MODA I URODAPAZNOKCIE

Alergia na lakier hybrydowy – sprawdź jak sobie z nią poradzić

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Alergia na lakier hybrydowy – sprawdź jak sobie z nią poradzić

Lakiery hybrydowe już od wielu lat pozostają liderem w przemyśle paznokciowym, nadając dłoniom idealny, zadbany wygląd. Jednocześnie napływa coraz więcej doniesień o możliwych reakcjach alergicznych na składniki hybrydy. Skąd bierze się alergia na manicure hybrydowy i jak jej przeciwdziałać? Przeczytaj w naszym materiale.

Alergia na lakier hybrydowy – możliwe przyczyny

Wszystkiemu są winne toksyczne substancje chemiczne występujące w składzie lakieru. Do najczęstszych alergenów należy zaliczyć:

– toluen. Dzięki niemu uzyskuje się gładką i błyszczącą powierzchnię po nałożeniu na paznokieć lakieru;

– formaldehyd. Odpowiada za długi termin ważności lakieru;

– metakrylany. Zapewniają wysoką odporność lakieru na ścieranie;

– akryl. Odpowiada za plastyczność lakieru i ułatwia jego nakładanie;

– rozmaite kwasy, w tym kwas cytrynowy i fosforowy;

– ksyleny, stosowane jako rozpuszczalnik.

Jak rozpoznać alergię na lakier hybrydowy?

W zależności od tego, na jakim poziomie nastąpił kontakt z alergenem, mogą wystąpić różne objawy. Na skutek bezpośredniego kontaktu lakieru ze skórą może się rozwinąć alergia kontaktowa, która daje następujące objawy:

– skóra wokół paznokcia staje się przekrwiona;

– pojawia się bolesność i obrzęk wokół paznokcia. Uczucie ciepła świadczy o stanie zapalnym macierzy i wałów paznokcia;

– zaczerwienie rozprzestrzenia się na palce w kierunku nadgarstka i objawia się czerwonymi plamami;

– zmienione chorobowo miejsca zaczynają piec i swędzieć, pojawiają się pęcherzyki wypełnione osoczem;

– skóra zaczyna się łuszczyć i odchodzić dużymi płatami;

– jeśli alergia nie została od razu rozpoznana i minęło już sporo czasu, a nie podjęto żadnych działań, może dojść do powikłania w postaci onycholizy, czyli odklejania się płytki paznokciowej od łożyska.

Co robić w przypadku alergii na lakier hybrydowy?

Jeśli po nałożeniu lakieru hybrydowego swędzą palce, konieczne jest ustalenie czynnika powodującego alergię. Lekarz przepisuje zwykle preparaty antyhistaminowe. W celu zmniejszenia objawów alergicznych, a także zachowania w zdrowej kondycji łożyska paznokcia, należy całkowicie usunąć z płytek paznokciowych lakier hybrydowy. W przypadku wystąpienia na skórze bolesnych pęcherzyków, ulgę przyniosą okłady z tzw. Płynu Burowa. Osobom z ciężkim przebiegiem alergii lekarz może przepisać glikokortykosteroidy.

Alergia na lakier hybrydowy – domowe sposoby

Choć w żadnym wypadku nie zalecamy samoleczenia, czasem warto się wspomóc sprawdzonymi domowymi metodami. Oto niektóre z nich:

  1. Sok ze świeżo wyciśniętej cytryny. Wcieraj go w paznokcie przez co najmniej pięć minut. Następnie opłucz ręce ciepłą wodą i wetrzyj krem hipoalergiczny.
  2. Kąpiele z dodatkiem soli morskiej. Przygotuj roztwór, rozpuszczając w pół litra wody pół łyżki stołowej soli morskiej. Kiedy sól całkowicie się rozpuści, zanurz ręce w roztworze i mocz przez około dziesięć minut. Powtarzaj tę procedurę dwa razy dziennie przez tydzień.
  3. Jod. Zanurz patyczek do uszu w buteleczce z jodem i pokryj nim chory paznokieć.
  4. Jagody. Zrób papkę z owoców aronii, żurawiny, borówki lub porzeczki. Ze względu na właściwości ściągające i przeciwzapalne jagód, ta mieszanka działa kojąco na wszelkie stany zapalne skóry. Nałóż ją na ręce i paznokcie, po czym pozostaw na około pół godziny.

Zdj. główne: Giorgio Trovato/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*