ZWIERZĘTA

Jak pielęgnować sierść psa?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak pielęgnować sierść psa?

Stan sierści psa zależy od wielu czynników stanu zdrowia zwierzęcia, jego diety, a także sposobu pielęgnacji. Dbałość o zdrowie psa i regularna higiena pozwalają zachować lśniącą sierść. Jak ją pielęgnować? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. 

Jak dbać o sierść psów krótkowłosych?

Psy ras krótkowłosych (dog niemiecki, bulteriery, terriery, dobermany) nie mają podszerstka, dlatego w zimnych porach roku przy ujemnych temperaturach mogą marznąć. Dla ras krótkowłosych charakterystyczne są również okresy sezonowego linienia. Jednak ich zaletą jest z kolei brak specyficznego zapachu sierści.

Psy o krótkich włosach należy szczotkować raz w tygodniu, a w okresie linienia codziennie. Do czesania należy zakupić miękkie szczotki z naturalnym włosiem lub metalowe szczotki z krótkimi zębami. Sierść powinna być czesana zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Po zabiegu konieczne jest kilkuminutowe masowanie skóry i przetarcie sierści wilgotną i miękką ściereczką flanelową, która usunie martwe komórki naskórka oraz włoski. 

Jeśli chodzi o kąpiele z użyciem szamponów dla psów, nie zaleca się przeprowadzania ich  częściej niż dwa razy w roku. W przypadku mocnego zabrudzenia zwierzęcia podczas spaceru wystarczy przetrzeć sierść wilgotną szmatką lub opłukać pod bieżącą wodą. Podobnie przebiega pielęgnacja sierści u psów z krótką, ale ściśle przylegającą do ciała sierścią, np. rottweilerów czy foksterierów. Jedynie do rozczesywania sierści, oprócz szczotki masującej, należy zakupić także szczotkę metalową o średnich, miękkich zębach.

Pielęgnacja sierści psów długowłosych

O sierść psów długowłosych należy dbać systematycznie. Dzięki temu będzie ona wyglądać schludnie i nie będzie się plątać. Do pielęgnacji warto zaopatrzyć się w gładszą szczotkę, grzebień do masażu z miękkimi zębami, metalową szczotkę z gęsto rozstawionymi długimi zębami, wygiętymi na końcach lub metalową szczotkę z plastikowymi końcówkami. Jeśli Twój pies jest przedstawicielem psów długowłosych, musisz czesać sierść trzy razy w tygodniu, a w okresie sezonowego linienia codziennie. Aby nie powodować dyskomfortu u zwierzęcia, sierść należy rozczesywać delikatnie, płynnymi ruchami wzdłuż naturalnego kierunku wzrostu włosa. Najlepiej zacząć od końcówek włosów, stopniowo docierając do nasady. Po rozczesaniu metalową szczotką użyj grzebienia o szerokich zębach i szczoteczki do masażu. Szczególną uwagę należy zwrócić na sierść na łapach i ogonie. Psy długowłose można kąpać nie częściej niż trzy do czterech razy w roku. Jeśli zwierzę jest mocno zabrudzone, wystarczy je opłukać pod bieżącą wodą.

Marliese Streefland/Unsplash

Pielęgnacja sierści psów szorstkowłosych

Jeśli Twój pupil należy do psów szorstkowłosych, musisz kupić metalową szczotkę z rzadkimi, małymi i krótkimi zębami, gładką szczotkę, a także miękką szczotkę do masażu i rozczesywania. Do czesania „brody”, grzywki, łap należy używać grzebienia z gęsto osadzonymi zębami. Psy szorstkowłose trzeba czesać co najmniej dwa razy w tygodniu. Ponadto warto często przycinać ich sierść, która ma swój własny cykl dojrzewania, pod koniec którego następuje całkowita odnowa. Oznacza to, że „dojrzała” sierść rozpada się na osobne pasma, traci połysk i właściwości ochronne. Przycinanie to higieniczna procedura pielęgnacji sierści, podczas której usuwane zostają martwe włosy. Eksperci nie zalecają strzyżenia psów szorstkowłosych, ponieważ z czasem włosy staną się cieńsze, stracą połysk i elastyczność. 

Oprócz czesania sierści, właściciele wszystkich ras psów powinni zwracać uwagę na stan sierści na łapach, między palcami, w odpowiednim czasie przycinać sierść w okolicy odbytu i sprawdzać sierść nad oczami. Włosy nie powinny wpadać zwierzęciu do oczu. Zbyt długie włosy także powinny zostać obcięte. 

Główne zasady utrzymania doskonałej sierści u psa:

  • Regularne czesanie sierści specjalną szczotką lub grzebieniem dla psów;
  • intensywność i częstotliwość szczotkowania powinna zależeć od budowy sierści psa;
  • właściwa zbilansowana dieta;
  • aktywne i długie spacery;
  • regularne strzyżenie lub pielęgnacja psa w zależności od rasy i budowy sierści;
  • mycie i dokładne płukanie (używaj tylko specjalnych szamponów dla psów);
  • w razie potrzeby konsultacje ze specjalistami weterynarii.

Konieczne jest też przyzwyczajanie psa do szczotkowania i spokojnego reagowania na Twoje działania już od najmłodszych lat. Jest to jedna z pierwszych umiejętności, których pies powinien nauczyć się, wchodząc do Twojego domu.

Fot. Lauren Whitaker/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*