KARIERA I FINANSE

Kalkulator ubezpieczenia motocykla – zobacz, ile zaoszczędzisz, porównując polisy OC/AC

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Kalkulator ubezpieczenia motocykla – zobacz, ile zaoszczędzisz, porównując polisy OC/AC

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dla wielu Polaków motocykl to ogromna pasja lub nawet styl życia. Nic dziwnego, że każdego roku wiosną tak wiele jednośladów wyjeżdża na nasze drogi i jeździ po nich aż do pierwszego śniegu. Każdy właściciel musi pamiętać jednak, żeby ubezpieczyć swój motocykl. Warto wykorzystać do tego kalkulator ubezpieczenia.

Każdego roku pojawia się na polskich drogach kilkadziesiąt tysięcy nowych motocykli. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w całym 2021 roku zarejestrowano w naszym kraju ponad 21,5 tys. nowych motorów, a w samym grudniu – ponad 1,3 tys. sztuk. Posiadanie motocykla, zresztą jak każdego innego pojazdu mechanicznego, wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z nich jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niektórzy motocykliści decydują się także na AC. 

Ubezpieczenie motocykla – czy jest konieczne przez cały rok?

Każdy pojazd mechaniczny, poza kilkoma wyjątkami, musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Dotyczy to także motocykla. Nie ma znaczenia, że przez część roku nie wyjeżdża się nim z garażu – nieużywany również musi mieć OC. Brak takiej polisy może skończyć się karą Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego od 200 do 1000 zł. Cena OC zależy od wielu czynników, takich jak np. wiek właściciela, historia ubezpieczeniowa, doświadczenie, marka i model motocykla czy jego wiek.

Jak znaleźć tanie OC motocykla?

Na rynku działa bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które mają w swojej ofercie ubezpieczenia komunikacyjne. To wszystko oznacza, że właściciel motocykla musiałby się zapoznać dokładnie z kilkudziesięcioma propozycjami polis OC, żeby wybrać najkorzystniejszą dla siebie (czyli po prostu najtańszą). Zakres OC u każdego ubezpieczyciela jest taki sam, zatem warto zwracać uwagę głównie na cenę polisy. Trudno przeglądać wszystkie oferty OC dostępne na rynku, odwiedzając placówki towarzystw ubezpieczeniowych i zestawiać ceny poszczególnych polis. Na szczęście mamy Internet i nie trzeba tego robić.

Jak zatem znaleźć łatwo najtańsze OC dla motocykla? Z pomocą przychodzi kalkulator ubezpieczenia motocykla. Takich narzędzi znajdziemy wiele w sieci, ale warto korzystać z renomowanych porównywarek (np. Punkta.pl). Wtedy będziemy pewni, że mamy do czynienia z rzetelnym narzędziem, które rzeczywiście przeanalizowało ofertę kilkudziesięciu ubezpieczycieli. Jak używać takiego kalkulatora? Pokażemy to na przykładzie wspomnianej już porównywarki ubezpieczeńPunkta.

Najpierw wybieramy na stronie głównej pojazd, który chcemy ubezpieczyć, czyli motocykl. Na podstronie wskazujemy rodzaj ubezpieczenia – samo OC lub OC z AC. Potem wprowadzamy numer rejestracyjny pojazdu, datę początku ubezpieczenia, podajemy imię i nazwisko, a także adres e-mail i numer telefonu. Na koniec zaznaczamy niezbędne zgody i klikamy przycisk „Wyświetl oferty”. Chwilę potem zostaną wyświetlone specjalnie wyselekcjonowane dla nas propozycje polis ubezpieczeniowych. Wszystkie dobre kalkulatory ubezpieczenia motocykla działają w podobny sposób. 

Ile trzeba zapłacić za OC motocykla?

Czy właściciel motocykla musi zapłacić dużo za ubezpieczenie OC na swój jednoślad? To zależy od różnych czynników. Oto przykładowe kalkulacje dokonane za pomocą wspomnianego już kalkulatora Punkta.pl. 45-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego, który chce ubezpieczyć motocykl Honda Rebel z 1999 roku, musi za to zapłacić co najmniej 100 zł na rok. W pakiecie dostaje Assistance i NNW, jak również ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych. 

Drugą kalkulację wykonaliśmy dla przykładowego 44-letniego mieszkańca województwa warmińsko-mazurskiego. Za OC dla swojego motocykla Yamaha z 2002 roku musi zapłacić co najmniej 190 zł. Natomiast trzecia kalkulacja została wykonana dla 41-letniego mieszkańca województwa lubelskiego posiadającego motocykl BMW z 2009 roku. W tym przypadku ceny polis zaczynają się od 222 zł.   

Czy możliwe jest wykupienie AC dla motocykla?

Część właścicieli samochodów wykupuje OC w pakiecie z autocasco. Czy właściciel motocykla może zrobić tak samo? Oczywiście, że tak. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że może to być trudniejsze niż w przypadku auta. Wszystko dlatego, że nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje AC na motocykl. Wynika to z faktu, że w razie wypadku może dojść do bardzo dużego uszkodzenia motoru, co z kolei przełoży się na wysokie koszty likwidacji szkody z polisy AC. Niektórzy ubezpieczyciele proponują jednak autocasco na motocykl. Ile wtedy kosztuje AC w pakiecie z OC?  Wykonaliśmy trzy kalkulacje w kalkulatorze Punkta.pl. Otrzymaliśmy następujące ceny polis:

  • właściciel motocykla Junak z 2016 roku, lat 35, mieszkaniec województwa pomorskiego – cena OC/AC od 562 zł;
  • właściciel motocykla Yamaha YZF z 2015 roku, lat 40, mieszkaniec województwa śląskiego – cena OC/AC od 515 zł;
  • właściciel motocykla Junak z 2018 roku, lat 48, mieszkaniec województwa wielkopolskiego – cena OC/AC od 511 zł.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla motocykla. Najszybciej znajdziemy najtańszą polisę, korzystając z internetowego kalkulatora ubezpieczeń. Wystarczy podać kilka danych, żeby porównywarka wyszukała dla nas najkorzystniejsze oferty. Przy okazji warto wziąć pod uwagę także wykupienie w pakiecie z OC ubezpieczenia AC.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*