TECHNOLOGIA I INFORMATYKAUMIEJĘTNOŚCI

Jak samodzielnie wyczyścić laptopa, aby działał szybciej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak samodzielnie wyczyścić laptopa, aby działał szybciej?

Nawet najbardziej wydajne urządzenia wymagają systematycznej konserwacji i usprawniania systemu operacyjnego. Czyszczenie komputera może znacznie przedłużyć jego funkcjonowanie i usprawnić pracę.

Przygotowanie kopii zapasowych

Pierwszym krokiem w procesie czyszczenia laptopa i usprawniania pracy systemu operacyjnego jest wykonanie kopii zapasowych. Podczas czyszczenia systemu może wydarzyć się wiele, dlatego warto się zabezpieczyć i zapisać aktualne ustawienia całego systemu. Kopii zapasowej mogą wymagać także pliki zapisane na dysku twardym, takie jak dokumenty, filmy, muzyka czy fotografie. Większość z tego typu plików można bezpiecznie przekopiować do chmury. W razie jakichkolwiek problemów podczas czyszczenia systemu operacyjnego cenne pliki nie zostaną usunięte. 

Skutecznym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku braku miejsca na chmurze, jest wykorzystanie dysków zewnętrznych. Można na nich przechowywać wszystkie rodzaje plików, a ryzyko ich utraty jest bardzo małe.

Odinstalowanie nieużywanych programów i aplikacji 

Najłatwiejszym sposobem na przyspieszenie pracy komputera jest skorzystanie z listy zainstalowanych programów i aplikacji i przejrzenie jej dokładnie. Opcja ta znajduje się w panelu sterowania. Na liście znajdują się wszystkie pliki, które zostały zainstalowane na dysku twardym komputera. Należy ocenić, które programy, gry czy aplikacje są realnie używane, a następnie odinstalować zbędne pozycje. Nadmierna liczba programów zajmuje miejsce na dysku, tym samym spowalniając pracę systemu operacyjnego. Nieużywane aplikacje mogą także być jedną z przyczyn, przez którą laptop wolno się uruchamia. Warto również sprawdzić ustawienia aplikacji, być może część z nich niepotrzebnie ma za zadanie uruchamiać się wraz z włączeniem komputera.

Czyszczenie systemowego dysku C 

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest sprawdzenie stanu pojemności dysku twardego. To od jego kondycji zależy szybkość i jakość pracy całego komputera. Czyszczenie dysku twardego C należy wykonywać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i laptopach czy notebookach. Czyszczenie systemowe wykonuje się po kliknięciu we właściwości. Jedna z opcji do wyboru jest oczyszczanie dysku, dzięki któremu komputer automatycznie usuwa nieużywane pliki. W tym samym oknie można także skorzystać z opcji czyszczenia plików systemowych, które usuwają z dysku C między innymi popularne ciasteczka.

Uporządkowanie pulpitu 

Specjaliści zalecają także zajęcie się zanieczyszczonym pulpitem. Bardzo często mają tam swoje miejsce ikony programów i aplikacji, które nie są używane. Wprowadzają one zbędny chaos, spowalniają pracę systemu i utrudniają znalezienie poszczególnych ikon. Usunięcie zbędnych skrótów do programów usprawni korzystanie z komputera. Co więcej, podczas takiego przeglądu może się okazać, że kilka programów jest zbędnie zainstalowanych. 

Porządek na pulpicie można również wprowadzić za pomocą folderów tematycznych. Umieszczanie, segregowanie czy przechowywanie plików oraz skrótów aplikacji w konkretnym miejscu ułatwi ich odnalezienie, uporządkuje wygląd pulpitu i usprawni pracę na laptopie.

Zdj. główne: Christin Hume/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*