Srebrna biżuteria nie wychodzi z mody. Jest klasyczna i ponadczasowa. Niestety im rzadziej używana, tym szybciej pokrywa się ciemnym nalotem. Czym czyścić srebro i jak o nie dbać na co dzień?
Któż z nas się z tym nie spotkał. Przed wyjściem wyciągasz ze szkatułki łańcuszek lub kolczyki, a srebro ma szary lub wręcz czarny kolor, jest matowe i wygląda okropnie. Nijak nie nadaje się do założenia – zamiast zdobić będzie szpecić. Podobny los spotyka srebrne sztućce. Przed przyjęciem wyciągamy z czeluści szuflad widelczyki czy łyżeczki i te też nie wyglądają zbyt elegancko. Na szczęście z ratunkiem przychodzą domowe sposoby, dzięki którym szybko i skutecznie wyczyścimy srebro.
Jedna z najstarszych metod czyszczenia srebra. W dzisiejszych czasach mamy znacznie większy wybór past, niż miały nasze babcie. Jest to ważne o tyle, że pasta nie może mieć właściwości wybielających ani dużej zawartości sodu. Czyszczenie srebra takimi pastami może je zniszczyć.
Każdą inną pastę do zębów wystarczy nałożyć w niewielkiej ilości na ściereczkę lub miękką szczoteczkę do zębów i delikatnie wyszorować nią biżuterię. Jeżeli srebro jest bardzo zabrudzone, warto powtórzyć proces kilka razy. Następnie spłukujemy biżuterię pod zimną bieżącą wodą i pozostawiamy do wyschnięcia.
Soda oczyszczona to uniwersalny, ekologiczny środek myjący wiele domowych powierzchni. Do wyczyszczenia srebra z nalotu również sprawdzi się idealnie. W tym celu należy przygotować rzadką pastę:
Całość mieszamy, a następnie w roztworze zanurzamy srebrną biżuterię czy przedmioty. Pozostawiamy je w mieszaninie na ok. 15–20 minut. Po tym czasie przepłukujemy pod bieżącą wodą i zostawiamy do suszenia.
Mocno zaśniedziałą biżuterię możemy także umieścić w miseczce i zasypać sodą. Następnie całość zalewamy wrzącą wodą (tak aby biżuteria była przykryta) i zostawiamy na pół godziny. Po tym czasie wystarczy przetrzeć srebro, wypłukać i osuszyć.
Kolejnym patentem na czyszczenie srebra jest użycie sody, soli i kwasu (np. cytryny). Do takiego czyszczenia potrzebujemy także: miseczki, folii aluminiowej i mydła. Miskę, w której będziemy czyścić srebro, wykładamy folią i wkładamy do niej przedmioty, które chcemy wyczyścić. Następnie przygotowujemy roztwór: ¾ szklanki ciepłej wody, 3 łyżeczki soli, 3 łyżeczki sody oraz opcjonalnie sok z połowy cytryny. Całość ostrożnie mieszamy. Uważamy, ponieważ roztwór może się spienić. Wlewamy mieszaninę do miski i odstawiamy na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Po tym czasie wyciągamy srebro i przemywamy mydłem. Na koniec spłukujemy i odkładamy do suszenia. Ten sposób sprawdzi się w przypadku mocno zaśniedziałego srebra.
Jedną z ciekawszych metod jest czyszczenie srebra przy pomocy popiołu. Najlepiej nada się popiół powstały ze spalania drewna. Popiół węglowy, ze względu na swoją twardość, może porysować srebro. Aby wyczyścić srebro popiołem wystarczy wilgotna szmatka, na którą nabieramy niewielką ilość popiołu. Srebro szorujemy przez chwilę, a następnie opłukujemy i polerujemy miękką, suchą ściereczką.
Mniej zaśniedziałe srebro można spróbować wyczyścić za pomocą samego kwasu – cytryny lub octu. W tym celu wystarczy plasterek cytryny, którym pocieramy srebro, lub szmatka nasączona octem. Na koniec, tak jak zwykle, płuczemy pod bieżącą wodą i suszymy.
Jeżeli domowe sposoby zawodzą pozostaje nam profesjonalny preparat do czyszczenia srebrnej biżuterii. Takie środki sprzedawane są najczęściej w plastikowych buteleczkach o zawartości ok. 50 ml i kosztują mniej niż 20 zł. Biżuterię wystarczy zanurzyć w płynie albo przetrzeć srebro zwilżoną preparatem ściereczką, aby skutecznie je oczyścić. Dla jeszcze bardziej wygodnych miłośników srebra dostępne są ściereczki nasączone stosownym środkiem czyszczącym. Można je kupić w każdym salonie jubilerskim lub online.
Fot. Sabrinna Ringquist/Unsplash