DOM I OGRÓDWNĘTRZEZRÓB TO SAM

Jaki obrus wybrać na przyjęcie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki obrus wybrać na przyjęcie?

Obrus to nie tylko nakrycie stołu, ale też element dekoracyjny całego wnętrza. Dobrze dobrany tworzy spójną stylizację z całością, podkreśla piękno zastawy, a także rangę uroczystości. Jeżeli chcesz zachwycić gości, zadbaj o to, aby mieć do dyspozycji przynajmniej kilka różnych wariantów. 

Dobierz obrus do okazji i wnętrza

Wybór obrusu dostosuj do charakteru przyjęcia. Możesz je organizować na specjalną okazję, taką jak urodziny, imieniny, święta i wiele innych. Możesz też zaprosić gości tylko dlatego, że się za nimi stęskniłeś i pragniesz zjeść z nimi uroczystą kolację. Stół podczas wigilijnej wieczerzy powinien prezentować się szczególnie uroczyście i wymaga specjalnej zastawy, a także innego rodzaju obrusa, niż na nieformalną imprezę dla znajomych. Przy organizowaniu przyjęcia bez szczególnej okazji, jeśli masz kolorową zastawę, możesz przykryć stół jednokolorowym obrusem o barwie występującej we fragmencie zastawy. Przy białej zastawie lub jednolitej pastelowej obrus może mieć więcej kolorów. 

Przykładowo w rustykalnych, czy modnych obecnie wnętrzach scandi boho, idealnym wyborem będzie obrus haftowany z motywami ludowymi. Natomiast wzorzysty o plamoodpornych właściwościach, może być nieoceniony podczas długich biesiad z przyjaciółmi. Na świąteczne przyjęcia najbardziej elegancko zaprezentuje się biały, dobrze wyprasowany obrus, który sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeśli jednak masz białą zastawę bez złoceń, czy innych ozdób, możesz wybrać obrus kremowy lub w kolorze jasnego złota. Będzie to lepszy wybór, niż inny odcień bieli w obrusie i zastawie. 

Dopasuj obrus do kształtu i rozmiaru stołu

Jeśli zależy ci na tym, żeby obrus efektownie prezentował się na stole, musi być dobrany nie tylko do kształtu, ale i rozmiaru stołu. Przykładowo na stół okrągły czy owalny powinieneś mieć obrus w takim samym kształcie. Tylko to gwarantuje, że będzie się on ładnie układał. Nie powinien być też za mały, ani za duży. Idealnie, jeśli znajdziesz taki, który będzie z każdej strony wystawał o 20 do 25 cm poza rant stołu. Przykładowo, jeśli stół ma wymiary 120 × 80 cm, optymalne rozmiary obrusa powinny wynosić 160 do 170 × 120, do 130 cm. Jeśli jednak masz stół rozkładany, a liczba gości sugeruje, aby z tej funkcji skorzystać, nie zapomnij, żeby wziąć to pod uwagę przed zakupem obrusu. Należy wtedy doliczyć do długości obrusa tyle centymetrów, ile ma wkładka powiększająca stół. Przy rozkładanych stołach okrągłych trzeba pamiętać, że po rozłożeniu najczęściej zmieniają kształt i stają się owalne. Podobnie jest ze stołami kwadratowymi, które po rozłożeniu przyjmują kształt prostokąta. W takich sytuacjach warto mieć obrusy w dwóch wariantach.

Przy wyborze obrusa zwróć uwagę na materiał

Najbardziej elegancko podczas przyjęcia prezentują się obrusy wykonane z tkanin naturalnych, takich jak len czy bawełna. Warto mieć kilka takich na specjalne okazje. Trzeba jednak wiedzieć, żeby efektownie wyglądały na stole, muszą być doskonale wyprasowane. Jeśli nie lubisz tej czynności, to obrus lniany będzie cię denerwował. Jednak przy zastosowaniu się do zaleceń producenta podczas prania i prasowania, nie tylko się nie skurczy, ale i zachwyci gości. Możesz wybrać też obrusy z poliestru, które nie sprawiają takich kłopotów, ale często też nie prezentują się aż tak elegancko. 

Nadają się za to na nieformalne przyjęcia, podobnie jak obrusy z gipiury. Jeśli jesteś osobą zapracowaną, która pragnie, aby jej stół wyglądał estetycznie podczas każdego przyjęcia, a nie ma czasu, żeby właściwie o niego zadbać, wybierz obrus z powłoką teflonową, który ma właściwości plamoodporne i nie wciąga wilgoci. Nie grożą mu więc plamy z wina czy soku, ani jakiekolwiek inne. Odpada długi proces wywabiania, wystarczy przetrzeć szmatką i nie ma śladu po rozlanym płynie. Tego typu obrusy doskonale sprawdzą się podczas przyjęcia dla dzieci. 

Wybór obrusu na przyjęcie nie musi być trudny, jeśli wiesz, czego dokładnie szukasz. Zanim więc rozpoczniesz poszukiwania, zastanów się, jakie powinien mieć rozmiary, kształt i jaki materiał cię interesuje. Potem  tylko pozostaje dopasowanie kolorystyczne do całości wnętrza. Niezależnie od tego wybierz przynajmniej jeden obrus biały, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

Fot. Libby Penner/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*