MAJSTERKOWANIE I NAPRAWAUMIEJĘTNOŚCI

Co możesz samodzielnie wymienić w aucie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co możesz samodzielnie wymienić w aucie?

Artykuł sponsorowany

Każdy kierowca wie, że przy aucie zawsze jest co robić. Wielu miłośników motoryzacji uwielbia majsterkować w swoim samochodzie, ulepszać go i naprawiać drobne usterki. Wiele elementów w aucie możesz łatwo wymienić samodzielnie, by nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na mechanika. 

Płyny eksploatacyjne   

W samochodzie znajduje się wiele płynów, które ułatwiają i usprawniają jego działanie. Najbardziej podstawowym i najłatwiejszym w wymianie jest płyn do spryskiwaczy. Praktycznie każdy może bez problemu uzupełnić jego poziom lub wymienić zawartość zbiornika na inny środek. Płyn chłodniczy lub hamulcowy to nieco bardziej skomplikowany temat, jednak nadal można je bez większych problemów spuścić lub odciągnąć strzykawką i wymienić zawartość zbiorników na nowy specyfik. 

Bez wątpienia najważniejszym płynem eksploatacyjnym jest olej silnikowy. Jego poziom i jakość ma wpływ na funkcjonowanie całego auta. Na wymianę oleju najczęściej oddaje się samochód do mechanika, jednak przy odrobinie chęci i wiedzy, można to niskim kosztem zrobić samodzielnie. Pierwszym krokiem jest spuszczenie starego oleju ze zbiornika. Następnie należy wymienić filtr oleju, upewnić się, że wszystkie elementy są szczelnie zamontowane, a następnie wlać nowy olej i testowo odpalić silnik. Jeśli auto odpala bez problemu, oznacza to, że procedura się udała.   

Podstawowe części samochodowe  

Każdy element auta z czasem się zużywa i wymaga wymiany. Nie wszystkie części są na tyle skomplikowane, by do ich montażu konieczna była wizyta w warsztacie. Podstawowe elementy układów, jak pompka sprzęgła, rezystor nawiewu czy antena radiowa, możesz z powodzeniem wymienić na własną rękę. Części do aut francuskich i samochodów konkretnych marek możesz kupić online.   

Wycieraczki   

Tak, jak każda część w aucie, wycieraczki zużywają się, tracą szczelność i przestają być skuteczne w czyszczeniu szyb, które muszą pozostawać czyste, by brud nie ograniczał widoczności. Wymiana wycieraczek to prosty proces, który można wykonać po obejrzeniu kilkuminutowego filmiku instruktażowego w Internecie. Zakup nowych wycieraczek to wydatek rzędu 30 – 50 złotych, dlatego nie warto zwlekać z ich wymianą i narażać swojego bezpieczeństwa.   

Koła   

Wymiana opon to proces, który wymaga specjalistycznego sprzętu i umiejętności, jednak zmiana koła to już o wiele łatwiejsza procedura. Z pomocą lewarka i specjalnego klucza do kół, który posiadać powinien każdy kierowca, jesteś w stanie wymienić zestaw kół sezonowych lub zmienić przebitą oponę na koło zapasowe, by dojechać do najbliższego wulkanizatora. Najtrudniejszym zadaniem jest odpowiednie umiejscowienie lewarka, ale w sieci dostępnych jest wiele tutoriali, pokazujących, jak to zrobić. Po podniesieniu pojazdu wystarczy odkręcić śruby w kole, zdjąć je, założyć nowe koło i dokręcić je śrubami. Zrób to mocno i dokładnie, by koło nie było luźne i możesz jechać dalej!   

Zdjęcie główne: pexels.com/Andrea Piacquadio

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*