MODA I URODAODZIEŻ

Oczko w rajstopach – sposoby na szybką naprawę

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Oczko w rajstopach – sposoby na szybką naprawę

Kobiety często mierzą się z problemem powstających oczek w rajstopach. Jak poradzić sobie z takim uszkodzeniem? Jest to szczególnie irytujące, jeśli zaciągnięcie powstanie rano, a przed Tobą cały dzień pracy. Jak naprawić oczko w rajstopach? Podpowiadamy.

Problem podartych rajstop jest znany wielu kobietom: szczególnie nieprzyjemny jest widok oczka lub zaciągnięcia, podczas ważnego wydarzenia np. wizyty u teściowej lub w trakcie zakupów. Widząc dziurę, aż chce się zapytać: „Czy to naprawdę możliwe w XXI wieku, że ludzie latają w kosmos, a nie można zrobić normalnych rajstop, które nie podrą się tak szybko?”

Skuteczne techniki walki z oczkami w rajstopach

Wiele dziewcząt i kobiet rozwiązało problem nieustannie podartych rajstop na swój własny sposób: nie noszą spódnic i sukienek, a zakładają spodnie i skarpetki. Inne panie z kolei noszą rajstopy, ale kupują kilka identycznych par naraz – jeśli jedna para rajstop się zniszczy, po prostu zakładają kolejną parę. Jednak istnieją bardziej wyrafinowane metody radzenia sobie z dziurami: zaklejanie ich taśmą samoprzylepną w kolorze cielistym, a nawet wkładanie rajstop od razu po zakupie do lodówki na jeden dzień. Jak jednak naprawić już powstałe oczko?

Jeśli nie jesteś gotowa zrezygnować z noszenia rajstop, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby pozbyć się problemu rozdarć. Oczywiście prędzej czy później rajstopy na pewno się zepsują, ale przez pierwszy miesiąc, dwa, trzy możesz bezpiecznie używać ich każdego dnia.

Fot. Dane Deaner/Unsplash

Igła

Naprawa rajstop za pomocą igły wyjdzie tylko wtedy, jeśli jej oczko jest duże, w przeciwnym razie Twoje wysiłki nie zakończą się sukcesem. Wbij igłę od zewnątrz dokładnie tam, gdzie pojawiło się zaciągnięcie. Następnie delikatnie postaraj się je zszyć. 

Ostrożnie pociągnij materiał rajstop w różnych kierunkach, aby wyrównać dziurę.

Jeśli masz tylko igłę z cienkim (zwykłym) oczkiem, możesz wypróbować inną opcję, ale będzie to wymagało użycia cienkiej nici. Nawlecz nić na igłę. Następnie przebij rajstopy od wewnątrz dokładnie w miejscu powstania zaciągnięcia. Pociągnij nić do końca. Następnie zrób pętlę, po czym włóż igłę z powrotem do oczka (łatwiej zrobić to z mokrą nicią). Pętla się zablokuje. Pociągnij igłę do tyłu, naprężając nić, która wejdzie wraz z nią do środka. Teraz możesz ostrożnie wyciągnąć nić i wyjąć igłę. Pozostaje wyprostować materiał przez delikatnie rozciągnięcie go na boki.

Lakier do paznokci

Jeśli w Twoich rajstopach zrobiło się oczko lub zaciągnięcie, możesz zabezpieczyć je za pomocą lakieru do paznokci. To stary i dość skuteczny sposób. Ważne jest jednak, aby wybrać lakier bezbarwny lub w kolorze dopasowanym do koloru rajstop. Dzięki temu lakier będzie mniej zauważalny. 

Jak zabezpieczyć uszkodzone rajstopy za pomocą lakieru?

Posmaruj krawędzie otworu w rajstopach cienką warstwą lakieru, aby zapobiec dalszemu powiększaniu się dziury. Poczekaj 5–10 minut, aż lakier całkowicie wyschnie.

Ważne! Jeśli masz na sobie rajstopy, staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów, a najlepiej w ogóle się nie ruszaj, jeśli to możliwe, aby uniknąć deformacji rajstop.

Nie zawsze możliwe jest natychmiastowe usunięcie oczka w rajstopach. 

Jeśli przytrafi Ci się uszkodzenie rajstop, nie panikuj, a dobrze przyjrzyj się dziurce. Być może jest ona mała i rajstopy wytrzymają do końca dnia, a po powrocie do domu pozbędziesz się problemu. Powiedzieliśmy już, jak to zrobić. Lakier zapobiegnie dalszemu rozrywaniu się rajstop na całej długości, a także nie pozwoli na pojawienie się większej dziury.

Kupuj tylko rajstopy wysokiej jakości

Rajstopy nieznanych firm są często bardzo tanie i cienkie. Nie oczekuj od nich długiej żywotności. Markowe rajstopy są droższe, ale wystarczają nawet na kilka miesięcy, po czym można je po prostu wyrzucić i kupić nowe.

Rozmiar rajstop ma znaczenie

Nie musisz kupować bardzo obcisłych rajstop, które trudno Ci będzie założyć. Postaraj się kupić rajstopy o jeden rozmiar większe i sprawdź, czy Twoje nogi poczują się w nich wygodnie.

Kup wysokiej jakości buty 

Ta rada jest nie mniej ważna niż kupowanie dobrych rajstop. Kupując buty w tanich sklepach, narażasz się na chodzenie w obuwiu, którego wewnętrzna część jest wykonana z gruboziarnistego materiału, który ma „ostre” miejsca (te same problemy mogą się pojawić przy noszeniu dobrych butów przez długi czas). Nosząc takie buty, łatwo podrzesz swoje rajstopy. Jeśli zauważysz, że w niektórych butach rajstopy są zawsze podarte w jednym miejscu, przestań używać tych butów, kiedy jesteś w rajstopach lub wymień wkładkę, wyczyść zadziory itp.

Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images Entertainment/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*