SPRZĄTANIE

Czystość w obiektach publicznych – o co zadbać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czystość w obiektach publicznych – o co zadbać?

Artykuł sponsorowany

Miejsca publiczne wymagają szczególnego nacisku na czystość i higienę, ponieważ dziennie przewijają się przez nie tysiące osób. Zaniedbanie kwestii porządku i czystości w publicznych obiektach stanowi zagrożenie dla osób w nich przebywających. Zarówno galerie handlowe, jak i szkoły i placówki medyczne, muszą z wyjątkową czujnością podchodzić do spraw higienicznych. Podpowiadamy, o co szczególnie zadbać, jeśli chodzi o czystość w budynkach użyteczności publicznej.   

Toalety publiczne  

Centra handlowe, placówki oświatowe i kulturalne, a także dworce transportu publicznego i urzędy, muszą oferować swoim użytkownikom możliwość skorzystania z toalety w higienicznych warunkach. Oczywistym jest, że w przypadku toalety publicznej, utrzymanie czystości i porządku jest o wiele trudniejsze, niż przy łazienkach prywatnych. Problemem jest nie tylko bardzo duża liczba użytkowników takiego miejsca, lecz także przekonanie wielu osób o tym, że o miejsca publiczne nie trzeba dbać. W utrzymaniu czystości w publicznych toaletach z pewnością pomoże ich dobre i przemyślane wyposażenie – gładkie płytki i sanitariaty w łatwym do dokładnego umycia kształcie. Dodatkowo na względy higieniczne wpłyną dobrze bezdotykowe dozowniki do mydła i płynu do dezynfekcji oraz suszarki do rąk. Na stronie https://www.impeco.pl znajdziesz szeroki wybór przydatnych akcesoriów i elementów wyposażenia łazienek i toalet publicznych.   

Czyszczenie dużych powierzchni  

Galerie handlowe oraz wielkie biurowce mają ogromną powierzchnię użytkową, przez co trudno jest zadbać o ich czystość, wykorzystując tradycyjne metody sprzątania. Miotła i mop sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach lub prywatnych mieszkaniach, ale budynek o powierzchni kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych nie może być skutecznie posprzątany za ich pomocą. Obowiązkowym wyposażeniem zaplecza takich miejsc, są przemysłowe zamiatarki i szorowarki, które są w stanie w szybki sposób oczyścić i umyć bardzo duże powierzchnie. Taki sprzęt można kupić lub wypożyczać regularnie z firmy sprzątającej. Czystość w sklepach wielkopowierzchniowych, centrach handlowych czy innych budynkach publicznych jest absolutnie wymagana, dlatego warto od początku zadbać o odpowiednie wyposażenie.  

Czystość w placówkach medycznych  

Szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie to szczególna kategoria budynków publicznych, ponieważ nagromadzenie patogenów i chorobotwórczych drobnoustrojów jest w nich wyjątkowo wysoka. W końcu zdrowi ludzie nie przychodzą do lekarza! Poza regularnym sprzątaniem i dezynfekcją wszystkich powierzchni, warto zadbać także o ozonowanie pomieszczeń, które dodatkowo zapewni czystość i bezpieczeństwo. W takich placówkach pojawiają się także tak zwane odpady medyczne i niebezpieczne. Nie można poddawać ich tradycyjnemu recyklingowi ani wyrzucać do kubłów na śmieci zmieszane. Tego rodzaju odpady muszą być zutylizowane w odpowiedni sposób i oddane w nieprzypadkowe ręce. Na stronie https://ekoemka.com.pl dowiesz się więcej na temat odbioru, transportu i utylizacji odpadów medycznych i niebezpiecznych. Nieprawidłowe pozbywanie się śmieci z tej kategorii grozi dotkliwymi karami finansowymi, a nawet zamknięciem placówki przez SANEPiD lub inny urząd kontroli.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*