SPRZĄTANIEUMIEJĘTNOŚCI

Czyszczenie płyty indukcyjnej to zmora niemal każdej pani domu. Jak to robić prawidłowo?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czyszczenie płyty indukcyjnej to zmora niemal każdej pani domu. Jak to robić prawidłowo?

Płyta indukcyjna ma wiele plusów: świetnie wygląda, nie zostawia tłustego osadu na meblach po gotowaniu i nie zajmuje dużo miejsca. Schody zaczynają się wtedy, kiedy trzeba ją wyczyścić. Czym i jak czyścić płytę indukcyjną dowiesz się z poniższego artykułu.

Systematyczność kluczem do sukcesu!

Podstawową zasadą czyszczenia płyty indukcyjnej jest systematyczność. Wszelkiej maści zabrudzenia nie tylko bardzo negatywnie wpływają na wygląd płyty indukcyjnej, ale także na jej działanie – zabrudzenia zaburzają równomierność przenikania ciepła, które ma podgrzewać postawione na niej naczynie. Widzisz więc, jak ważne jest regularne czyszczenie płyty indukcyjnej. Najlepiej po zakończeniu korzystania z niej przecierać jej powierzchnię. Pamiętaj, że nagromadzony brud po pierwsze będzie bardzo widoczny na szklanej płycie, po drugie dużo ciężej będzie go doczyścić. Lepiej więc pilnować jej czystości, niż później szorować. Czym czyścić płytę indukcyjną? Codzienne czyszczenie najlepiej przeprowadzać lekko wilgotną gąbką (pamiętaj, aby nie używać szorstkiej strony!). Świetne do codziennego utrzymania czystości płyty indukcyjnej będą także płyn do mycia szyb i ręcznik papierowy (tu także kontroluj, aby nie był zbyt szorstki!). Pamiętaj jednak, by wyłączyć płytę przed czyszczeniem! 

Czym czyścić cięższe zabrudzenia?

Jeśli jednak codzienne czyszczenie okazało się niewystarczające, możesz użyć detergentów przeznaczonych do czyszczenia płyty indukcyjnej albo powierzchni ceramicznych czy szklanych. Na rynku jest ich naprawdę wiele i nie są drogie. Przy używaniu takiego detergentu masz pewność, że płyta indukcyjna nie zostanie zniszczona, a zabrudzenia uda się wyczyścić. Wybieraj środki mające postać kremu czy pianki, która weżre się w głąb zabrudzeń, ale będzie łagodna dla szklanej powierzchni. Unikaj mocno chlorowanych oraz wybielających substancji, które mogą zbyt głęboko wniknąć w głąb płyty i ją zniszczyć. Do czyszczenia płyty indukcyjnej staraj się używać ręcznika papierowego, ściereczki z mikrofibry czy miękkich gąbek – ochronią płytę indukcyjną przed porysowaniem. Po każdym użyciu detergentu musisz pamiętać o przetarciu indukcji do sucha, na przykład ręcznikiem papierowym. To zapobiegnie powstaniu zacieków, które także po czasie będą trudne do wyczyszczenia. Pamiętaj także o każdorazowym wyłączeniu płyty indukcyjnej przed zastosowaniem detergentów – podgrzane chemikalia mogą nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię płyty. Staraj się także zakładać gumowe rękawiczki podczas czyszczenia indukcji. Detergenty mogą działać bardzo żrąco i źle na Twoje dłonie. 

Fot. Max Vakhtbovych/Pexels

Zaschnięte zabrudzenia

Może się okazać, że aby usunąć stare, zaschnięte zabrudzenia trzeba będzie sięgnąć po skrobak do płyty indukcyjnej. Tego typu akcesoria bez problemu znajdziesz w internecie. Musisz jednak pamiętać, aby posługiwać się nimi niezwykle delikatnie. Nie używaj bardzo ostrych skrobaków, aby trwale nie zniszczyć płyty. Wszelkie zaschnięte resztki jedzenia czy stopiony plastik usuwaj natychmiast.

Domowe sposoby?

Jeśli nie chcesz inwestować w detergenty przeznaczone do czyszczenia płyty indukcyjnej, możesz zastosować do jej czyszczenia domowe rozwiązania. Najpopularniejszym z nich jest roztwór sody oczyszczonej i octu. Wystarczy, że wyłączoną i zimną płytę indukcyjną spryskasz octem, a następnie przetrzesz suchą szmatką z mikrofibry. Następnie posypiesz powierzchnię sodą, zwilżysz sporych rozmiarów szmatkę i rozłożysz na płycie. Po upływie 15 minut zdejmiesz szmatkę i delikatnie wyszorujesz całą płytę. Co kilka chwil postaraj się wypłukać szmatkę. Całą procedurę powtórz tyle razy, ile jest to konieczne. Na koniec drugi raz spryskaj płytę octem i wytrzyj wilgotną szmatką, do sucha przetrzyj płytę albo suchą szmatką, albo ręcznikiem papierowym. Ocet pomoże Ci się pozbyć także wszelkich smug i zacieków, jakie powstają podczas czyszczenia tłustymi specyfikami. 

Podstawowy ekwipunek

Jak widzisz, czyszczenie płyty indukcyjnej nie jest wcale trudne. Musisz pamiętać jedynie o tym, by nie używać szorstkich gąbek, ręczników papierowych czy ostrych skrobaków. Twoim podstawowym środkiem czyszczenia płyty indukcyjnej powinien być płyn do mycia szyb. I to, jeśli oczywiście będziesz czyścić ją regularnie, powinno wystarczyć. Dbanie o indukcje każdego dnia sprawi, że nie będzie konieczności inwestowania w kolejne detergenty pomocne w usuwaniu ciężkich zabrudzeń. Teraz już wiesz czym czyścić płytę indukcyjną!

Zdjęcie główne: Marcin Galusz/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*