DOM I OGRÓDROŚLINY

5 rzeczy przydatnych w gospodarstwie rolnym

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
5 rzeczy przydatnych w gospodarstwie rolnym

Artykuł sponsorowany - Gospodarstwa rolne w dzisiejszych czasach mogą być w dużym stopniu wspierane przez maszyny. Zobacz, jakie wyposażenie przydaje się w rolnictwie.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to ogromna odpowiedzialność i bardzo dużo pracy. Kiedyś była to praca przede wszystkim ręczna i fizyczna. Do teraz gospodarze bardzo ciężko pracują, jednak nowoczesne maszyny i technologie ułatwiają wiele zadań na gospodarstwie. Zobacz, co przydaje się do usprawnienia prowadzenia gospodarstwa rolnego.   

Śrutownik do zboża   

Samodzielne przygotowywanie paszy dla zwierząt gospodarskich, jest sposobem na to, by zaoszczędzić trochę pieniędzy i obniżyć koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Zboże jest, obok siana i ziół, jednym z filarów diety zwierząt hodowlanych. To główne źródło węglowodanów, a ze względu na wysoką kaloryczność, wypełnia dzienne zapotrzebowanie bydła i trzody. Żeby pasza na bazie ziarna była łatwo przyswajalna i lekkostrawna, zboże powinno być odpowiednio rozdrobnione. Śrutownik do zboża pozwala przygotować duże ilości łatwej do spożycia karmy dla zwierząt. 

Karmiąc swoje zwierzęta rozdrobnionym i namoczonym zbożem unikasz ryzyka wystąpienia u nich problemów stomatologicznych. Dzięki dobrej obróbce ziaren dbasz o to, by składniki niezbędne w diecie, dobrze się przyswoiły, co pozwala uniknąć wystąpienia niedoborów. 

Parnik   

Poza zbożem, zwierzęta, a zwłaszcza trzoda chlewna, żywią się również warzywami. Zazwyczaj podstawą ich diety są ugotowane warzywa korzeniowe. W niewielkim gospodarstwie można jeszcze próbować przygotowywać karmę w dużych garnkach, jednak jest to rozwiązanie czasochłonne i sprawdzi się tylko dla zaledwie kilku sztuk trzody. W średnich i dużych gospodarstwach niezwykle przydatny, a nawet obowiązkowy jest parnik. Dzięki temu urządzeniu w krótkim czasie możesz ugotować wiele kilogramów ziemniaków i warzyw okopowych na paszę. 

Ogrodzenie na pastwisku  

Wypasanie zwierząt to bardzo ważny element ich hodowli. Odpowiednia dawka ruchu, a także dostęp do świeżej trawy i ziół bardzo korzystnie wpływa na ich stan fizyczny i psychiczny. Nie można jednak puścić zwierząt na łąkę samopas – potrzebne jest ogrodzenie. Wielu gospodarzy korzysta z elektrycznego pastucha, który na zasadzie negatywnego wzmocnienia (działanie = nieprzyjemny impuls), zniechęcają zwierzęta do zbliżania się do ogrodzenia.   

Osoby, preferujące bardziej tradycyjne rozwiązania, mogą postawić na drewniane ogrodzenie. Wówczas konieczne jest zaimpregnowanie desek lub belek, z których ma powstać zagroda. Należy wziąć pod uwagę, że wiele zwierząt może obgryzać drewniane elementy ogrodzenia, dlatego impregnat powinien być naturalny, nietoksyczny i bezpieczny dla zwierząt. Pokost lniany doskonale sprawdza się do konserwacji drewna, a przy tym jest całkowicie nieszkodliwy dla bydła.  

Dojarka  

W małym gospodarstwie można ręczne wydojenie kilku krów to praca żmudna i czasochłonna, ale możliwa do wykonania. W dużej hodowli, gdzie zwierząt jest co najmniej kilkadziesiąt, jest to praktycznie niewykonalne. W takiej sytuacji z pewnością przyda się dojarka, która pozwala w krótkim czasie wydoić wiele krów i szybko przynieść im ulgę. Mleko z dojarki może być transportowane bezpośrednio do określonych zbiorników, które później można z łatwością opróżnić i zebrać mleko na sprzedaż lub do dalszej obróbki. 

Maszyny rolnicze  

Oprócz hodowli zwierząt, gospodarstwo rolne to także praca w polu. Uprawa ziemi była przed laty bardzo ciężką pracą ręczną. Dzisiaj na szczęście nie brakuje maszyn rolniczych, które ułatwiają to zadanie i sprawiają, że praca jest o wiele lżejsza. Kombajny, pługi, rozsiewacze i ciągniki to obecnie obowiązkowe maszyny w każdym gospodarstwie.  

Zdjęcie główne: Tom Fisk/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*