Artykuł sponsorowany
Ewidencja czasu pracy kierowców to obowiązek każdego właściciela firmy transportowej. Niestety zadanie to nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. W głównej mierze przyczyniają się do tego niejasne i skomplikowane przepisy prawne, które nie każdy jest w stanie dobrze zrozumieć. Rozliczanie czasu pracy kierowców nie jest prostym zadaniem. Jak zatem prawidłowo rozliczać czas pracy kierowców, aby nie popełnić żadnego błędu? Podpowiadamy!
Zanim przejdziemy do tego, jak poprawnie rozliczać czas pracy kierowców, warto w pierwszej kolejności sprecyzować, czym tak naprawdę jest. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to czas pracy od rozpoczęcia aż do całkowitego zakończenia czynności związanych z przewozem drogowym. Zalicza się do nich nie tylko samą jazdę, lecz także m.in. załadunki i rozładunki, nadzór, pomoc innym osobom, czynności spedycyjne, formalności administracyjne czy utrzymywanie pojazdu w czystości. To, co nie wlicza się w czas pracy kierowców, to m.in. czas dyżuru bez wykonywania pracy (np. podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek), nieusprawiedliwione postoje, dobowe nieprzerwane odpoczynki oraz przerwy w pracy ustanowione w równoważnym systemie czasu pracy.
Maksymalny czas pracy kierowców nie może przekraczać 8 godzin w ciągu doby w przyjętym okresie rozliczeniowym 4 miesięcy. W praktyce oznacza to, że wykonując rozliczanie czasu pracy kierowców w ciągu 4 miesięcy, pracodawca jest zobowiązany do zachowania podstawowego wymiaru czasu pracy stosowanego w Kodeksie pracy. Przekroczenie tego wymiaru jest rozumiane jako praca w godzinach nadliczbowych. Poza obowiązkiem stosowania się do unormowanego wymiaru czasu pracy pracodawca musi zadbać również o rozkład czasu pracy kierowców, który powinien być ustalony odpowiednio wcześniej. Jeśli chodzi o przerwy, każdemu kierowcy przysługuje jedna przerwa w ciągu dnia pracy (30 min lub 45 min), przerwa w każdej dobie (9 godzin lub 11 godzin) i przerwa tygodniowa (45 godzin). Podczas rozliczania czasu pracy kierowców warto pamiętać również o tym, że dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 9 godzin, tygodniowy – 56 godzin, a w ciągu kolejnych dwóch tygodni – 90 godzin.
Jak już wspominaliśmy na początku, rozliczanie czasu pracy kierowców nie jest prostym zadaniem. Z tego powodu coraz więcej firm transportowych korzysta z pomocy z zewnątrz. Przedsiębiorstwa oferujące pomoc w ewidencji czasu pracy kierowców są w stanie efektywnie i rzetelnie zadbać o takie kwestie, jak dokumentowanie czasu pracy, przerw i odpoczynku, rozliczanie godzin nadliczbowych, analiza naruszeń, rozliczanie diet, płac minimalnych i delegacji, a także przygotowywanie dokumentów kadrowo-płacowych. Firmy specjalizujące się w rozliczaniu czasu pracy kierowców oferują kompleksowe usługi, dzięki czemu właściciel firmy transportowej może w pełni skupiać się na innych równie ważnych kwestiach, nie martwiąc się o pomyłki.
Fot.: Paul Hanaoka/unsplash.com