DOM I OGRÓDROŚLINY

Domowe produkty, które możesz wykorzystać do pielęgnacji kwiatów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Domowe produkty, które możesz wykorzystać do pielęgnacji kwiatów

Dbałość o nasze kwiaty nie musi być droga, czy szkodliwa dla naszego zdrowia. Dzięki ekologicznym sposobom możemy bardzo łatwo sprawić, że rośliny rozkwitną, a liście staną się ładne i błyszczące. Jakie są najpopularniejsze środki do pielęgnacji kwiatów, które każdy znajdzie w swoim domu?

Ekologiczne sposoby na dbałość o kwiaty doniczkowe

Za pomocą ekologicznych środków można pielęgnować konkretne gatunki, ale niektóre z nich będą odpowiednie dla każdego typu kwiatów. Można z ich pomocą nawozić paprocie, ale również rośliny storczykowe, ananasowate, jak i dekoracyjne kwiaty.

Woda mineralna

Każdy ma w domu wodę mineralną, a jeśli nie, to na pewno ma filtr, za pomocą którego oczyszcza wodę z nadmiaru kamienia. Woda mineralna, zwłaszcza gazowana, ma w sobie dwutlenek węgla, który rozpuszcza biały osad, powstający w doniczce oraz na glebie. Jest nim wapno, które znajduje się w wodzie kranowej, którą podlewamy rośliny.

Herbaty ekspresowe

Torebki po herbacie ekspresowej mogą również być świetne jako naturalny nawóz. Kiedy przesadzamy kwiat lub chcemy przenieść go do innych roślin, warto na spód doniczki włożyć zużyte torebki po herbacie ekspresowej. Będą działały jak filtr i pochłoną nadmiar wody.

Fusy z kawy i herbaty

Fusy z kawy i herbaty liściastej są idealnym nawozem naturalnym dla kwiatów doniczkowych. Dzięki temu, że posiadają w składzie związki potasu, łatwo spulchniają ziemię, co z kolei pozwala na lepsze magazynowanie wody w glebie. Rośliny będą znacznie lepiej nawodnione.

Potłuczone skorupki jajek

Jeszcze nasze babcie stosowały tę metodę. Zamiast wyrzucać skorupki jajek, można je potłuc lub zblendować i dodać do ziemi,  do której przesadzimy nasze kwiaty. Dobrze jest również zalać skorupki gorącą wodą i nią podlewać kwiaty – oczywiście po odczekaniu, żeby woda wystygła! Lepiej również odczekać całą noc po zalaniu skorupek gorącą wodą, aby wapń zawarty w skorupkach mógł się rozpuśccoić.

Fot. Cottonbro/Pexels

Drożdże

Wiele znanych nawozów posiada w swoim składzie drożdże. Sprawiają one, że roślina znacznie szybciej kwitnie. Należy dodać je do wody i rozpuścić, a następnie raz na miesiąc podlewać nimi kwiaty.

Mleko

Również mleko działa odżywczo na kwiaty. Rozpuszczamy je w wodzie i taką mieszanką podlewamy kwiaty.

Woda po gotowaniu ziemniaków

Do podlewania kwiatów będzie też dobra wcześniej przecedzona woda po gotowaniu ziemniaków. Ma wiele skrobi oraz mikroelementów, które są niezbędne dla rozwoju roślin i wpływają na ich kwitnienie.

Popiół z papierosów

Popiół po paleniu tytoniu może bardzo pomóc nam w odstraszaniu mszyc. Sprawia również, że ziemia będzie miała zasadowy odczyn. Można posypać nim powierzchnię ziemi w doniczce. Innymi środkami, które będą mogły odstraszyć mszyce lub inne szkodniki będą np. woda z czosnkiem lub woda z cebulą.

Aspiryna

Idealna nie tylko na ból głowy. Rozpuszczona w wodzie i używana do podlewania kwiatów znacznie przyspieszy ich wzrost. Używać raz w miesiącu. Do podlewania kwiatów wykorzystujemy jedną tabletkę Aspiryny.

Piwo

Piwo jest idealnym środkiem do konserwacji roślin. Można rozcieńczonym piwem czyścić liście, by były lśniące i nie miały nalotów.

Dlaczego domowe środki

Domowe środki dla roślin doniczkowych są lepsze w wersji ekologicznej, ponieważ te kupione w sklepie mogą działać niekorzystnie na nasze zdrowie. Wykonane w domu nawozy, czy spryskiwacze do liści są nieszkodliwe, a przy okazji również pozwolą nam cieszyć się pięknymi kwiatami na dłużej.

Fot. Min An/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*