SPRZĄTANIEUMIEJĘTNOŚCI

Jak usunąć kamień z armatury łazienkowej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak usunąć kamień z armatury łazienkowej?

Artykuł sponsorowany

Z kamieniem osadzającym się na wannie, umywalce czy kranie miałeś prawdopodobnie do czynienia nieraz. Wpływa on nie tylko na nieestetyczny wygląd armatury łazienkowej, ale i prowadzi do dalszych uszkodzeń oraz namnożenia groźnych bakterii. Sprawdź zatem, jak szybko i skutecznie pozbyć się kamienia z armatury łazienkowej. 

Powstające osady z kamienia na armaturze łazienkowej to prawdziwe wyzwanie dla osób, które walczą z ich usunięciem. Te wadliwości powstają w wyniku wytrącania się z twardej wody związków wapnia i magnezu oraz pojawiają wokół mocowań armatury, czyli w miejscach trudno dostępnych. W jaki sposób poprawić estetykę baterii łazienkowych? Oto kilka sprawdzonych tipów. 

Profesjonalne środki do czyszczenia powierzchni łazienkowej

Specjalistyczne, sprawdzone preparaty potrafią zdziałać cuda. Każda hurtownia chemiczna wyposażona jest w środki pozwalające na efektywne wyczyszczenie osadu z kamienia. Silne właściwości produktów wymagają jednak odpowiedniego przygotowania, a w zasadzie zakupu specjalnych rękawic ochronnych oraz maseczki. Nierozważne użytkowanie preparatu może przyczynić się do powstawania podrażnień skóry oraz wysypki. Zalecane jest także wentylowanie pomieszczenia, w którym został zaaplikowany środek chemiczny. 

Ocet – niezastąpiony w czyszczeniu 

Oprócz profesjonalnych preparatów dostępnych na rynku, możesz sięgnąć po nieco bardziej niekonwencjonalne metody usuwania kamienia z baterii. Wystarczy, że wybierzesz się do sklepu spożywczego i kupisz…ocet. To wielofunkcyjny, sprawdzony produkt, który nie tylko pozwoli na usunięcie zewnętrznego osadu z kamienia, ale i tego ukrytego w mniej widocznych elementach armatury łazienkowej. 

Jeżeli zależy Ci na wyczyszczeniu tylko i wyłącznie baterii łazienkowych, to w pierwszej kolejności powinieneś zanurzyć miękką szmatkę w roztworze powstałym z octu oraz wody. Następnie należy rozłożyć materiał na powierzchni, którą czyścisz i odczekać 15 minut. Ot tyle. Na końcu wystarczy, że opłuczesz baterię wodą, wytrzesz i wysuszysz. Prosto, szybko i efektywnie! 

Mydło + proszek do prania 

Słyszałeś o mieszance octu i proszku do prania jako kolejnym, skutecznym sposobie na odkamienienie baterii? Jeżeli dotychczas nie miałeś bladego pojęcia o właściwościach tego połączenia, pora to zmienić! Ten mix warto zastosować w przypadku większych złogów kamienia. Jak zabrać się za jego przygotowanie? 

  • Krok 1. Niewielką ilość octu łączysz z proszkiem i mieszasz do momentu powstania gęstej papki; 
  • Krok 2. Przygotowaną masę nakładasz na gazę bądź inny materiał, a następnie przykładasz do brudnej powierzchni baterii na 10 minut; 
  • Krok 3. Preparat spłukujesz, oczyszczasz baterię i wycierasz do momentu, aż stanie się sucha. 

Mała podpowiedź: Po całym procesie odkamieniania, należy przetrzeć baterię łazienkową niewielką ilością olejku cytrynowego. Nie tylko nada on blask, ale i sprawi, że woda skuteczniej będzie spływać z powierzchni. W rezultacie będziesz w stanie opóźnić proces powstawanie nowego osadu kamienia. 

Fot.: Polina Tankilevitch/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*