KARIERA I FINANSE

Mikrobiznes – ułatwienia dla nowych działalności w Polsce

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Mikrobiznes – ułatwienia dla nowych działalności w Polsce

Rozważasz założenie własnej działalności, ale przeraża Cię liczba podatków, składek, rozliczeń i dokumentów, które będziesz miał na głowie? Wiemy, że działalność nie jest dla każdego, ale jeśli chcesz się na nią zdecydować, w Polsce możesz skorzystać z paru udogodnień – o ile o nich wiesz. Dlatego w tym wpisie przyjrzymy się, z czego może skorzystać nowy przedsiębiorca!

Działalność nierejestrowana – sprawdź, czy to dla Ciebie!

Nie jest to ulga w dosłownym znaczeniu tego słowa, ale raczej możliwość formy zarobkowej dopuszczona przez polskie prawo. Działalność nierejestrowana może być prowadzona w przypadku, gdy:

  • prowadzący jest osobą fizyczną,
  • działalność nie generuje przychodów większych niż 75% minimalnego wynagrodzenia (w 2024 roku 75% to 3181,50 zł brutto).

To sposób na rozpoznanie, czy nasz pomysł trafia w niszę i ma szansę na utrzymanie się jeszcze zanim przystąpimy do rejestracji działalności w jakimkolwiek urzędzie. Co ważne, mimo że taka działalność nie wymaga rejestracji spółki, pozyskiwania NIP-u lub REGON-u czy odprowadzania składek ubezpieczeniowych, wciąż wiąże się z obowiązkiem prowadzenia uproszczonej ewidencji oraz ewentualną koniecznością wystawiania faktur (jeśli tego życzy sobie nasz klient).

Jeśli Twoja działalność nierejestrowana spotyka się z dużym zainteresowaniem i podejrzewasz, że wkrótce przekroczysz maksymalny próg dochodów, warto rozważyć jej zarejestrowanie. Zwłaszcza że taki ruch wiąże się z możliwością ubiegania się o kolejne ulgi z tego artykułu!

Ulga na start – 6 miesięcy

To świadczenie umożliwiane przez ZUS dla każdego zakładającego działalność po raz pierwszy bądź otwierającego ją ponownie po co najmniej 5 latach od zamknięcia starej działalności. Ulga na start to nic innego jak zwolnienie przedsiębiorcy z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) przez pierwsze pół roku działalności na rynku. O to świadczenie może ubiegać się osoba fizyczna, która:

  • podejmuje działalność po raz pierwszy lub po upływie pięciu lat od zamknięcia ostatniej działalności,
  • nie wykonuje zadań, które wykonywał do tej pory na umowie o pracę dla tego samego pracodawcy, z którym zamierza nawiązać współpracę b2b.

Drugie zastrzeżenie ma na celu ograniczyć zabiegi większych firm, które mogłyby wymagać na swoich pracownikach otwarcie działalności tak, by ograniczyć koszty ponoszone przy zatrudnianiu pracowników.

Co ważne, Ulga na Start nie przysługuje z automatu – musisz złożyć wniosek o nią, np. przy rejestracji działalności w CEIDG. Jeśli tego nie zrobiłeś, możesz także w ciągu 7 dni od rejestracji działalności złożyć wniosek w placówce ZUS, a także przez internet.

Mały ZUS i Mały ZUS Plus

Po wygaśnięciu Ulgi na Start zaczniesz płacić składki socjalne. Jednak wciąż możliwe jest płacenie zmniejszonych sum, a to dzięki preferencyjnym składkom ZUS i programowi Mały ZUS Plus. Preferencyjne składki ZUS mogą trwać nawet przez 24 miesiące od wygaśnięcia Ulgi na start. Z kolei Małyu ZUS plus to program dla przedsiębiorców, których działalność nie osiąga dochodów przekraczających 120 tys. zł rocznie i może trwać nawet 36 miesięcy, jeśli w tym czasie działalność nie przekroczy wspomnianego progu. Preferencyjne składki ZUS są obliczane na podstawie deklarowanej kwoty, która nie może być niższa niż 30% przychodu minimalnego. A więc w roku 2024 najniższą deklarowaną kwotą będzie 1272,60 zł, od którego składka ZUS będzie wynosić 402,65 zł.

Z kolei Mały ZUS Plus obliczany jest na podstawie przychodów wykazanych w poprzednim roku działania działalności i nie może wynieść więcej niż kwota regularnej składki ZUS. Innymi słowy, to gwarancja, że będziesz płacił mniej i kwota ta zostanie obliczona na podstawie realnego przychodu, który działalność była w stanie osiągnąć. 

Co ważne, musisz zgłosić chęć korzystania z obu przysługujących Ci programów – w placówce ZUS lub przez internet. Więcej na temat zgłaszania się do programów przeczytasz tutaj i tutaj.

Rozłożenie podatku na raty

Jeśli Twoja firma przestała kwalifikować się do programów obniżających ZUS, a nie przekroczyła progu rentowności, możesz starać się o umorzenie części podatków (szczegóły sprawdzisz tutaj). Jednak jeśli poziom rentowności został osiągnięty, ale wciąż nie jesteś w stanie zapłacić całości podatku, zainteresuj się wnioskiem o rozłożenie podatku na raty. Choć jest to pomoc uznaniowa (oznacza, że urząd ma prawo odmówić jej przyznania, jeśli uzna, że nie zachodzi sytuacja, w której zapłata podatku wpłynie na życie Twoje i Twojej rodziny), to jej przyznanie może pozwolić odroczyć zapłatę bądź co bądź często wysokich zobowiązań i przeznaczyć te kwotę na inwestycje, które pomogą Ci utrzymać nową firmę dłużej.

Biznesmeni z niepełnosprawnością – to was zainteresuje!

W Polsce niepełnosprawność określa się w skali od 1 do 3 stopnia – co nie znaczy, że osoby z przyznaną etykietka „ma niepełnosprawność” nie mogą być aktywne zawodowo. Jeśli kwalifikujesz się do któregokolwiek poziomu niepełnosprawności, a chciałbyś rozpocząć przygodę z własną działalnością, zajrzyj na stronę rządu oferującą informacje na temat dofinansowania działalności gospodarczej, rolniczej lub wniesienia wkładu do spółdzielni socjalnej. Być może to wsparcie w połączeniu z innymi wymienionymi przez nas ulgami, jest właśnie tym, czego potrzebujesz, by stworzyć działalność marzeń?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*