PODRÓŻE

Top 5 destynacji na city break

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Top 5 destynacji na city break

Chcesz zrobić krótki wypad, ale nie wiesz, gdzie spędzić weekend? Przedstawiamy wyjątkowe kierunki dla tych, którzy chcą spędzić weekend w mieście – ale innym niż zwykle. Pakujcie walizki i w drogę!

City break – po co mi to?

City break, zwiedzanie miast, wakacje trzydniowe – zjawisko ma różne nazwy, ale chodzi o dokładnie to samo: wyjazd ze znajomego miasta i odwiedzenie innej miejscowości. W zależności od naszych upodobań city break może być nakierowany na doświadczenia związane ze zwiedzaniem i poznawaniem historii, wydarzeniami kulturalnymi lub poznawaniem lokalnej kuchni. Dzięki swojej krótkości nie nadwyręża zasobów dni urlopowych, a możliwość wyjazdu poza sezonem turystycznym chroni portfel. To idealny sposób na szybką zmianę klimatu i naładowanie baterii.

Poniżej prezentujemy tylko kilka miast, które można wybrać za swój cel do zwiedzania w weekend – od najbliższych, bo polskich propozycji, po stolice naszych sąsiadów i ciekawe miasta w Europie.

Stolice Polski – Gniezno, Kraków i Warszawa

Oszukujemy algorytm i łączymy aż trzy propozycje w jedną – to również nasz sposób, aby każdy mieszkaniec Polski znalazł propozycję, która nie jest jego miejscem zamieszkania. Zresztą dzięki bogatej historii polskie stolice są tak zróżnicowane, jak czasy, w których przyszło im być miastem stołecznym. Jeśli interesują was początki polski i chrześcijaństwa w naszym kraju, absolutnie musicie odwiedzić Gniezno. Bonusem jest wyjątkowo ładnie zagospodarowane stare centrum miasta, smaczne restauracje i – choć to wymaga wyjechania na obrzeża miasta – atrakcyjna oferta handlowa.

Kraków jako stolica stanowił mekkę nauki i sztuki i to zostało mu do dzisiaj. Jeśli interesują was wyjątkowe budynki (krakowskie Sukiennice), rzadkie zbiory muzealne czy niezwykłe projekcje filmowe i festiwale muzyczne, to kierunek dla was. Fanom kultury japońskiej polecamy odwiedzenie zarówno Muzeum Narodowego, jak i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, w którym można zobaczyć zbiory przekazane miastu Kraków przez Feliksa Jasieńskiego. Fani wydarzeń kulturalnych powinni wcześniej sprawdzić, kiedy odbywa się atrakcyjny dla nich event – to np. Festiwal Muzyki Filmowej, Unsound, Conrad Festival, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia i wiele, wiele innych…

W końcu Warszawa, będąca obecną stolicą kraju, dla wielu stanowi niejako miasto tranzytowe – a chociaż rzeczywiście z Okęcia można dostać się w niemal każdy zakątek świata, warto też zwrócić uwagę na to, co miasto Syrenki ma do zaoferowania. To praktycznie międzynarodowa oferta gastronomiczna, ogromny zasób muzeów i galerii sztuki, wyjątkowe, zarówno kameralne, jak i zbiorowe wydarzenia kulturalne, spektakle i wystawy… A jeśli zdecydujesz, że masz dosyć miasta, zawsze możesz uciec od zgiełku do Parków Łazienkowskich, Morskiego Oka (tak, taki park również istnieje), Arkadii… zwiedzanie Warszawy tylko przez pryzmat jej parków może być ciekawa wyprawą samą w sobie!

Praga – blisko i wyjątkowo

Dla osób, które jednak chciałyby wyrwać się za granicę – ale nie za daleko – proponujemy stolicę naszych południowych sąsiadów. Doskonały transport – do Pragi dostaniemy się nie tylko samochodem, ale też autobusem czy pociągiem – minimalna bariera językowa i wciąż stosunkowo przystępne ceny to tylko wierzchołek zalet tego miasta. Przepiękna architektura, niezawodna komunikacja miejska, pozwalająca zwiedzić miasto wzdłuż i wszerz, i oczywiście kuchnia czeska (a dla dorosłych preferujących napoje wyskokowe dodatkowo ciekawa oferta z tego zakresu) – to wszystko czeka na nas w Pradze. Oczywiście zachęcamy do zwiedzenia muzeum Narodowego w Pradze, ale jeśli szukacie również innych ciekawych miejsc do odwiedzenia, radzimy spacer do starego miasta i obejrzenie Orloja – zegara umieszczonego na tamtejszym ratuszu. Jest co oglądać!

Berlin – dla fanów wydarzeń i zwiedzania

Nasz zachodni sąsiad posiada stolicę, którą mogą odwiedzać nie tylko fani historii XX wieku – choć towarzyszy ona berlińczykom na co dzień w postaci pomników i pamiątek podziału miasta. Jednak Berlin to również stolica sztuki modernistycznej, a także gratka dla fanów starszej historii – Wyspa Muzeów to must-see! Oczywiście, fani turystyki gastronomicznej również znajdą coś dla siebie, a na fanów najnowszej mody europejskiej czekają ogromne domy handlowe.

Lublana – wygodnie i kameralnie

Znacznie dalej, ale wciąż w zasięgu polskiego podróżnika znajduje się stolica Słowenii. Lublana żartobliwie nazywana jest „jedyną stolicą lubianą przez wszystkich mieszkanców” ze względu na swoją nazwę, którą z kolei wzięła od rzeki Lublanicy, przepływającej przez jej centrum. Urocze, kameralne miasto, które można obejść pieszo w ciągu jednego dnia, stanowi zarówno doskonały cel podróży, jak i bazę wypadową – Słowenia dzięki swoim niewielkim rozmiarom oferuje wszystkie atrakcje turystyczne „w zasiegu ręki”. Jeśli zatrzymamy się w Lublanie, całkowicie realny jest plan dnia, w którym od rana ruszymy na trekking w „Słoweńskie Alpy” czyli Alpy Julijskie, aby popodziwiać Tryglawa, ich najwyższy szczyt, a po południu odpoczniemy nad Morzem Adriatyckim.

Sama Lublana oferuje przepiękne, dostępne tylko dla ruchu pieszego i rowerowego centrum wraz z Placem Prešerena, zamkiem oraz kilkoma zabytkowymi kościołami. Co niedzielę, na nadbrzeżu w centrum odbywa się lokalny pchli targ

Lizbona – dążymy do wiosny!

Lizbona to portugalska stolica, która oprócz temperatur wyższych niż w Polsce oferuje też charakterystyczną portugalską architekturę (zachęcamy do odwiedzenia zamku św. Jerzego i kościoła św. Antoniego!), pyszną kuchnię i gościnność zamieszkujących ją ludzi. I oczywiście, oryginalne portugalskie alkohole. To idealny cel dla fanów gastroturystyki i wszystkich tych, którzy już nie mogą doczekać się wiosny!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*