KARIERA I FINANSE

Jakie oferty sprzedaży wierzytelności warto rozważyć? Sprawdź praktyczne wskazówki!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie oferty sprzedaży wierzytelności warto rozważyć? Sprawdź praktyczne wskazówki!

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeśli podjąłeś decyzję o zakupie wierzytelności hipotecznej, oznacza to, że dysponujesz odpowiednią ilością gotówki na dokonanie takiej inwestycji i wiesz, że zwrot nie nastąpi od razu – najpewniej będziesz musiał na niego poczekać, angażując się w proces odzyskiwania należności od dłużnika. Mając świadomość tych ograniczeń, możesz przebierać w ofertach – dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań!

Wierzytelności hipoteczne – czym powinny się charakteryzować?

Wierzytelność hipoteczna to taka, w której zabezpieczenie długu stanowi nieruchomość. W przypadku niespłacenia zadłużenia może stać się ona własnością wierzyciela, dlatego oferty sprzedaży wierzytelności hipotecznych cieszą się popularnością wśród wielu inwestorów. Na skutek transakcji przejmują oni dług i zostają wpisani w księdze wieczystej – mogą ubiegać się o spłatę, a jeśli ta nie nastąpi, mogą stać się właścicielami nieruchomości. Aby procedura przyniosła przewidywane rezultaty i prowadziła do odzyskania zainwestowanych pieniędzy, wierzytelność powinna spełniać kilka kryteriów – musi być:

  • wymagalna – staje się taka, gdy termin płatności upłynął, a wierzyciel może ubiegać się o spłatę zadłużenia ze wsparciem komornika lub na drodze sądowej,
  • bezsporna – nie mogą wystąpić żadne wątpliwości dotyczące zadłużenia będące powodem do zakwestionowania zasadności roszczeń,
  • nieprzedawniona – będzie taka, jeśli poprzedni wierzyciel dopełnił wymaganych formalności, aby zapobiec przedawnieniu.

Znalazłeś interesującą ofertę sprzedaży wierzytelności? Oto co powinieneś zrobić!

Po zapoznaniu się z treścią oferty dowiesz się, jaka nieruchomość zabezpiecza daną wierzytelność oraz jaka jest jej cena – często podlega ona negocjacji i okazuje się znacznie niższa niż realna wartość wierzytelności. Gdy zostaniesz wpisany do księgi wieczystej jako aktualny wierzyciel, możesz podjąć stosowne kroki w celu spłaty przez dłużnika: polubownie, w egzekucji komorniczej lub postępowaniu upadłościowym.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*