Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Klocki LEGO, zgodnie z zapewnieniem producenta, nadają się do zabawy dla dzieci od czwartego roku życia. Kiedy stajemy przed wyborem pierwszego zestawu, często dostajemy zawrotu głowy. Mnogość zestawów sprawia, że trudno się zdecydować. Opakowania kuszą kolorami, postaciami ze znanych nam i lubianych serii, stopniem skomplikowania i imponującą wielkością budowli. Sprawdźmy, dlaczego warto zwrócić wzrok ku klasycznym zestawom LEGO.
Klocki pozwalają uczyć się poprzez zabawę. Ćwiczą kreatywność, precyzję ruchów, spontaniczność, operowanie pojęciami przestrzennymi, uczą też współpracy między uczestnikami zabawy. Finalnie zwieńczeniem sukcesów każdego budowniczego będzie pokazanie pięknej konstrukcji publiczności – rodzicom czy starszemu rodzeństwu. Duma i radość, poczucie, że stworzyło się coś własnego, coś swojego, coś wyjątkowego budują w dziecku poczucie wartości. Dlatego warto podarować mu klocki. Kiedy było małe, bawiło się klockami z drewna, miękkimi, kolorowymi, lekkimi elementami pozwalającymi mu wkroczyć w świat architektury. Jednak w miarę rozwoju dziecka warto pomyśleć nad ubogaceniem jego kolekcji o nieco bardziej skomplikowane zestawy. Tu z pomocą przychodzi LEGO. Kultowe produkty duńskiej marki uchodzą za jedną z czołowych i najlepszych w dziedzinie zabawkarskiej. Dzięki nim dzieci ćwiczą motorykę oraz rozwijają mięśnie palców i rąk. Zabawa klockami LEGO jest tak naprawdę intensywną nauką na błędach, ćwiczeniem w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniem problemów.
Biorąc pod uwagę specyfikę rozwijającego się dziecka, jego chęć poznawania nowego i gotowość podejmowania wyzwań, wydaje się, że klocki z serii Lego classic będą odpowiednie, aby zaszczepić w nim miłość do budowania. Klasyczne zestawy cechują się uniwersalnością. Można łączyć je wedle instrukcji i poradników dołączonych do opakowania, a można też całkowicie posłuchać głosu wyobraźni i stworzyć od podstaw coś zupełnie nowego. Powstaną z nich pojazdy, wieże, mury, budynki, zamki, ogrody, zwierzęta. Co ciekawe, zestawy z tej kategorii można mnożyć i łączyć, aż powstanie z nich jeden wielki zestaw z klockami we wszystkich kolorach tęczy.
Wspólne budowanie z klocków LEGO może stać się pretekstem do budowania relacji między dzieckiem a jego rodzicami, rodzeństwem i przyjaciółmi. Pamięć człowieka jest długotrwała – po latach pamiętamy z dzieciństwa głównie to, z czym wiążą się określone emocje, dobre i złe. Jeżeli dziecko spędziło wiele miłych chwil na zabawie z najbliższymi, czuło się szczęśliwe, kochane i bezpieczne, po latach będzie wspominało z uśmiechem i nostalgią. Wspólna zabawa jest lepsza niż samotna. Daje więcej frajdy, jest okazją do żartów, do pomagania, do chwalenia siebie nawzajem, do przydzielania sobie ról, do wywiązywania się z zadań, do nauki zdrowej rywalizacji. Każda okazja do zabawy w grupie jest krokiem w stronę nabycia i pogłębienia umiejętności społecznych.
Fot.: materiał prasowy Klienta.