DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Umywalka do łazienki – jaką wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Umywalka do łazienki – jaką wybrać?

Planując wymianę starej umywalki łazienkowej na nową lub urządzając się od zera w nowym miejscu, przed dokonaniem wyboru warto pamiętać o kilku rzeczach. W końcu to właśnie umywalka (a może para umywalek), na którą się zdecydujemy, znacząco wpłynie na wygląd pomieszczenia.

Optymalna umywalka łazienkowa w naszym domu

Urządzanie mieszkania, niezależnie od tego czy jedynie w formie odświeżenia, czy prac od podstaw, nieodłącznie wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami, o których wcześniej nawet nam się nie śniło. Jedną z takich decyzji jest wybór odpowiedniej umywalki do łazienki – elementu, który ma duże znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Jest to przecież miejsce, przy którym spędzimy relatywnie dużo czasu każdego dnia, dlatego warto, aby było jak najwygodniejsze.

Materiały i rozmiary

W kwestii umywalek możemy wybierać spośród szerokiej gamy materiałów i odnaleźć tą, która najbardziej odda nasz charakter i będzie pasować do naszych potrzeb. Mimo że w tej kwestii porcelana nadal króluje, okazuje się, że metal, żeliwo, kamień, szkło, a nawet drewno można uformować w umywalkę o dowolnym rozmiarze i kształcie.

Jedną z rzeczy do rozważenia jest to, jak bardzo wybrany materiał będzie odporny na środki czyszczące. Niektóre materiały są bardziej podatne na degradację niż inne i wymagają odmiennej pielęgnacji niż porcelana, np. miedź wymaga specjalnego środka czyszczącego i wosku. Zanim zdecydujemy się na umywalkę z danego materiału, upewnijmy się, że wiemy, jak go odpowiednio pielęgnować.

W kwestii wielkości nie mamy żadnych ograniczeń, ale rozmiary powinny być dopasowane do wymiarów łazienki. Nie ma sensu kupowanie luksusowego dużego basenu, jeśli miałby przyćmić wszystkie inne elementy wokół. Jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, warto zastanowić się nad umywalką narożną. Jeśli jednak mamy dużo miejsca, bardzo przydatne we wspólnej łazience mogą się okazać dwie umywalki.

Typy umywalek

1. Zlewozmywaki zabudowane/nablatowe – mają krawędź, która opiera się na blacie. Ten rodzaj zlewu jest bardzo popularny, ponieważ można go łatwo zainstalować, wpasowując bezpośrednio do wstępnie wyciętego otworu w większości szafek łazienkowych.

2. Zlewozmywaki na cokole nie są ustawione na szafce pod umywalkę, są raczej wolnostojące i składają się z dwóch części: umywalki u góry i kolumny pod spodem. Smukły, pełen wdzięku profil umywalki na postumencie jest idealny do mniejszej łazienki lub toalety, choć nie oferuje zbyt wiele miejsca do przechowywania akcesoriów.

3. Zlewozmywaki naścienne, zwane również zlewami pływającymi, montuje się bezpośrednio na ścianie. Nie spoczywają na blacie ani na toaletce, co czyni je doskonałym wyborem do mniejszych łazienek (i tam, gdzie potrzebny jest dostęp dla wózków inwalidzkich). Zlewozmywaki naścienne mogą być wyposażone w odsłoniętą instalację wodociągową, a pod spodem można przymocować wieszak na ręczniki. Zlewozmywaki konsolowe to zlewozmywaki naścienne, które mają dodatkowe nogi dla wsparcia.

4. Blaty toaletki mają solidną powierzchnię, w której jest uformowany zlew. Zazwyczaj są wykonane z materiałów takich jak marmur, kwarc, granit lub drewno. Tego typu projekty muszą być wykonywane starannie, na wymiar, dlatego należą raczej do tych bardziej kosztownych opcji.

Zdj. główne: Sanibell BV/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*