KARIERA I FINANSE

Lokaty: na czym polegają i dlaczego warto rozważyć ten rodzaj inwestycji

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Lokaty: na czym polegają i dlaczego warto rozważyć ten rodzaj inwestycji

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Co to takiego lokata bankowa i do czego służy ten instrument finansowy? Dlaczego warto rozważyć założenie lokaty bankowej i czy to się w ogóle opłaca?

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to specyficzny rodzaj umowy z bankiem, na mocy której to bank zaciąga pożyczkę. Oczywiście to duże uproszczenie, w praktyce bowiem dochodzi tu do sytuacji, w której klient przekazuje bankowi określoną sumą na wskazany czas, a po jego upływie bank zwraca klientowi wybraną kwotę powiększoną o stosowne odsetki. Jest to zatem skuteczny sposób nie tylko na oszczędzanie, ale również na pomnażanie swoich oszczędności. Warto też dodać, że powszechnie lokaty bankowe uważa się za jeden z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wypłata środków jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty będącej równowartością 100 000 euro. Zasadniczym celem każdej lokaty jest ochrona Twojego kapitału.

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Jak nie trudno się domyślić, do Twojego wyboru jest wiele typów lokat bankowych. Poszczególne mogą się różnić nie tylko jednym z kluczowych parametrów, czyli oprocentowaniem, ale też np. częstotliwością wypłaty odsetek, długością i innymi czynnikami. Jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych lokat jest lokata terminowa – jak słusznie wskazuje nazwa, obowiązuje ona przez określony czas, np. 3 miesiące czy rok. Po jej zakończeniu bank wypłaca Ci kapitał powiększony o stosowne odsetki. Najczęściej oprocentowanie lokat jest stałe, a wcześniejsza rezygnacja z prowadzenia lokaty wiąże się z utratą wypracowanych odsetek. Lokata terminowa może być odnawialna lub nieodnawialna.

Innym typem lokat są lokaty długoterminowe. W takim przypadku umowa zawierana jest na nie krócej niż rok. W lokacie rentierskiej odsetki wypłacane są w regularnych i z góry ustalonych okresach, dzięki czemu szybciej możesz dysponować wypracowanymi odsetkami. Lokata rentierska przeznaczona jest dla osób dysponujących dość dużym budżetem do wpłacenia na lokatę.

Lokata strukturyzowana to lokata, która składa się z dwóch części: bezpiecznej oraz inwestycyjnej. Sam cel lokaty również jest niejako dwutorowy – chodzi tu zarówno o ochronę kapitału, jak i osiągnięcie zysku. W takiej lokacie część kapitału lokowana jest w bezpieczne instrumenty finansowe, a część w instrumenty, które pozwolą Ci osiągnąć wyższe zyski. To także zazwyczaj długoterminowa lokata.

To wciąż tylko niektóre rodzaje lokat, które masz do wyboru. Warto wspomnieć jeszcze choćby o lokacie overnight, która jest po prostu lokatą nocną lub lokatą jednodniową. Dawniej były bardzo popularne, obecnie są już jednak dość rzadko spotykane. Lokata walutowa opiera się natomiast o inwestowanie w waluty obce.

Zysk z lokaty – czy warto założyć lokatę?

Jak już wspomniano, lokaty bankowe są bardzo bezpiecznym sposobem na wypracowanie zysku. Z uwagi na małe ryzyko straty lokaty bankowe zazwyczaj zapewniają dość niskie oprocentowanie, dlatego jeśli chcesz dużo zyskać, powinieneś relatywnie duże kwoty wpłacić na lokatę. Co ciekawe, nawet pomimo wysokiej inflacji lokaty bankowe w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony użytkowników. W takiej sytuacji lokaty bankowe sprawią, że Twoje środki będą bezpieczne i w swoim tempie będą wypracowywały zysk. Jeśli masz wolne środki, nie czekaj dłużej i już teraz załóż lokatę bankową na miarę swoich potrzeb!

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/czy-oplaca-sie-teraz-zakladac-lokaty
  2. https://www.money.pl/banki/czy-lokaty-zaczynaja-sie-oplacac-jak-chronic-oszczednosci-przed-inflacja-6774906762504768a.html
  3. https://www.sii.org.pl/15791/edukacja/abc-inwestora/lokaty-bankowe-zysk-prawie-pewny-ale-zazwyczaj-niewielki.html
  4. https://www.17bankow.com/lokaty-bankowe/artykul/czy-warto-teraz-zalozyc-lokate
  5. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata

Zdjęcie: Materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*