KARIERA I FINANSE

Ubezpieczenie grupowe na życie – co obejmuje polisa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Ubezpieczenie grupowe na życie – co obejmuje polisa?

Ubezpieczenia grupowe na życie oferowane są głównie przez pracodawców, operatorów sieci komórkowych oraz banki, więc nie można ich nabyć indywidualnie. Ma to swoje pozytywne strony, ale też – negatywne. Przedstawiona oferta może wydawać się wielu osobom atrakcyjna, jednak wszystko to powinno być w pełni przemyślane, bo nie dla każdego taki rodzaj polisy będzie korzystny.

Czym jest ubezpieczenie grupowe?

Grupowa polisa na życie obejmuje przynajmniej kilku pracowników danej firmy. W kwestii ochrony swoim zakresem i sumą ubezpieczenia nie różni się zbytnio od indywidualnego ubezpieczenia. Pracownicy mają do wyboru różne warianty ochrony, które jednak są ograniczone w odniesieniu do dodatkowych opcji, które zapewniają szerszy zakres ochrony.

Pozytywnym aspektem jest natomiast dość niska kwota comiesięcznej składki. „Grupówki” są bardzo często preferowane w dużych firmach i nierzadko oferowane przez pracodawców jako benefit pracowniczy. Pracownicy w kwestii dołączenia do polisy grupowej mają wolną rękę. Korzystając z niej, od pensji mają odliczaną kwotę adekwatną do składki. Oprócz tego, taki rodzaj polisy proponują operatorzy komórkowi i banki. 

Grupowa polisa na życie – jaka składka?

Comiesięcznej składki, którą trzeba regularnie opłacać, nie można z góry określić, lecz pewne jest to, że będzie ona niższa, niż w przypadku wykupu polisy indywidualnej. Biorąc pod uwagę, że w wielu firmach oraz zakładach pracy liczba pracowników jest liczona w setkach, czy nawet tysiącach, a większość z nich podlega ochronie, oferta może być całkiem zachęcająca.

Z ubezpieczenia mogą korzystać wszyscy – młodzi, jak i starsi, którzy znajdują się blisko emerytury. Nie ma znaczenia, czy dana osoba korzystała już z jakiegokolwiek ubezpieczenia na życie, czy podpisze taką umowę po raz pierwszy. Oferta ze strony ubezpieczyciela powinna być elastyczna i być dopasowana w taki sposób, by skorzystali z niej wszyscy.

Ubezpieczenie grupowe na życie – zakres

Warunki ochrony w ramach polisy na życie są zawsze ustalane z pracodawcą i zaadaptowane do oczekiwań i charakteru danej firmy. Standardowo w ramach ochrony ubezpieczenia grupowego pracownika polisa obejmuje zgon ubezpieczonego, śmierć bliskiej osoby, poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu i nieszczęśliwy wypadek. Są to sytuacje, w których zostanie on objęty ochroną i pomocą finansową, a wysokość odszkodowania zależy od zapisu w umowie.

Częstym działaniem zakładów ubezpieczeń jest sprawdzenie oceny ryzyka ubezpieczeniowego, wobec czego przeprowadzane są ankiety medyczne, dostarczane dodatkowe dokumenty dot. stanu zdrowia, a nierzadko pracownicy mogą dostać skierowania na badania medyczne. Na podstawie tej kontroli ubezpieczyciel dopasowuje konkretną ofertę ochrony, ale też może też całkowicie odmówić objęcia ubezpieczeniem. O wadach i zaletach ubezpieczenia na życie można przeczytać na stronie: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/grupowe-ubezpieczenia-na-zycie-wady-i-zalety/83.html

Na co zwracać uwagę?

Ważne jest, aby zapoznać się dokładnie z zakresem ubezpieczenia i je wnikliwie przeanalizować, tak by w pełni nas satysfakcjonowało i zapewniało możliwie jak najszerszy zakres ochrony, biorąc pod uwagę różne wydarzenia. Trzeba zwrócić uwagę na listę wymienionych chorób, czas pobytu w szpitalu, czy inne kluczowe drobiazgi. Dzięki temu będziemy mogli określić, czy dane ubezpieczenie jest dla nas odpowiednie. Szukając najlepszego ubezpieczenia na życie, warto zapoznać się z rankingiem, dostępnym na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/.

Zdjęcie główne: Christina Morillo/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*