KARIERA I FINANSE

Przekazanie zniżek od żony lub męża – na czym to polega i czy się opłaca?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przekazanie zniżek od żony lub męża – na czym to polega i czy się opłaca?

Jak wiesz, wysokość składki OC jest ustalana na podstawie wielu indywidualnych czynników. Duże oszczędności wynikają z posiadania zniżek za bezszkodową jazdę. Czy jeśli Twoja żona lub Twój mąż wypracowali je na wysokim poziomie, możesz z nich skorzystać, aby płacić mniej za ubezpieczenie swojego samochodu? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię w tym temacie pytania.

Czy mogę skorzystać ze zniżek współmałżonka i kiedy jest to opłacalne?

Załóżmy, że czas na Twoje pierwsze komunikacyjne ubezpieczenie. Przykładowo: do tej pory wszystkie kolejne auta nabywane w trakcie Waszego małżeństwa były rejestrowane na żonę i to ona wypracowywała latami zniżki za bezszkodową jazdę oraz budowała historię ubezpieczeniową. Dziś macie dwa samochody, a jeden z nich ma być zarejestrowany na Ciebie. Zapewne już przeglądasz porównywarkę w rodzaju https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/, żeby znaleźć możliwie tanie OC, ale widzisz, że z Twoim brakiem zniżek i brakiem historii ubezpieczeniowej nie masz co liczyć na atrakcyjne warunki. Najlepszym wyjściem byłoby skorzystanie ze zniżek wypracowanych przez żonę, prawda? Ale czy to w ogóle możliwe?

Odpowiadamy: tak, przepisy i praktyka dopuszczają takie rozwiązanie Twojego problemu. Istnieją jednak istotne warunki. Mianowicie współmałżonkowie muszą mieć wspólnotę majątkową, a możliwość przekazania zniżek zależy od zasad konkretnego ubezpieczyciela. Dodatkowym warunkiem może być np. brak szkód.

Należy zatem sprawdzić, czy wybrane przez Ciebie towarzystwo ubezpieczeniowe w ogóle dopuszcza możliwość przekazania zniżek współmałżonka na satysfakcjonujących Cię warunkach. W tym celu sprawdź zasoby strony internetowej https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ (np. FAQ – dział najczęściej zadawanych pytań) lub skontaktuj się mailowo lub telefonicznie z wybraną firmą, aby uzyskać więcej informacji. I choć wraz ze zniżkami przejmujesz również historię szkód współmałżonka, to z perspektywy „początkującego ubezpieczanego” jest to i tak korzystny, opłacalny finansowo wybór. Przypomnijmy, że najczęstszym limitem zniżek za bezszkodową jazdę jest pułap aż 60%.

Inny sposób na tańsze OC dzięki zniżkom współmałżonka

Załóżmy, że bezpośrednie przekazanie zniżek na Ciebie nie wchodzi w grę, np. ze względu na podpisaną przed ślubem intercyzę lub dodatkowe wymagania ubezpieczyciela. Nie zamyka to jednak innej furtki. Wciąż możecie zarejestrować samochód wspólnie i w takim samym zakresie stać się jego współwłaścicielami. Wówczas małżeństwo przy obliczaniu składki korzysta ze zniżek za bezszkodową jazdę, a kalkulacja jest dla Ciebie bardzo korzystna.

Tańsze OC – to powinni wiedzieć współmałżonkowie

Dobrze wiedzieć, że małżonkowie płacą mniej np. w porównaniu do kawalerów i panien. Wynika to z przeświadczenia ubezpieczycieli, że założenie rodziny wiąże się z większą odpowiedzialnością i dojrzałością na drodze. Tym samym spada ryzyko spowodowania szkody – choć wiadomo, że w wielu sytuacjach to tylko teoria.

Niezależnie od tego, czy zdobędziesz zniżkę od współmałżonka bardziej doświadczonego w roli właściciela pojazdu i posiadacza polis OC – zawsze porównuj oferty, gdy nadchodzi czas ubezpieczania auta. Dotyczy to zresztą wszystkich polis komunikacyjnych – od OC i AC po NNW i pakiet assistance. Jak wybrać odpowiednie autocasco, dowiesz się z artykułu https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/. Bezpieczna jazda, świadome porównanie ofert, znajomość przepisów – oto droga do możliwie najtańszego OC!

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*