DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Minimalistyczne podejście do wystroju wnętrz

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Minimalistyczne podejście do wystroju wnętrz

vecstock/freepik.com

Mimo że żyjemy w czasach szeroko pojętego konsumpcjonizmu, w aranżacji wnętrz od wielu lat zauważalny jest odmienny trend, a mianowicie – minimalizm. Na czym on dokładnie polega, czym się wyróżnia i jakie ma zalety? O tym wszystkim wspomnimy w poniższym artykule.

Założenia minimalizmu

Jeśli minimalizm trzeba byłoby opisać jednym zdaniem, brzmiałoby ono: “Mniej znaczy więcej”. Ale takie podejście do wystroju wnętrz to coś więcej. Przede wszystkim, najważniejszą cechą wyróżniającą ten kierunek jest tworzenie prostych i ‘czystych’ przestrzeni poprzez ograniczenie elementów dekoracyjnych.

Wnętrze powinno być pozbawione chaosu. Spokój i porządek można osiągnąć poprzez wrażenie pustych pomieszczeń. Nie chodzi tylko o redukcję zbędnych dodatków, które nie są w żaden sposób użyteczne. Ważne jest również dopasowanie odpowiednich mebli, materiałów oraz barw, a także stawianie na wyposażenie, które wyróżnia się funkcjonalnością.

Jakie meble najbardziej pasują?

Prawidłowe dobranie mebli jest niezwykle istotne w tworzeniu minimalistycznych wnętrz. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić podczas urządzenia, jest wybór wyposażenia, które posiada proste oraz geometryczne kształty. Nie powinny one mieć zdobień czy innych zbędnych detali. Dlatego warto wybrać na przykład krzesła o prostych i prostopadłych liniach czy też stoły o jednolitych oraz gładkich powierzchniach.

Należy pamiętać, że w minimalistycznym podejściu do aranżacji wnętrz, funkcjonalność jest kluczowa. To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim praktyczności i użyteczności mebli. Dlatego warto wybierać takie, które oprócz swojego minimalistycznego wyglądu, posiadają również ukryte schowki i przestrzenie do przechowywania. Szafki i regały z dyskretnymi schowkami pozwalają utrzymać porządek w pomieszczeniu, jednocześnie zachowując jego minimalistyczną estetykę. Ta harmonia pomiędzy funkcjonalnością a formą sprawia, że wnętrza tego typu są nie tylko estetyczne, ale także praktyczne i łatwe w utrzymaniu czystości.

Odpowiednie materiały

Wyznacznikiem minimalizmu są również materiały, z którego stworzone jest wyposażenie. Najważniejsze z nich to:

– drewno

– kamień

– szkło

Stawiaj się na meble z naturalnych materiałów – pozwoli to na dodanie wnętrzu naturalnego charakteru oraz umożliwi prostych, ale jednocześnie niezwykle eleganckich wnętrz. Ponadto, wprowadzą one dużo przytulności.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być kamienne blaty i doniczki. Możesz też postawić na ceramiczne miseczki czy wazony.

Ważne jest też wybieranie materiałów wysokiej jakości. Mimo że może wydawać się to zbędnym wydatkiem, warto mieć na uwadze, że przedmiot wykonany chociażby z

wysokogatunkowego drewna posłuży Ci przez wiele lat. To nie tylko ekologiczne podejście do urządzenia wnętrz, ale także w szerszej perspektywie – oszczędność. Decydując się na wyposażenie wysokiej jakości, zyskujesz pewność, że rzadziej będziesz musiał je naprawiać czy też całkowicie wymieniać.

Jeśli zaś chodzi o tekstylia, wybierz bawełnę, jedwab czy też len.

Stawiając na naturalne materiały możesz również ciekawie łączyć je ze sobą, dzięki czemu osiągniesz jedno z ważniejszych założeń minimalizmu, jakim jest wprowadzenie ładu do wnętrza.

Dominująca kolorystyka

Cechą charakterystyczną w minimalistycznym podejściu do projektowania wnętrz jest dobieranie neutralnych i stonowanych kolorów. Na czele jest oczywiście biel, która doskonale komponuje się z innymi barwami. Za jej pomocą możesz optycznie zwiększyć przestrzeń, a także nadać jej nieco lekkości. Zaleca się również, aby na przykład ściany były w kolorze beżowym lub delikatnie szarym. Inną dominującą barwą jest czerń. Komody w tym kolorze połączone z jasną podłogą dadzą niesamowity efekt. Brąz zaś będzie świetnym uzupełnieniem mebli z drewna.

Do minimalistycznych wnętrz można dodać też subtelne dodatki w kolorze:

  • czerwonym
  • głębokiej zieleni
  • granatowym

 

Jeśli wydaje Ci się, że minimalistyczne wnętrza są nudne, bo stawiają na jasne barwy i proste kształty mebli, nic bardziej mylnego. Pomieszczenie pozbawione zbędnych dekoracji, może być niezwykle ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, jeśli zastosujesz kilka rozwiązań. Na przykład jeśli masz jasną podłogę, wybierz meble o ciemniejszym kolorze. Podobnie sytuacja wygląda z meblami. Dobieraj je na zasadzie kontrastu, ale miej uwadze to, aby kolory dopełniały wnętrze, a nie je przytłaczały. Jeśli zależy Ci na tym, aby w pomieszczeniu znajdowały się dekoracje, postaw na te stworzone z naturalnych materiałów. Kamienna rzeźba czy też obraz w nieco żywszych barwach na pewno będzie dobrym rozwiązaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*