ZWIERZĘTA

Jak wybrać najlepszą smycz dla naszego czworonoga?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać najlepszą smycz dla naszego czworonoga?

Zwykły sznurek, smycz skórzana, a może regulowana taśma? Jaka smycz będzie najlepsza dla naszego pupila i zapewni mu komfort podczas dłuższych i krótszych spacerów? Na co zwrócić uwagę wybierając smycz?

Pies na smyczy czy puszczony wolno?

Wśród właścicieli psów bez trudu można znaleźć zwolenników wyprowadzania pupili na spacery na smyczy, jak i takich, którzy zdecydowanie wolą, gdy ich przyjaciel cieszy się wolnością. Zanim jednak zdecydujesz się puścić psa luzem, zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w Twojej okolicy. W miastach najczęściej jest obowiązek chodzenia z psem na spacery na smyczy. Ponadto, przedstawiciele raz zaliczanych do niebezpiecznych, muszą mieć na pysku założony kaganiec – wszystko w trosce o bezpieczeństwo. 

Wyjeżdżając z psem poza miasto, idąc do lasu czy na łąkę wiele osób rezygnuje ze smyczy. Pies wówczas może się do woli wybiegać. Jednak czy takie podejście jest właściwe? Nie brakuje przecież przypadków, kiedy to zwierzak pobiegł w siną dal, goniąc zwierzynę lub wystraszył się nagłego huku i uciekł – szukaj wiatru w polu. W trosce o bezpieczeństwo swojego pupila zawsze miej przy sobie smycz, a psa puszczaj luzem wyłącznie na terenie zabudowanym – w miastach powstaje coraz więcej wybiegów dla psów, gdzie czworonogi mogą się socjalizować z innymi przedstawicielami gatunku i biegać do woli na wydzielonym terenie.

JustDog: Jaką smycz dla psa wybrać?

Postaw na odpowiednią długość

Pies chodzący bezpośrednio przy nodze właściciela może i wygląda na dobrze ułożonego, jednak z pewnością nie jest szczęśliwy. Zbyt krótka smycz nie tylko ogranicza naturalne ruchy czworonoga, lecz może wywoływać zaburzenia o podłożu behawioralnym. Pamiętaj, że pies na spacerze jest dosłownie bombardowany przeróżnymi zapachami. Smycz powinna być na tyle długa, by spokojnie mógł eksplorować okolicę – gdy będzie za krótka, wówczas psiak może wykazywać skłonność do ciągnięcia, a to nie będzie przyjemne również dla Ciebie. Jaka długość smyczy będzie odpowiednia? Im dłuższa, tym lepiej – dzięki temu zwierzak będzie miał swobodę ruchu – 3 metry to absolutne minimum. Jeżeli nie lubisz, gdy smycz plącze Ci się w rękach, to wybierz jeden z automatycznie regulowanych modeli. Gdy chcesz mieć psa blisko siebie, przełączasz blokadę, dzięki czemu mechanizm zablokuje rozwijanie się smyczy.

Z jakiego materiału powinna być wykonana smycz dla psa?

Oprócz długości, przy wyborze odpowiedniego produktu, należy zwrócić również uwagę na rodzaj materiału. Im większy i silniejszy pies, tym smycz powinna być grubsza, tak by była w stanie utrzymać czworonoga w ryzach. Największym zainteresowaniem cieszą się smycze wykonane z materiałów sztucznych. Są w miarę wytrzymałe (idealne dla małych i średnich psów), a przy tym niezwykle kolorowe, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do umaszczenia psiaka czy własnych upodobań kolorystycznych. Kolejne dostępne rozwiązanie, to smycz skórzana. Są bardziej wytrzymałe niż smycze nylonowe, jednak decydując się na taki zakup, trzeba się liczyć ze zdecydowanie wyższą ceną. Skórzane smycze wykazują większą odporność na zęby czworonogów, gdy te pozostawione na chwilę przy sklepie próbują się uwolnić za wszelką cenę.

Jakie cechy powinna mieć dobrze dobrana smycz dla psa?

Już wiesz, że przy wyborze smyczy dla swojego pupila, musisz zwrócić uwagę na jej długość oraz na materiał, z jakiego została wykonana. Jednak to nie wszystko. Kluczowe jest bezpieczeństwo – zarówno czworonoga, jak i osób znajdujących się w jego otoczeniu. Musisz mieć psa cały czas pod kontrolą, wybierz zatem taką smycz, którą będzie się dobrze trzymało. Zbyt grubo pleciona smycz może się wyślizgiwać – pamiętaj, chwyt musi być mocny. Najlepiej jest przed zakupem przymierzyć smycz. Sprawdzisz w ten sposób, czy jej długość  jest odpowiednia. Wybierając smycz, weź pod uwagę wielkość i wagę psa, a także jego temperament. Przy psiakach bardziej żywiołowych, lepiej zdecyduj się na solidną smycz, a wówczas zyskasz pewność, że posłuży Ci przez wiele miesięcy i nie trzeba będzie jej zbyt szybko wymieniać na nową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*