duża, otwarta przestrzeń, nieposiadająca bocznych ścian pozwoli mu na swobodny relaks.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru legowiska?

Ważne jest to, aby nie zapomnieć o elementach, które sprawią, że legowisko będzie komfortowe dla Twojego kota. Takimi wyznacznikami mogą być:

  • wielkość – rozmiar posłania zależy od wielkości Twojego kota. Powinno być dobrane tak, aby zwierzak mógł się w nim swobodnie rozłożyć;
  • miękkość – to kolejny element, który należy dobrać indywidualnie do potrzeb kota. Jeśli zwierzak najchętniej wybiera twarde parapety, warto zrezygnować z miękkich, zapadających się materacyków, ponieważ mogą nie być w jego stylu. Sytuacja tak samo wygląda w drugą stronę. Jeśli kot uwielbia Twoje miękkie łóżko, raczej niechętnie będzie korzystał z twardego materaca.

Przeczytaj też: https://tiptors.pl/dom-ogrod/zwierzeta/ryby-akwariowe-dla-poczatkujacych-jakie-wybrac/

Zdjęcie główne: Cats Coming/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*