DOM I OGRÓDROŚLINY

Od czego zacząć projekt ogrodu? Oto kilka przydatnych wskazówek

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Od czego zacząć projekt ogrodu? Oto kilka przydatnych wskazówek

Odpowiedni projekt to pierwszy krok do posiadania wymarzonego ogrodu. Możesz wykonać go samodzielnie lub zlecić profesjonaliście. Z tego tekstu dowiesz się, jak najlepiej rozplanować teren działki. 

Wiele osób często pomija ten krok. Niejednokrotnie ludzie najpierw wybierają się do sklepu ogrodniczego lub budowlanego. To spory błąd, ponieważ wtedy trudniej jest dobrze zorganizować ogródek. Robi się chaos, z którego niełatwo wybrnąć. Dodatkowo może się okazać, że nie będzie miejsca na zakupione kwiaty czy meble ogrodowe. 

Ustal, do czego będziesz potrzebować przestrzeni

Na początku musisz się zastanowić, co najczęściej będziesz robić za domem. Od tego zależy projektowanie ogrodu. Ważna jest także informacja, ile osób ma zamiar tam przebywać. Może będą to tylko dorosłe osoby lub masz też w rodzinie małe dzieci. Wtedy trzeba przeznaczyć teren na miejsca do zabawy dla najmłodszych, takie jak trampolina, piaskownica lub basen. To bardzo istotne kwestie, które warto przemyśleć. Jeśli zajmujesz się pielęgnacją roślin, wyznacz na nie odpowiednią przestrzeń.

Tak samo w przypadku, gdy często urządzasz grilla i liczne spotkania towarzyskie. Wtedy wykorzystaj teren ogrodu na meble i część jadalną. Niektórzy potrzebują ogródka do odpoczynku lub do pracy. Jeśli tak jest też w Twoim przypadku, pamiętaj o tej kwestii już na etapie projektowania. Wpłynie to z pewnością na funkcjonalność i lepszą organizację miejsca. Możesz też podzielić ogród na specjalne strefy – każda będzie odpowiednia do konkretnej czynności. Unikniesz dzięki temu bałaganu, a teren stanie się doskonale przemyślany. 

Znajdź kogoś, kto zaprojektuje ogród

Projektowanie nowoczesnego ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Jeśli nie masz większego doświadczenia, zatrudnij w tym celu profesjonalistę. To też świetny pomysł, gdy ogródek jest niewielki lub ma niestandardowy rozmiar. Wtedy rozplanowanie wymaga nieco więcej pracy i doświadczenia. 

Jest wiele firm, które aranżują przestrzeń ogrodową. W tym celu poszukaj w internecie projektów, które wykonują. Znajdź styl, który najbardziej Ci odpowiada. Możesz umówić się na rozmowę z architektem, żeby omówić szczegóły. Pamiętaj, że profesjonalny projekt musi uwzględniać też możliwości finansowe klienta. Przygotuj się na koszty, jednak nie bój się negocjować. Da się zrobić efektowny ogród za niewielkie pieniądze. 

Przemyśl kwestie architektury ogrodowej

Bardzo często w ogrodach umieszczane są różnego rodzaju altany, małe domki lub patia. Jeśli chcesz się na nie zdecydować, wybierz specjalistę, który je zaprojektuje i wykona. W tym celu sprawdzi teren oraz dopasuje wszystko na wymiar. Najczęściej takie elementy wykonywane są z drewna. Możesz wybrać rodzaj zabudowy i wymarzony kolor. Na takie budynki potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca. Z tego powodu warto pomyśleć o nich już na samym początku. 

Wybierz rośliny do ogródka 

Istnieją również miejsca, które specjalizują się w doborze kwiatów do ogrodu. Wybiorą gatunki odpowiednie do rodzaju podłoża, oświetlenia i stylu życia. Dostaniesz też dobre rady dla początkujących. To świetna opcja dla tych, którzy nie czują się dobrze w pielęgnacji roślin, ale chcą spróbować. To także sprawa, za którą trzeba się wziąć już na początkowym etapie. Wybieranie losowych roślin w sklepie ogrodniczym to zły pomysł. Może się okazać, że dane gatunki nie mogą rosnąć obok siebie lub nie odpowiadają im inne czynniki w ogrodzie. Wtedy zmarnujesz pieniądze i swój cenny czas. Dlatego warto zdecydować o roślinności w trakcie projektowania ogrodu.

Zdj. główne: Stan Slade/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*