MAJSTERKOWANIE I NAPRAWA

Cieknąca spłuczka w toalecie — jak ją naprawić?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Cieknąca spłuczka w toalecie — jak ją naprawić?

Cieknąca spłuczka w toalecie to problem, który może przysporzyć wielu kłopotów, począwszy od zwiększonego rachunku za wodę, a skończywszy na uszkodzeniu łazienki. W tym wpisie pokażemy, jak krok po kroku zdiagnozować problem oraz jakie czynności należy podjąć, aby skutecznie usunąć usterkę i cieszyć się ponownie sprawnie działającą toaletą.

Spłuczka podtynkowa – lepiej zwróć się do specjalisty

Spłuczka podtynkowa, choć estetyczna i oszczędzająca przestrzeń, może sprawiać problemy przy próbach samodzielnej naprawy. Demontaż takiej spłuczki to zadanie złożone, wymagające nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale także wiedzy i doświadczenia. Nieprawidłowa próba naprawy może nie tylko nie rozwiązać problemu, ale również go pogłębić, prowadząc do poważniejszych awarii i konieczności kosztownej interwencji. Zanim jednak zdecydujesz się wezwać fachowca, spróbuj samodzielnie wyregulować pływak. Ta czynność ogranicza się do zdjęcia klapy spłuczki i zlokalizowania zaworu napełniającego, co jest stosunkowo proste i może rozwiązać problem cieknącej wody. Jeśli jednak regulacja pływaka nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, najlepiej jest zgłosić problem doświadczonemu hydraulikowi.

Spłuczka natynkowa – sprawdź, kto jest winowajcą!

W większości spłuczek natynkowych znajdują się dwa elementy odpowiedzialne za jej właściwe działanie: zawór napełniający i spustowy spłuczki. W zależności od tego, który element jest winowajcą, spłuczka będzie cieknąć w inny sposób – jeśli mimo opróżnienia zbiornika spłuczki woda zaczyna spływać do muszli niemal natychmiast i kontynuuje, nawet gdy ustanie napełnianie zbiornika, problemem jest szczelność zaworu spustowego. Natomiast jeśli w trakcie napełniania zbiornika przez około minutę strumień nie pojawia się w muszli, ale napełnianie zbiornika trwa praktycznie przez cały czas, najprawdopodobniejszym winowajcą jest rozregulowany zawór napełniający spłuczkę.

Prosta naprawa – regulacja pływaka zaworu napełniającego

Regulacja pływaka to jedna z podstawowych czynności, którą powinniśmy wykonywać przy naprawach spłuczki – może się okazać, że kilka obrotów pokrętłem odpowiedzialnym za regulację wysokości, na jakiej znajduje się pływak, zaoszczędzi nam stresu i kosztów związanych z cieknięciem. Co ważne, większość modeli, zarówno na– jak i podtynkowych, ma regulatory spłuczki ustawione w miejscu, do którego dostęp znajdą również osoby nieznające się na hydraulice. Zazwyczaj regulacja przebiega według poniższego schematu:

  1. Zdjęcie klapy spłuczki.
  2. Lokalizacja zaworu napełniającego.
  3. Lokalizacja regulatora – to cienka miarka, przypominająca pręt z wypustkami na swojej całej długości i czymś w rodzaju uchwytu na górze.
  4.  Regulacja pływaka – najczęściej przeprowadzana przez obracanie regulatora, w górę i dół którego „wędruje” pływak, ale niektóre modele wymagają delikatnego naciśnięcia bezpośrednio na pływak, aby obniżyć jego wysokość manualnie.
  5. Zamknięcie klapy spłuczki.

Jeśli rozregulowanie pływaka było problemem, spłuczka powinna przestać cieknąć zaraz po zakończeniu regulacji.

Kiedy regulacja nie daje efektu…

…wtedy czas na wymianę wadliwego elementu spłuczki. Na szczęście taka naprawa wykonywana w warunkach domowych nie jest zbyt droga – ponosimy jedynie koszt zakupu części, którą musimy wymienić, a większość modeli spłuczek ma dostępne zamienniki już w zakresie cenowym 20-30 złotych/część.

Najważniejsze to wybór właściwego modelu – spłuczki mogą mieć wlewy pionowe i boczne, a spusty mogą mieć różne wykończenie w zależności od tego, jak aktywujesz spuszczenie wody – a także właściwego gwintu: w Polsce stosuje się gwint ⅜ lub ½ cala.

Kiedy już określisz i nabędziesz nową część, możesz przystąpić do wymiany.

Wymiana zaworu napełniającego krok po kroku

  1. Zamknij główny dopływ wody do łazienki i wylej wodę z pojemnika spłuczki. Możesz ja spuścić bądź przelać do innego pojemnika.
  2. Otwórz klapę spłuczki.
  3. Przytrzymując jedna ręką zepsuty zawór, odkręć wężyk doprowadzający wodę. Możesz potrzebować pomocy obcęgów.
  4.  Przełóż wężyk do zlewu lub innego pojemnika – pozostanie w nim woda, więc nie chcesz zachlapać całej łazienki.
  5. Ostrożnie wyjmij zawór ze spłuczki i odłóż go do utylizacji.
  6. Wyjmij nowy zawór z opakowania i usuń wszystkie zabezpieczenia fabryczne. To może być np. nakrętka na gwincie.
  7. Umieść nowy zawór na miejscu uszkodzonego elementu. Następnie palcami, a potem z pomocą obcęg, przykręć wężyk do nowego gwinta. Nie przykręcaj zbyt mocno, by nie uszkodzić nowego gwintu – pół obrotu obcęgami w zupełności wystarczy.
  8. Otwórz dostęp do wody i/lub wlej do spłuczki wcześniej odlaną wodę.
  9. Wyreguluj pływak, wykorzystując do tego podłużny pręt przymocowany z boku zaworu. W zależności do tego, jak wysoko ustawisz pływak, spłuczka będzie napełniała się daną ilością wody. Jeśli uważasz, że możesz pozwolić sobie na spuszczanie mniejszej ilości wody – ustaw go niżej.
  10. Sprawdź, czy zawór działa zgodnie z oczekiwaniami, tj. przerywa nalewanie wody po osiągnięciu odpowiedniej ilości wody w pojemniku, a wężyk nie przecieka w miejscu dokręcenia do zaworu. W razie potrzeby doreguluj pływak.
  11. Zamknij klapę spłuczki.

Gratulacje, właśnie przeprowadziłeś swoją pierwszą wymianę!

Wymiana zaworu spustowego krok po kroku

  1. Zamknij dopływ wody i opróżnij pojemnik spłuczki.
  2. Zlokalizuj zawór spustowy.
  3. Wykręć  zawór – w zależności od budowy możesz to wymagać najpierw zdemontowania części ruchomej, a następnie zewnętrznej ramy, która jest przytwierdzona do otworu łączącego spłuczkę z misą.
  4. Wyjmij nowy zawór spustowy i ponownie usuń wszystkie zabezpieczenia. Sprawdź, czy wszystkie uszczelki znajdują się we właściwych miejscach i są nieuszkodzone.
  5. Ostrożnie zamontuj zawór nad otworem odpływowym misy spłuczki. Upewnij się, że spust zaworu chodzi płynnie.
  6. Połącz spłuczkę z przyciskiem na klapie spłuczki.
  7. Włącz dopływ wody do misy spłuczki.
  8. Jeśli woda wciąż cieknie – wyreguluj wysokość uszczelek zaworu spustowego – bywa, że wymagają one obniżenia, ale to okazuje się dopiero po połączeniu spustu z przyciskiem spłuczki.

Właśnie dokonałeś wymiany zaworu spustowego!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*