DOM I OGRÓDREMONT

Wymiana okien – kiedy należy ją wykonać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wymiana okien – kiedy należy ją wykonać?

Freepik.com

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym czy bloku, co pewien czas może czekać Cię wymiana okien. Kiedy należy ją przeprowadzić? Na co zwrócić uwagę oraz dlaczego warto zlecić to profesjonalnym firmom? Między innymi na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Oznaki wskazujące, że czas wymienić okna

Najważniejszym sygnałem jest stan techniczny. Jeśli zauważysz pęknięcia, zdeformowanie ram, ślady korozji lub w przypadku okien drewnianych – nadgnicie desek, wtedy od razu zaplanuj wymianę.

Innym czynnikiem są przecieki gromadzące się wokół ram lub na parapecie. Mogą one powodować nie tylko uszkodzenie samych okien, ale także być przyczyną gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniu, a w konsekwencji – powstaniem pleśni czy grzyba.

Kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że konieczna jest wymiana okien, są wszelkiego rodzaju trudności związane z ich płynnym funkcjonowaniem. Jeżeli nie otwierają się one do końca, a przy ich zamykaniu trzeba użyć większej siły, może to oznaczać zużycie mechanizmów.

Następnym powodem jest brak szczelności. Może ona objawiać się

– gromadzeniem wilgoci na wewnętrznej części szyby, zwłaszcza w okresie zimowym

– przeciągami wyczuwalnymi w pobliżu zamkniętych okien

– nagłymi wzrostami rachunkami za ogrzewanie

Warto również zwrócić uwagę, czy okna zapewniają dobrą szczelność akustyczną. Oznacza to, że jeśli są zamknięte, a z zewnątrz docierają hałasy, których wcześniej nie słyszałeś, a nie jest to spowodowane np. remontem drogowym, może to być powód do przeprowadzenia zmiany okien.

Jeśli planujesz generalny remont domu czy mieszkania i dojdziesz do wniosku, że obecna estetyka okien nie odpowiada nowemu stylowi, który chcesz uzyskasz we wnętrzu lub w połączeniu z elewacją budynku, również powinieneś rozważyć ich wymianę.

Dlaczego warto zatrudnić fachowców?

Mimo że wymiana okien może wydawać się stosunkowo prostym zadaniem, warto do jej realizacji zatrudnić specjalistyczne firmy. Pozwoli to na uniknięcie potencjalnych problemów z demontażem i zamieszczeniem nowych okien. Pomoc fachowców to także oszczędność zarówno pieniędzy, jak czasu – jeżeli podejmiesz się samodzielnej wymiany, mogą być koniecznie dodatkowe prace np. w przypadku usterki czy też krzywego montażu.

Pamiętaj, że wymiana okien to proces wymagający nie tylko dokładności oraz precyzji, ale także wiedzy z zakresu budownictwa i przepisów prawa. Dlatego też zatrudniając doświadczoną firmę oferującą tego rodzaju usługę, zyskujesz pewność, że wymiana okien przebiegnie prawidłowo i bez zbędnych opóźnień w realizacji.

Inną korzyścią jest doradztwo – fachowcy mogą pomóc Ci w wyborze nie tylko odpowiedniego rozmiaru okien, ale także materiału ram, dopasowanie do wymagań budynku oraz Twoich preferencji.

Czy pogoda ma wpływ na wymianę okien?

O ile nie wymaga tego nagła sytuacja, warto rozsądnie zaplanować wymianę okien, biorąc pod uwagę porę roku. Najlepiej jest przeprowadzić ten proces wiosną lub wczesną jesienią, kiedy upały oraz niskie temperatury nie wpłyną na przebieg prac. Dobrze jest wymienić okna przy braku deszczu – pozwoli to na stabilniejsze utrzymanie elementów w dłoniach i swobodniejsze manewrowanie ramą. Dlatego przed nadejściem zimy dokładnie sprawdź stan swoich okien, aby zdążyć z ich wymianą przed nadejściem mrozów. Przeprowadzenie prac w chłodnych miesiącach w mieszkaniu czy domu, w którym mieszkają inni domownicy, może być nie tylko uciążliwe, ale też kosztowne ze względu na wzrost rachunku za ogrzewanie.

Najczęstsze błędy

Wymianie okien często towarzyszą błędy, których można uniknąć. Do najczęstszych należą:

– błędne wymiary okien

– niedopasowanie rodzaju okien do budynku i oczekiwań

– nieprawidłowy montaż mogący skutkować szybkim zużyciem okien, brakiem szczelności oraz efektywności energetycznej

 

Współczesne okna mogą być używane bez konieczności wymiany nawet do dwudziestu lat. Kluczem jest ich regularna konserwacja, sprawdzanie stanu technicznego oraz przede wszystkim – prawidłowy montaż. Właściwie wymienione okna gwarantują odpowiedni komfort ciepła oraz zatrzymują hałas dobiegający z zewnątrz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*