DOM I OGRÓD

Jaki domofon wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki domofon wybrać?

Artykuł sponsorowany

Domofon to niezwykle przydatne urządzenie zarówno w domu, jak i w biurze. Istnieje wiele rodzajów tego typu sprzętów – aby podjąć odpowiednią decyzję, warto zapoznać się z kluczowymi informacjami na ten temat. Jaki domofon wybrać do biura, a jaki do bloku mieszkalnego lub do domku jednorodzinnego?

Do czego służy domofon?

Tego typu urządzenia można spotkać w niemal każdym bloku lub biurze, a także w wielu domach wielorodzinnych lub jednorodzinnych. Warto jednak zastanowić się nieco nad jego dokładnym zastosowaniem – to przede wszystkim pierwsza linia ochrony danej posesji. Domofon zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo ze względu na możliwość szybkiego i sprawnego zidentyfikowania osoby, która chce się dostać na dany teren.

Co więcej, domofon przeważnie jest wyposażony również w inne funkcje niż sama rozmowa. Najczęściej jest to integracja z zamkiem elektrycznym, co umożliwia otwieranie furtki, bramy lub drzwi do klatki schodowej bez wychodzenia na zewnątrz. Współcześnie producenci eksperymentują z kolejnymi udogodnieniami – coraz częściej można spotkać się chociażby z wideodomofonami, które pozwalają przekazywać nie tylko dźwięk, lecz także obraz. Warto wyróżnić także poszczególne rodzaje domofonów.

Domofon przewodowy i bezprzewodowy

W tym przypadku zastosowanie obydwóch urządzeń jest praktycznie takie samo, jednak zupełnie inaczej wygląda kwestia instalacji. Domofon przewodowy wymaga poprowadzenia przewodów, które będą łączyć poszczególne sprzęty – najlepiej zadbać o tę kwestię jeszcze na etapie budowy. Bezprzewodowe urządzenia są z kolei nieco łatwiejsze w instalacji. Aby z nich skorzystać, wystarczy umieścić słuchawkę na specjalnej podkładce, która odpowiada za łączność z użyciem fal radiowych.

Jaki rodzaj domofonu wybrać?

Oprócz samego sposobu podłączenia można wyróżnić także różne technologie działania domofonów. Pod tym względem urządzenia dzieli się głównie na analogowe i cyfrowe. Poszczególne rozwiązania wraz z dodatkowymi akcesoriami można znaleźć m.in. w ofercie voip24sklep.

Domofon analogowy

Analogowe domofony to klasyczne, stosowane od lat rozwiązania, które łączą bramofon z przeważnie maksymalnie dwoma unifonami. Z ich użyciem możliwa jest tylko obsługa komunikacji głosowej lub zdalne otwieranie bramy. Zaletą jest niższa cena, jednak w tym przypadku nie jest dostępna dodatkowa funkcjonalność.

Domofon cyfrowy

Domofony cyfrowe cechują się większym stopniem zaawansowania i umożliwiają podłączenie nawet kilkunastu unifonów do bramofonu. Co więcej, mogą one przekazywać dźwięk o znacznie wyższej jakości, jak również obsługiwać transmisję wideo. Z tego względu poziom bezpieczeństwa z użyciem takich sprzętów może być o wiele wyższy. Działanie domofonu cyfrowego opiera się na wykorzystaniu mikrokomputera, który umożliwia m.in. otwieranie drzwi lub bramek przez podanie kodu, a także przesyłanie obrazu. To rozwiązanie, które od pewnego czasu w coraz większym stopniu wypiera tradycyjne domofony analogowe.

Fot.: Bruno Cervera/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*