PAZNOKCIE

Rozdwajające się paznokcie – najlepsze sposoby

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rozdwajające się paznokcie – najlepsze sposoby

Rozdwajające się paznokcie to ogromny problem wielu pań, które nieodpowiednio wykonywały swój manicure lub mają źle dobraną i niepełną dietę. Winę za rozdwajające się paznokcie ponosi również nieodpowiednia pielęgnacja. Warto zadbać o płytkę, dzięki czemu będzie ona mocna oraz pozwoli nam cieszyć się ładnymi paznokciami.

Jakie są najczęstsze przyczyny rozdwajania się paznokci?

Najczęstszymi przyczynami rozdwajania się paznokci jest niedobór keratyny. Również nieodpowiednia pielęgnacja może sprawić, że nasze paznokcie będą się rozdwajały. Bardzo częstymi powodami rozdwajania się paznokci są:

  • braki w diecie, szczególnie witamin z grupy B, a także witamin A, E i C, które odpowiadają za odpowiednie nawilżenie oraz wzmocnienie paznokci;
  • nieprawidłowe odżywianie, w którym brakuje wapnia, magnezu, potasu i krzemu – budulca zdrowych paznokci;
  • używanie detergentów bez rękawiczek, co doprowadza do zniszczenia oraz wysuszenia paznokci;
  • utrzymywanie bardzo długich paznokci niezabezpieczonych za pomocą żelu ani lakieru hybrydowego;
  • zła pielęgnacja, w tym nieodpowiednie piłowanie – prawidłowe piłowanie jest jednostronne i odbywa się za pomocą pilnika papierowego, nie powinno się do manicure używać pilników metalowych.
Fot. Anna Tis/Pexels

Jak zadbać o rozdwajające się paznokcie?

Rozdwajające się paznokcie niestety wymagają od nas stałej pielęgnacji. Mogą nam w tym pomóc profesjonalne odżywki do paznokci, które w swoim składzie będą posiadały m.in. witaminy, w tym witaminę E, która zwalcza wolne rodniki, ale również sprawia, że paznokcie są znacznie wzmocnione. W takich preparatach niestety często zawarty jest formaldehyd, przez co lakier jest zakonserwowany, jednak paznokcie mogą stać się jeszcze bardziej łamliwe. Dodatkowo w dużych ilościach powoduje on onycholizę, czyli oddzielanie się płytki od łożyska. Warto więc sprawdzić wcześniej preparat na rozdwajające się paznokcie, zanim nałożymy go na płytkę.

Bardzo dobrze na nasze paznokcie działa z kolei balsam, który ma w swoim składzie witaminy A, E, a także olej rycynowy oraz działający nawilżająco d-panthenol.

Przy mocno rozdwajających się paznokciach wyjątkowo skuteczne są kąpiele, które można wykonać również w domu. Kąpiel żelatynowa jest łatwa do przygotowania – wystarczy nam jedynie rozpuszczenie żelatyny w temperaturze około 30–35 stopni. Paznokcie moczymy w takim roztworze przez około 30–35 minut.

Bardzo skuteczna jest również kąpiel parafinowa, która pozwala odbudować zniszczone stylizacjami paznokcie. W parafinie można moczyć zarówno same paznokcie, jak i cale dłonie. Przed zanurzeniem należy nałożyć na nie tłusty krem, najlepiej z wieloma składnikami odżywczymi. Dzięki ciepłej parafinie składniki zawarte w kremie znacznie szybciej wchłaniają się w płytkę paznokci.

Podobnie odżywczo na paznokcie działa kąpiel w ciepłej oliwie i smarowanie skórek oraz paznokci sokiem z cytryny.

Na paznokcie bardzo odżywczo działa także manicure japoński. Nie tylko poprawia on cyrkulację krwi, ale również w paście dodanej do zestawu zawarta jest krzemionka z Morza Japońskiego oraz witaminy A i E, które działają wzmacniająco na płytkę.

Dieta na mocne paznokcie

Żadne preparaty nie zastąpią nam jednak odpowiednio zbilansowanej diety. Powinna być ona pełna warzyw oraz owoców, które pełne są witamin i minerałów. Nie należy również zapominać o NNKT, które znaleźć można m.in. w rybach morskich, olejach roślinnych i nasionach. Pełno NNKT ma również awokado, które wspaniale smakuje w sałatkach. Oczywiście bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, która nawadnia nie tylko nasze paznokcie, ale również całe ciało. Optymalną ilością wody jest od 1,5 do 3 litrów dziennie. Warto również przekonać się do ziołowych herbat, także tych z zawartością pokrzywy, która działa wzmacniająco na skórę i paznokcie.

Fot. Oleg Ivanov/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*