KARIERA I FINANSE

Zarobki w Niemczech. W jakich rejonach są najwyższe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zarobki w Niemczech. W jakich rejonach są najwyższe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zarobki kierowców w poszczególnych regionach Niemiec mogą różnić się od kilkunastu do kilkuset euro. Najniższe stawki obowiązują we wschodniej części kraju, najwyższe – w rejonach zachodnich. Ile wynosi płaca minimalna w Niemczech? Jak kształtują się zarobki w poszczególnych regionach? Ile zarabiają przedstawiciele poszczególnych zawodów? Ile wynoszą średnie zarobki w Niemczech w branży transportowej? I wreszcie – na jakie wynagrodzenie liczyć mogą kierowcy za granicą? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest pensja minimalna w Niemczech?

W Niemczech obowiązują wiążące płace minimalne, poniżej których wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę nie może być niższe niż wskazana ustawowo kwota – przysługuje ono ponadto pracownikowi niezależnie od stopnia jego kwalifikacji. Prawo do płacy minimalnej (tzw. Mindestlohn) mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, także w niepełnym wymiarze godzin, pracownicy sezonowi i praktykanci (pod warunkiem, że praktyki trwają dłużej niż trzy miesiące lub jeśli praktykant ma dyplom ukończenia studiów lub wykształcenie zawodowe). Płaca minimalna nie przysługuje natomiast przez pierwsze 6 miesięcy pracy osobom długotrwale bezrobotnym, które powracają na rynek pracy. Prawa do wynagrodzenia minimalnego nie mają także osoby uczące się zawodu, wykonujące tzw. wolny zawód, pracę chałupniczą, pracujące na własny rachunek, jak również wolontariusze czy niepełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze nauki zawodu.

Ile wynosi pensja minimalna w Niemczech w 2022 roku?

Od 1 stycznia 2022 roku ustawowa płaca minimalna w Niemczech  wynosi 9,82 euro (€) za godzinę. Z dniem 1 lipca 2022 roku stawka ta wzrosła do 10,45 euro (€). Z kolei dniem 1 października 2022 r. zwiększy się ona do 12 euro (€). Obok ustawowej płacy minimalnej istnieje szereg branżowych płac minimalnych. Kwoty te negocjowane są w układzie zbiorowym przez związki zawodowe i pracodawców oraz uznawane przez rząd za powszechnie obowiązujące. Podane zarobki w Niemczech obowiązują dla wszystkich zakładów branży – również tych, które nie są związane układem zbiorowym.

Ile wynoszą zarobki kierowcy w Niemczech?

Minimalna godzinowa stawka kierowcy wynosiła do końca czerwca 2022 roku 9,82 euro (€) brutto, ale od 1 lipca 2022 roku będzie to kwota 10,45 euro brutto za godzinę. Zarobki kierowcy w Niemczech w praktyce wynoszą zatem około 1 800 euro (€) miesięcznie (stawka początkującego kierowcy zawodowego). Bardziej doświadczeni kierowcy osiągają zarobki w wysokości około 2 500 euro (€) brutto miesięcznie. Wyższą pensję – tj. do 3 000 euro (€) brutto – otrzymują kierowcy odpowiedzialni za przewóz paliwa lub materiałów niebezpiecznych. Pracownicy w branży transportowej otrzymują ponadto premie i dodatki za oszczędną i bezpieczną jazdę, pokonywanie długich tras, pracę w godzinach nocnych i przewóz specjalnych ładunków – np. towarów ponadgabarytowych. 

Wynagrodzenie za pracę w różnych rejonach Niemiec

Warto pamiętać, że mimo ustalonych stawek pensji minimalnych średnia płaca w Niemczech  w poszczególnych regionach kraju może różnić się od kilkunastu do kilkuset euro. Najniższe stawki obowiązują we wschodniej części kraju, najwyższe – w rejonach zachodnich. Najwyższymi zarobkami cieszą się mieszkańcy regionów takich jak Hesja, Bawaria i Badenia-Wirtembergia. Za nimi w rankingu pozostają m.in.: Hamburg, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Brema), Berlin. Średnie zarobki w Niemczech mogą różnić się również w zależności od miejscowości – najwięcej zarobić można w Frankfurcie nad Menem, Monachium i Stuttgarcie. 

Praca dla kierowcy w Niemczech – braki kadrowe i możliwości zatrudnienia 

W związku z rozwojem branży transportowej w Niemczech brakuje kierowców zawodowych, a niemiecki rynek pracy jest otwarty na zatrudnienie kierowców zza wschodniej granicy. Praca kierowcy za granicą jest tu więc dostępna i łatwa do znalezienia; w poszukiwaniach zatrudnienia pomóc może m.in. agencja pracy Finde HR, która ułatwi kandydatowi znalezienie oraz podjęcie satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy na stanowisku kierowcy zawodowego. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*