AKCESORIAMODA I URODA

Jak dbać o złotą i srebrną biżuterię?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o złotą i srebrną biżuterię?

Każda kobieta ma zazwyczaj różne rodzaje biżuterii. Wiele dodatków jest wykonanych ze srebrna lub złota. Jak o nie dbać, by zachowały swój blask?

Kobiety na całym świecie kochają biżuterię. Większość ma jej całkiem sporo. Najcenniejsza i zarazem najpopularniejsza jest ta wykonana ze złota lub srebra. O takie wisiorki, pierścionki i łańcuszki należy jednak odpowiednio dbać, by prezentowały się pięknie i ozdabiały swoją właścicielkę. 

Ważne jest właściwe przechowywanie

Zarówno złote, jak i srebrne dodatki powinny być odpowiednio przechowywane, by nie uległy zniszczeniu. Wrzucenie np. kilku łańcuszków czy bransoletek do jednego pudełka sprawi, że nie tylko mogą się splątać i na skutek tego rozerwać. Dużym problemem jest też rysowanie się biżuterii. Wówczas nie prezentuje się najlepiej. 

Biżuterię najlepiej jest przechowywać w specjalnych szkatułkach lub szufladkach, które wyłożone są delikatnym materiałem i mają przegródki, dzięki czemu elementy się nie plączą i nie ocierają o siebie, co mogłoby spowodować rysy. 

Unikaj kontaktu dodatków z substancjami chemicznymi

Aby biżuteria dłużej wyglądała jak nowa, warto zadbać o to, by nie miała styczności z różnego rodzaju substancjami chemicznymi. Dlatego warto zdejmować ją np. podczas sprzątania. Dotyczy to głównie pierścionków. Co ciekawe, dodatki warto odkładać do szkatułki także podczas domowych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż nie tylko perfumy czy lakiery do włosów mogą zawierać substancje chemiczne szkodliwe dla metali.

Zdejmij biżuterię przed wizytą na siłowni

Biżuterię należ zawsze zdejmować przed jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym. Podczas uprawiania sportu można nie tylko rozerwać bransoletkę czy łańcuszek. Można też o coś zahaczyć, narażając swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Trzeba też pamiętać, że zarówno złoto, jak i srebro nie lubią potu. Wydzielane podczas ćwiczeń toksyny mogą sprawiać, że na biżuterii pojawią się przebarwienia.

Woda też może zaszkodzić

Także woda może sprawić, że biżuteria straci swój połysk oraz pojawią się na niej przebarwienia. Dlatego należy ją zdejmować podczas kąpieli czy mycia rąk. Na wakacjach także warto zrezygnować z noszenia jej, szczególnie, jeśli chcemy kąpać się w słonym morzu lub chlorowanej wodzie w basenie.

Pamiętaj o właściwym czyszczeniu

Biżuterię ze złota i srebra bardzo łatwo jest uszkodzić na skutek niewłaściwego czyszczenia. Szczególnie srebro szybko ciemnieje, więc wymaga regularnych zabiegów, by zachwycało swoim blaskiem. Biżuterii nie powinno się czyścić pastą do zębów z drobinkami oraz twardą szczoteczką np. do zębów. Wiele osób myśli, że jest to dobra metoda, niestety wówczas łatwo porysować wisiorek czy bransoletkę. 

Biżuterię powinno się myć delikatnie, używając specjalnych preparatów, albo środków do czyszczenia. Można też oddać dodatki do jubilera, który zastosuje specjalistyczne metody, dzięki którym ozdoby będą wyglądać jak nowe.

Zdj. główne: Andie Gómez-Acebo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*