HOBBY

Niezbędnik barmana – najważniejsze akcesoria

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Niezbędnik barmana – najważniejsze akcesoria

Co powinien mieć w posiadanym przez siebie asortymencie barman, aby można go było uznać za właściwie przygotowanego do swojej roli? Oto kilka akcesoriów, które są niezbędne dla osób, które uprawiają sztukę barmańską.

Niezbędnik barmana, czyli co?

Próbując określić to, co każdy barman powinien posiadać, należy mieć na uwadze przede wszystkim charakterystyczne dla sztuki barmańskiej sprzęty. W tym przypadku warto jednak pokusić się o podstawową bazę trunków, które stanowią absolutne must have.

Shaker

Chyba najbardziej oczywisty sprzęt, który powinien posiadać barman. Umożliwia sprawne, nierzadko zaś także efektowne łączenie kilku składników poprzez potrząsanie nimi. Dzięki wsypaniu do niego skruszonego lodu jesteśmy też w stanie znacznie szybciej schłodzić mieszankę alkoholi. Shakery wykonuje się najczęściej ze stali nierdzewnej, ale dostępne są  też  wykonane z plastiku.

Jakimi rodzajami shakerów dysponujemy?

Z podziałkami lub bez, dwu- lub trzyczęściowe, shakery dzielą się na:

  • shakery bostońskie – są zbudowane z dwóch naczyń, szklanego i metalowego i wyglądem przypominają szklanki; lód i składniki umieszcza się w części szklanej, później dokłada metalową i wstrząsa ściskając oburącz. O tym, że drink jest gotowy do serwowania, świadczy ochłodzenie części metalowej przyrządu,
  • shakery francuskie – metalowe pojemniki z pokrywką; obecnie coraz rzadziej spotykane,
  • cobbler shakery – dobra opcja dla początkujących; składają się z metalowego pojemnika i pokrywki z sitkiem.
koktajl.tv – Jak używać shakera, technika shakerowania

Łyżka barmańska

Przyrząd w postaci długiej łyżki, która przydatna jest do mieszania składników w wysokich szklankach. Niezbędna również w przypadku robienia drinków warstwowych.

Muddler

Rodzaj ubijaka, dawniej drewnianego, obecnie wykonywanego z metalu lub twardego plastiku. Klasycznym przykładem koktajlu, który wymaga użycia muddlera jest mojito. Jego działanie sprowadza się do rozbijania lodu i wydobywania z poszczególnych składników pełni walorów smakowych i zapachowych poprzez ich ubijanie.

Miarka do alkoholi

Przyrząd, który pomaga w odmierzeniu właściwych proporcji alkoholu, co jest niezbędne dla przygotowania danego drinka we właściwy sposób. Najczęściej wybiera się miarki dwustronne z podziałkami 20 i 40 mililitrów.

Nalewak barmański

Proste, ale bardzo potrzebne urządzenie przypominające korek z rurką. Umożliwia precyzyjne dozowanie alkoholu i zapobiega jego rozlaniu. Na rynku dostępne są różnorodne modele – zwykle wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego.

Vlad SlickBartender – 10 Basic Bar Tricks To Learn in 2020Niezbędnik alkoholi, które każdy barman powinien mieć

Bardzo ważny w pracy każdego barmana jest nie tylko sprzęt, ale też dobór alkoholi. W dużej mierze pokrywa się on z tym, co powinno się znaleźć w każdym dobrze wyposażonym domowym barku. Wśród najbardziej przydatnych, podstawowych wręcz trunków trzeba wyliczyć:

  1. wódkę – czysta wódka jest konieczną bazą do wielu drinków. Jej zaletą jest cena i to, że w przeciwieństwie do niektórych innych destylatów, łatwo jest ją nabyć. Konkretny rodzaj powinien być wybierany w zgodzie z własnymi preferencjami.
  2. rum – średniej klasy alkohol w tej kategorii można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Niezastąpiony składnik drinków rodem z gorącej Kuby – mojito i Cuba libre.
  3. whisky – nie musi być to trunek z najwyższej półki, ale jakiś rodzaj mieszanej (‘’blended’’) whisky musi się znaleźć we właściwie zaopatrzonym barze.
  4. gin – składnik wytrawnego martini i nie tylko. Również gin stanowi dobrą bazę do przygotowania wielu drinków, świetnie też współgra ze smakiem cytrusów. Można go kupić nawet za 30 złotych za butelkę. Oczywiście alkohole tego gatunku wysokiej klasy będą kosztowały znacznie więcej.
  5. blue curacao – likier, który do sztuki robienia drinków wnosi nie tylko smak, ale też bardzo efektowny kolor.
  6. amaretto – migdałowy, gorzkawy likier, który w odpowiednim zestawieniu posmakuje nie tylko paniom.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*