Zapach kawy o poranku potrafi zbudzić niejednego śpiocha, ale żeby ekspres działał prawidłowo i spełniał swoje funkcje, musisz w odpowiedni sposób o niego dbać – przede wszystkim odpowiednio go czyścić. Czym i jak dowiesz się z tego artykułu.
W dzisiejszych czasach dbanie o ekspres stało się pozornie banalnie proste, w końcu nie musisz już pilnować czasu czyszczenia, ekspres sam da Ci znać, że tego potrzebuje. Dbanie o urządzenie zaczyna się od codziennej „pielęgnacji”. Oczywiście sposób czyszczenia i konserwacji będzie zależeć od modelu czy rodzaju ekspresu (może być przelewowy, kolbowy czy ciśnieniowy albo kapsułkowy). Pierwszym krokiem, niezależnie od typu sprzętu, jest kontrola osadzania się kamienia. Woda, którą mamy w kranach i którą nalewamy do ekspresu, często jest twarda. Powoduje osad na urządzeniach, które później trzeba odkamieniać. Producenci zalecają inwestycję w filtr do wody, wydaje się to rozsądne: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli nie chcemy kupować dodatkowego filtra, ale nie uśmiecha się nam później odkamienianie zbiornika wody i innych części w ekspresie, możemy nalewać do niego wodę mineralną bądź przegotowaną. Kolejną niezwykle ważną czynnością, którą powinniśmy wykonywać co najmniej raz dziennie, jest czyszczenie zbiornika na mleko.
Każdego dnia po skończonej pracy urządzenia powinniśmy resztki mleka wylać, a cały zbiornik umyć. Można też bez przeszkód umyć go w zmywarce. Na rynku dostępne są także specjalne proszki i tabletki do czyszczenia obiegu w ekspresie. Wystarczy taki produkt wsypać do zbiornika na mleko, dolać wody i kilka razy powtórzyć proces parzenia kawy z mlekiem. Oczywiście takie dogłębne czyszczenie musisz przeprowadzić jedynie kilka razy w miesiącu, nie ma konieczności robienia tego codziennie. Nie musisz także kupować kolejnych specjalnych produktów do czyszczenia obiegów mleka czy wody. Do tego celu możesz użyć roztworu wody z octem. Producenci ekspresów radzą unikać domowych sposobów i produktów nieprzeznaczonych do czyszczenia tego typu urządzeń, warto takie plany skonsultować na przykład ze sprzedawcą czy doradcą sprzedaży podczas zakupu sprzętu.
Ważna jest także systematyczność czyszczenia ekspresu. Zapewni jego sprawne działanie przez lata. Najlepiej ustalić sobie system, w którym każdego wieczora po skończonej pracy ekspresu będziesz oczyszczać zbiorniki na wodę i mleko.
Ekspres do kawy to jednak nie tylko zbiorniki na wodę i mleko. Bo z samej wody i mleka to jeszcze kawy nie zrobisz. No właśnie, kawa. Czy rodzaj kawy ma wpływ na działanie i czystość ekspresu? Jasne! Tak dla przykładu: do ekspresu, który ma wbudowany młynek, nie powinno się wsypywać ziaren kaw smakowych. A to dlatego, że w procesie wypalania ziaren kawy smakowej nasącza się ją olejkami. Takie ziarna podczas mielenia poddawane są temperaturze i tarciu, co w następstwie powoduje, że zmielona kawa zaczyna oblepiać młynek, który w skrajnych przypadkach może zostać zablokowany. Dodatkowo takie resztki ziaren na nieoczyszczonym młynku mogą bardzo negatywnie wpłynąć na sam smak kawy. Posmak słabej jakości kawy smakowej (zazwyczaj kawa smakowa jest jednak bardzo słabej jakości) będzie wyczuwalny przez dłuższy czas.
No właśnie, ale jak czyścić młynek w ekspresie? Po raz kolejny warto powtórzyć, że ekspres i każdą jego część należy czyścić regularnie! Młynek do kawy, niezależnie czy wbudowany w ekspres, czy nie, można we wstępnym etapie czyszczenia odkurzyć. Tak, dobrze przeczytałeś, odkurzyć. Wiadome jest jednak, że takie odkurzanie nie usunie wszystkich zabrudzeń. W kolejnym etapie warto więc uderzyć mocniej. Na rynku dostępne są tabletki, które wrzucamy do młynka tak jak ziarna kawy i po prostu mielimy. Wspomniane tabletki wykonane są z substancji chwytających wszystkie olejki i resztki, mamy więc pewność, że młynek zostanie wyczyszczony dogłębnie. Pozostaje pytanie jak często powinniśmy zaglądać do młynka. Raz na miesiąc albo po skończonej paczce kawy powinniśmy odkurzyć młynek. Nieco częściej, bo dwa lub nawet trzy razy w miesiącu należy wyczyścić go na przykład specjalnymi tabletkami.
W tym miejscu warto wspomnieć o fusach. W nowocześniejszych ekspresach podświetli się nam odpowiednia dioda informująca o konieczności wyrzucenia ich ze zbiornika. W ekspresach bez tej funkcji sytuację musimy kontrolować sami, bo częstotliwość opróżniania zbiornika na fusy będzie zależeć od tego, jak często parzymy kawę.
Sam wygląd zewnętrzny nie będzie bezpośrednio wpływał na smak kawy. Może jednak odstraszać. Należy więc pamiętać o przecieraniu ekspresu z resztek kawy, która podczas nalewania z dyszy może rozbryzgiwać się na wszystkie strony – po czasie może zaschnąć i zacząć nieprzyjemnie pachnąć. Musimy także pamiętać o czyszczeniu podstawki, na której stawiamy filiżanki. Ważną sprawą jest także wylewanie spod niej wody i resztek kawy. Zaniedbanie tej czynności po dłuższym czasie spowoduje zniszczenie podstawki.
Zdjęcie główne: Mariusz Blach/Adobe Stock