ROZRYWKAUROCZYSTOŚCI

Ślub bez hucznego wesela – wady i zalety

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Ślub bez hucznego wesela – wady i zalety

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ślub kościelny z pewnością każdemu kojarzy się z tańcami, zabawą i głośną muzyką. W polskiej tradycji przyjęło się, że wesele musi być huczne i wielkie. Duża ilość alkoholu, biesiadne piosenki i suto zastawione stoły tworzą niebywały klimat. Jednakże trzeba mieć świadomość, że tego typu przyjęcia są bardzo kosztowne dla państwa młodych. Obecnie coraz więcej par wyłamuje się z tego schematu i planuje zawarcie związku małżeńskiego bez wystawnej uczty. Jakie są plusy i minusy ślubu bez wesela?

Czy przyjęcie weselne jest potrzebne?

Nie ulega wątpliwości, że wiele młodych osób żyje według oczekiwań rodziców, a nie własnych pragnień. Presja społeczeństwa często wpływa na decyzje, które powinny być podejmowane tylko i wyłącznie w oparciu o indywidualne przekonania. Podobnie jest w przypadku ślubu – rodzina, znajomi i przyjaciele mają zwykle najwięcej do powiedzenia na temat organizacji wesela. Pary, decydujące się na sam ślub bez urządzania hucznej zabawy, często spotykają się z negatywnymi komentarzami ze strony najbliższych – no bo jak to tak zawrzeć związek małżeński bez świętowania?

Zdania na temat wesela są mocno podzielone. Jednym marzy się skromny ślub i małe przyjęcie, inni planują uroczystość na 200 osób, rezerwują duży lokal i wybierają zespół muzyczny pełen wigoru. Często zdarza się, że narzeczeni pod wpływem presji ze strony rodziny decydują się na zorganizowanie hucznej imprezy, aby nie spotkać się z krytyką. Warto pamiętać, że najważniejszym momentem tego wyjątkowego dnia jest ceremonia ślubna, a nie wystawne wesele. W związku z tym wszystkie kwestie związane z zabawą w dniu ślubu należy pozostawić przyszłym małżonkom, ponieważ jest to tylko i wyłącznie ich wspólna decyzja.

Dlaczego narzeczeni rezygnują z dużego przyjęcia weselnego?

Głównie młodzi ludzie stawiają na skromny ślub w gronie najbliższych osób z kilku istotnych powodów. Jednym z nich może być sytuacja, kiedy narzeczeni mają już potomstwo i mieszkają wspólnie kilka lat. Dla takich ludzi zawarcie związku małżeńskiego to jedynie formalność, ponieważ funkcjonują od dawna jako rodzina. 

Niektórzy po prostu nie lubią krzykliwych miejsc i preferują spokojny tryb życia. Wiele par nie lubi być w centrum uwagi, a taniec nie jest ich mocną stroną. W takiej sytuacji zwykle decydują się na niewielki bankiet lub tylko uroczysty obiad weselny.

Narzeczeni często rezygnują z hucznego wesela, ponieważ mają w tym czasie żałobę. To zrozumiałe, że nikt nie będzie bawił się beztrosko, mając świadomość, że niedawno zmarła bliska osoba z rodziny państwa młodych. Zakochani zwykle nie odwołują ceremonii ślubnej z takiego powodu, często jednak wybierają ślub cywilny lub kościelny bez hucznych zabaw.

Coraz częściej zdarza się, że przyszli małżonkowie chcą zorganizować ślub bez wesela ze względu na brak środków finansowych. Młodzi ludzie, świeżo po studiach, zwykle nie mają oszczędności i nie mogą pozwolić sobie na duży wydatek, który wiąże się z planowaniem przyjęcia weselnego. W takiej sytuacji narzeczeni zapraszają jedynie najbliższą rodzinę i przyjaciół na skromny obiad i poczęstunek np. w domu.

Ślub bez wesela – uroczysty obiad czy spotkanie w klubie?

Dla nowożeńców zawarcie związku małżeńskiego to najważniejsze wydarzenie w ich życiu. Dlatego warto w pewnym stopniu uczcić dzień ślubu i nie rezygnować całkowicie z przyjęcia. Zapraszając gości na uroczysty obiad weselny w małym gronie, należy dokładnie poinformować ich o przebiegu uroczystości.

Często panna młoda zastanawia się, czy idąc na skromną uroczystość do restauracji, powinna zostać w pięknej białej sukni. Z pewnością elegancka kreacja wpłynie pozytywnie na atmosferę spotkania i będzie dobrze prezentowała się na zdjęciach pamiątkowych. Kobieta w sukni ślubnej zwraca na siebie uwagę, co tylko potwierdza, że jest najważniejszą osobą spośród wszystkich świętujących.

Aby nie wydawać fortuny na uroczystość weselną, warto zaoszczędzić na detalach, które z reguły nie należą do najtańszych. W tym celu warto zamówić kwiaty z hurtowni, samodzielnie wykonać dekoracje stołu, zaproszenia i podziękowania. Można również poprosić znajomych, aby upiekli ciasteczka, które pozwolą stworzyć candy bar. Znakomitym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy wedding plannera, który zajmuje się kompleksową organizacją przyjęć weselnych i co najważniejsze – stworzeniem kosztorysu i nadzorowaniem budżetu. Konsultant ślubny to nieocenione wsparcie na każdym etapie przygotowań. Profesjonalne usługi organizacji ślubów oferuje np. Grzymała Weddings & Events.

Jeśli para młoda zaprasza na swój ślub głównie swoich rówieśników, to może zorganizować wieczorem spotkanie w klubie, co zdecydowanie bardzo dobrze się sprawdzi. Niemniej jednak należy również pamiętać o nieco starszych gościach i zaproponować im obiad weselny lub przyjęcie plenerowe w towarzystwie nastrojowej muzyki.

przyjęcie weselne
Fot. Grupo Gaby/pixabay.com

Wady i zalety ślubu bez wesela

Niewątpliwie huczne wesela mają w sobie coś niezwykłego. Tańce do białego rana, głośna muzyka i góry jedzenia z pewnością każdemu kojarzą się z prawdziwą, polską ucztą. Obecnie wiele przyjęć weselnych odbywa się w kameralnym gronie, co również ma wiele plusów.

Zalety zorganizowania ślubu bez wesela:

  • Brak stresu związanego z przygotowaniami – czas, który przeznaczony jest na załatwienie wszystkich niezbędnych spraw związanych z przyjęciem weselnym, można poświęcić drugiej połowie, aby wspólnie odpocząć.
  • Zaoszczędzenie pieniędzy – suknia ślubna, garnitur, niezbędne dodatki oraz lokal wraz z zespołem i dekoracjami to niemały wydatek. Nie wspominając o popularnych atrakcjach weselnych, takich jak ciężki dym, fotobudka, animacje dla dzieci, pokaz barmański itp.
  • Dużo energii – zabawa do białego rana z pewnością jest nieco męcząca dla państwa młodych, ponieważ to oni są gospodarzami uroczystości i muszą być obecni na weselu do ostatniego gościa w lokalu lub nieco dłużej. Skromne świętowanie sprawi, że para młoda będzie rześka następnego dnia.
  • Wiele perspektyw – osoby decydujące się na zawarcie związku małżeńskiego bez urządzania hucznej zabawy mogą wziąć ślub, na którym obecni będą tylko rodzice i oni np. na pokładzie samolotu, w górach itp. Oprócz tego zazwyczaj zapraszają najbliższych na kameralną gościnę, niekoniecznie w lokalu.

Wady ślubu bez świętowania:

  • Niezadowolona rodzina i przyjaciele – znajomi i najbliżsi najczęściej wypytują o weselę, ponieważ chcą się na nim dobrze bawić. Decyzja o ślubie bez hucznej imprezy z pewnością ich rozczaruje.
  • Brak wspomnień i pamiątki – ceremonia ślubna i wesele to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Warto czasami wrócić wspomnieniami do tego dnia, odpalić nagranie z uroczystości, obejrzeć zdjęcia i powspominać zabawne sytuacje.
  • Brak przeżyć – niewątpliwie na każdym weselu ma miejsce jakieś komiczne zdarzenie, które jest pamiętane przez wszystkich gości. Zorganizowanie ślubu bez świętowania uniemożliwi parze młodej spędzenie tego ważnego dnia wspólnie z dużą grupą ludzi.

Podsumowanie

Ślub bez wesela to bardzo kontrowersyjny temat. Z reguły to właśnie rodzice i najbliżsi naciskają na zorganizowanie hucznej zabawy, aby nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Należy pamiętać, że zakochani nie muszą tłumaczyć się całemu światu z podjęcia takiej decyzji. Sakramentu małżeństwa udzielają sobie narzeczeni i to właśnie od nich zależy, czy zaproszą gości na świętowanie. Ten piękny dzień powinien być celebrowany w taki sposób, w jaki życzą sobie nowożeńcy.

Zdjęcie główne: chrisda73/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*