ROŚLINY

Rośliny oczyszczające powietrze – jakie wybrać do domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rośliny oczyszczające powietrze – jakie wybrać do domu?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z mocy, jaką posiadają rośliny. Nie tylko ładnie wyglądają, wzbogacają wystrój mieszkań i domów, ale spełniają również wiele ważnych funkcji poprawiających jakość życia. Niektóre gatunki roślin skutecznie oczyszczają powietrze – działają jak naturalne filtry i pochłaniają szkodliwe związki, jak na przykład dym tytoniowy, smog czy wyziewy z kuchenek gazowych. Warto zatem posiadać w domu przynajmniej jedną roślinę, która pozwoli na lepszy komfort życia i poprawi ogólne samopoczucie. 

Wybierając rośliny doniczkowe do mieszkania, warto kierować się pewnymi zasadami, które pozwolą wybrać te działające na nas najkorzystniej. Aby w pełni spożytkować potencjał roślin, należy wybrać przede wszystkim te, które nie tylko oczyszczą powietrze, ale też je nawilżą, ograniczą rozwój mikrobów i nie będą posiadać drażniącego i nieprzyjemnego zapachu. Siła oddziaływania na powietrze jest bardzo związana z gatunkiem. I choć nie mamy wpływu na ogólną jakość powietrza za oknem, warto wykorzystać rośliny do zadbania o powietrze w naszych własnych czterech kątach. 

Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze

  1. Paproć

Jedna z najlepiej oczyszczających powietrze roślin. Wchłania szkodliwe związki, nawilża powietrze i produkuje dużą ilość tlenu, co korzystanie wpływa na jakość życia.

  1. Chamedora wytworna

Wchłania wiele szkodliwych związków, jak na przykład formaldehyd, benzen czy tlenek węgla, dlatego warto mieć ją w miejscach najbardziej narażonych na działanie powyższych substancji.

  1. Sansewieria gwinejska

Bardzo popularna i znana roślina, często stosowana również jako roślina ozdobna. Znana ze swoich właściwości oczyszczających, łatwa w utrzymaniu i oryginalna pod względem wizualnym.

  1. Bluszcz pospolity

To kolejna świetna do trzymania w domu roślina, która pozwoli nam cieszyć się zdrowiem i lepszym samopoczuciem. Oczyści powietrze z toksyn i odpowiednio je nawilży. Część ze szkodliwych związków jest uwalniana przy paleniu tytoniu, inne są związane ze stosowaniem klejów, farb, lakierów i środków czystości.

  1. Dracena odwrócona

Roślina oczyszczająca, która nie tylko jest interesującą ozdobą, ale również usuwa z powietrza szkodliwe toksyny. Warto pamiętać, że dracena odwrócona uwielbia wyższe temperatury i nawet zimą nie należy hodować jej w miejscu, gdzie temperatura wynosi poniżej 15–18 stopni.

  1. Dracena wonna

Dracenę wonną nazywa się egzotyczną dekoracją wnętrz. Potrzebuje przestrzeni, dlatego najlepiej ustawić ją w dużym pomieszczeniu – świetnie odnajdzie się w salonie. Doskonale spełni swoją oczyszczającą funkcję i będzie się przy tym ładnie prezentować. 

  1. Skrzydłokwiat

Piękny kwiat doniczkowy, zachwycający swoimi białymi kwiatami, które – przy odpowiedniej pielęgnacji – będą zdobić roślinę przez cały rok. Skrzydłokwiat jest niewymagający, łatwy w uprawie i świetnie działa jako filtr powietrza, oczyszczając je z toksyn.

  1. Aloes zwyczajny

Najpopularniejszy rodzaj aloesu, znajdujący swoje zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Sprawnie oczyszcza powietrze, zwiększa poziom tlenu w pomieszczeniu oraz absorbuje dwutlenek węgla.

  1. Zielistka Sternberga

Cudowna roślina doniczkowa, która świetnie sprawdza się jako filtr, usuwający z powietrza szkodliwe substancje i bakterie chorobotwórcze. Dodatkowo, zwiększa ilość tlenu w pomieszczeniu i odpowiednio nawilża powietrze.

  1. Palma

Nie dość, że pięknie się prezentuje, to doskonale sprawdza się również jako roślina oczyszczająca i nawilżająca powietrze. Jest mało wymagająca, więc nada się doskonale do każdego mieszkania.

Fot. Brina Blum/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*