DOM I OGRÓDZWIERZĘTA

Jak stworzyć akwarium?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak stworzyć akwarium?

Artykuł sponsorowany

Rybki akwariowe to popularni kandydaci na domowego pupila – opieka nad nimi jest stosunkowo prosta, a do tego cieszą się opinią bezproblemowych i ułatwiających zrelaksowanie się zwierzątek. W Europie stały się popularne już w XIX wieku, ale w Azji hodowla rybek akwariowych była znana od czasów starożytnych.

Gdzie postawić akwarium?

Miejsce, w którym stanie akwarium nie może być przypadkowe. Bardzo ważne jest oświetlenie pokoju, ponieważ w ciągu dnia rybki potrzebują naturalnego światła słonecznego. Jednocześnie, warto pamiętać, że zwierzątka nie powinny być eksponowane na zbyt mocne światło, ponieważ nie jest to dla nich bezpieczne. Kiedy wybierzesz już miejsce, warto dopasować do niego wielkość zbiornika. Zazwyczaj najlepiej sprawdzają się akwaria w wymiarach 100 cm długości i 50 cm wysokości. Tego typu zbiorniki mają objętość mniej więcej 100 litrów. Uznaje się, że im większe akwarium, tym lepiej, dlatego, jeśli masz taką możliwość, zdecyduj się na wypełnienie całej przestrzeni zarezerwowanej dla rybek.

Jak kupić oświetlenie?

Niemal każdy sklep zoologiczny oferuje szeroki wybór lamp do oświetlenia akwarium. Dlaczego w ogóle są one konieczne, jeśli akwarium ma stać w miejscu z dostępem do światła słonecznego? Naturalne światło nie jest wystarczające, by rośliny akwariowe mogły przeprowadzać fotosyntezę, a więc zapewniać Twoim podopiecznym tlen. Żeby ten proces przebiegał z odpowiednią wydajnością, potrzebujesz świetlówek, które będą imitować światło słoneczne.

Czego potrzebujesz do filtrowania wody?

Filtry są obligatoryjne dla każdego posiadacza rybek akwariowych. Służą do napowietrzania wody, zatrzymywania zanieczyszczeń i utrzymywania wody w dobrej kondycji. Istnieją trzy rodzaje filtrów akwariowych: mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Mogą być one wykonane z gąbki, węgla aktywowanego, pierścieni ceramicznych i innych materiałów. Kupując filtr, zwróć uwagę, czy jest on urządzeniem zewnętrznym czy wewnętrznym. Ta cecha wpłynie na miejsce jego umieszczenia. Warto również wiedzieć, że filtr wewnętrzny sprawdzi się raczej przy małych objętościach wody do czyszczenia.

Czy potrzebujesz grzałki?

Temperatura wody powinna być dopasowana do potrzeb Twoich rybek. Gatunki tropikalne wymagają wyższych temperatur, ale nawet rybki pochodzące z chłodniejszych klimatów muszą mieć optymalną temperaturę wody, którą zapewni grzałka z termostatem. Dla większości zwierzątek odpowiednie będzie utrzymanie około 22-26 stopni Celsjusza. Dla pewności możesz wyposażyć się również w termometr, żeby kontrolować, czy temperatura wody nie spada.

Zdjęcie główne: pexels.com/Kieu Tien Nguyen

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*