AKCESORIAMODA I URODA

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?

Ultramodne „kocie oczy” nie każdej kobiecie dodadzą uroku. Okrągłe lenonki – tym bardziej. Podpowiadamy, jak nie dać plamy i wybrać okulary korekcyjne idealnie dopasowane do kształtu Twojej twarzy!

Twarz okrągła

Taki typ charakteryzuje się szerokim czołem, łagodnym zarysem podbródka, pełnymi policzkami i równymi proporcjami długości i szerokości twarzy. Znaczna część posiadaczy okrągłej twarzy chciałaby optycznie zniwelować jej krągłości i trochę ją wyostrzyć. Ostrości i bardziej kanciastego charakteru nadadzą twarzy okrągłej prostokątne okulary lub kultowe wayfarery. Unikaj natomiast oprawek kwadratowych, które jeszcze mocniej uwydatnią policzki i podbródek. Niezbyt trafnym rozwiązaniem będą też okulary oversize. Te ostatnie zakryją znaczną część twarzy i zaburzą jej proporcje. 

Twarz kwadratowa

Osoby o mocno zarysowanych rysach twarzy powinny zwrócić uwagę na modele, które optycznie złagodzą ostre kości policzkowe, mocno uwydatnioną linię podbródka i szerokie czoło. Jeśli  dostrzegasz u siebie kwadratowy kształt twarzy, wybieraj okrągłe i owalne ramki okularów, a także „kocie oczy”. Linie twarzy zaokrąglą też optycznie modele oversize. Nie miej oporów przed zakładaniem najbardziej ekstrawaganckich modeli o nieregularnych kształtach – stworzono je właśnie z myślą o Tobie!

Twarz owalna

Owalny kształt twarzy to taki, który rozciąga się równomiernie ku górze i dołowi. Posiadacze twarzy owalnej mają niezbyt szerokie czoło, szlachetnie zarysowane kości policzkowe, wąski podbródek i wyraziste spojrzenie. Godną ozdobą takiej twarzy będą niemal wszystkie modele okularów. Okrągłe tchną w twarz kobiecość i łagodność, a kanciaste dodadzą jej buntowniczości. Jedna mała uwaga: lepiej unikaj zbyt masywnych okularów „na pół twarzy” – po co zaburzać piękne proporcje, które są głównym atutem Twojej urody?

Twarz w kształcie serca

Przyglądasz się sobie w lustrze i widzisz szerokie czoło, wystające kości policzkowe i spiczasty podbródek? Oznacza to, że natura obdarzyła Cię twarzą w kształcie serca. Twoim zadaniem jest zrównoważenie proporcji twarzy poprzez poszerzenie jej dolnej części i odciągnięcie uwagi od czoła. Idealnym rozwiązaniem będą w tym wypadku pilotki o cienkich metalowych oprawkach oraz wayfarery, które wyostrzają rysy twarzy, a jednocześnie równoważą jej kształt (wypróbuj je, jeśli chcesz wyeksponować swoje kości policzkowe).

Twarz podłużna

Twarz podłużna jest bardziej wyciągnięta od twarzy owalnej, dlatego warto ją optycznie nieco poszerzyć. Ciekawie będą się na Tobie prezentować okulary o nietypowych kształtach. Możesz wypróbować okulary w kształcie serca lub kwiatka, tak lubiane przez miłośników muzycznych festiwali. Możesz też zaryzykować bardziej oryginalne modele – w nich także będzie Ci do twarzy.

Twarz diamentowa

Twarz w kształcie diamentu jest najszersza na wysokości kości policzkowych. Taki kształt charakteryzuje się wąskim i ostrym podbródkiem, a także dość masywnym czołem. W takim wypadku Twoim głównym zadaniem jest osiągnięcie pożądanych proporcji pomiędzy górą i dołem twarzy. Wybieraj okulary, które zaznaczają dolną część twarzy, na przykład pilotki lub wayfarery. Pasować Ci też będą okulary oversize’owe, pod warunkiem jednak, że umiejętnie je dobierzesz: ramki nie powinny za mocno wychodzić poza obrys twarzy, a ich kształt ma być raczej wyciągnięty niż zaokrąglony.

Zdj. główne: Omid Armin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*