ZDROWIE

Jak skorygować wadę zgryzu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak skorygować wadę zgryzu?

Artykuł sponsorowany

Wady zgryzu mogą powodować poważne problemy zdrowotne, w tym problemy związane z psychiką i akceptacją samego siebie. Bardzo ważne jest, by skorygować wady jak najszybciej.

Klasyfikacja wad zgryzu

Zęby i szczęka powinny być odpowiednio ustawione, aby zapobiec ugryzieniom w policzek, wargi i język. Zęby górnej szczęki powinny lekko zachodzić na zęby żuchwy. Jeśli występuje niewspółosiowość, spowoduje to wadę zgryzu. Ponadto wady zgryzu podzielone zostały na trzy typu.

Wady zgryzu typu 1

Wada zgryzu typu 1 jest najczęstszym typem, w którym występuje przepełnienie lub odstępy między zębami, chociaż zdolność do gryzienia nie jest zaburzona.

Wada zgryzu typu 2

Wada zgryzu typu 2 jest również znana jako tyłozgryz. Wiąże się to z poważnym wysunięciem górnego łuku zębowego.

Wady zgryzu typu 3

Ten rodzaj wady zgryzu ma miejsce, gdy dolny łuk zębowy jest bardziej wysunięty niż górny, przez co zęby żuchwy są bardziej widoczne. Wada ta zwana jest również przodozgryzem.

Jak powstają wady zgryzu?

Tyłozgryzy i przodozgryzy są najczęściej kwestią genetyczną i są bardziej powszechne w niektórych grupach etnicznych niż w innych. Niektóre osoby o długich twarzach lub małych twarzach także mogą tego doświadczyć. Może to być też spowodowane nadmiernym ssaniem kciuka lub smoczka, pchaniem zębów językiem oraz nie rozwinięciem się w pełni zębów trzonowych. Dodatkowo źle dopasowane wypełnienia, uchwyty lub aparaty ortodontyczne, niewspółosiowość szczęki po ciężkim urazie.

Fot. Caroline LM/Unsplash

Jakie problemy zdrowotne mogą powodować wady zgryzu?

Wady zgryzu mają oczywiście wpływ kosmetyczny, rzutując na wygląd uśmiechu i linii żuchwy. Osoba z krzywymi lub uszkodzonymi zębami może czuć się skrępowana lub zakłopotana swoim uśmiechem, a w efekcie przodozgryzy i tyłozgryzy mogą wpływać na Twoją pewność siebie.

Jednak wady zgryzu to nie tylko problem kosmetyczny. Mogą również powodować szersze problemy zdrowotne. W zależności od tego, jak poważna jest dana wada zgryzu , przypadłość  może prowadzić do takich problemów, jak:

  • Trudności z jedzeniem i mówieniem.
  • Nadmierne zużycie szkliwa zębów, co z kolei może skutkować próchnicą.
  • Bezdech senny, chrapanie i inne problemy z oddychaniem podczas snu.
  • Kłopoty z pełnym otwarciem lub zamknięciem ust.
  • Przewlekły ból szczęki lub stawów.
  • Bóle głowy i uszu.

Leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu można leczyć za pomocą aparatu ortodontycznego. Przed podjęciem decyzji o odpowiednim leczeniu wykonuje się panoramiczne zdjęcia rentgenowskie, oględziny i wyciski zgryzowe całej jamy ustnej. W przypadku przepełnienia najlepszym sposobem na ponowne wyrównanie zębów może być ekstrakcja. O usuwaniu np. zebów mądrości przeczytasz na stronie https://www.medessence.pl/stomatologia-mokotow/usuwanie-osemek/. 

Jeśli masz przodozgryz, zgryz krzyżowy lub głęboki, dostępne aparaty ortodontyczne to:

Aparat stały – to wtedy, gdy zamki są przymocowane do każdego zęba i połączone za pomocą drutu. Drut jest regularnie wymieniany, aby stopniowo doprowadzić zęby do właściwego ustawienia.

Zdejmowane urządzenia – te zdejmowane aparaty ortodontyczne. Retainery utrzymują zęby we właściwej pozycji, tak aby kość szczęki mogła prawidłowo rosnąć wokół nich.

Invisalign – można je zdjąć i jest przezroczysty, działają tak samo jak aparat ortodontyczny, nie wpływając na sposób, w jaki się uśmiechasz. Większość pacjentów wybiera właśnie invisalign.

Zajmij się wadą zgryzu jak najszybciej. Leczenie defektów we wczesnym dzieciństwie jest opłacalne, gdyż po pierwsze jest tańsze, a po drugie w wieku nastoletnim młoda osoba nie będzie musiała się wstydzić (a powszechnie wiadomo, że w tym okresie wielu nastolatków zwraca szczególną uwagę na wygląd). Dorośli również mogą z tego skorzystać, chociaż powinni spodziewać się dłuższego i droższego leczenia. Korekta wady zgryzu jest ważna, jeśli chcemy wykonać implanty zębów.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*