KARIERA I FINANSE

Jak zostać kwalifikowaną opiekunką do dziecka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zostać kwalifikowaną opiekunką do dziecka?

Artykuł sponsorowany

Lubisz dzieci i chcesz pracować jako opiekunka? Żeby profesjonalnie opiekować się dziećmi, musisz spełniać określone warunki. Chcesz wiedzieć, co zrobić, by zostać opiekunką dziecięcą? Przeczytaj nasz artykuł.

Wymagania wobec opiekunki dziecięcej

W zależności od tego, gdzie chcesz zostać zatrudniona, musisz spełniać określone warunki. Jeżeli chodzi o zatrudnienie u osób prywatnych, nie musisz mieć specjalnego przygotowania pedagogicznego, jednak bardzo często pracodawca zwraca uwagę na to, czy kandydatka na opiekunkę ma wykształcenie, które ułatwi jej opiekę nad dziećmi. Ta praca jest bardzo trudna, bo niania musi wiedzieć, jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, jak właściwie się nimi opiekować oraz z nimi bawić. Dlatego warto ukończyć szkołę, która pozwoli zdobyć taką wiedzę i umiejętności. Pracę jako opiekunka do dziecka możesz otrzymać także w żłobku, domu opieki, szpitalu czy w hospicjum. W takiej sytuacji odpowiednie kwalifikacje mogą okazać się niezbędne. Dlatego warto zapoznać się z programem nauczania szkół, które mogą Ci je zapewnić. Na stronie https://www.collegium.com.pl/ znajdziesz informacje dotyczące kształcenia w tym kierunku.

Opiekunka dziecięca może odpowiadać zarówno za dzieci zdrowe, jak i chore albo niepełnosprawne. W przypadku pracy w domu dziecka od opiekunki wymaga się większego zaangażowania, ponieważ zastępuje ona w pewnym sensie dziecku rodziców. Koniecznym warunkiem do pracy jako opiekunka, niezależnie od miejsca zatrudnienia, jest posiadanie aktualnych badań sanitarno-epidemiologicznych.

Nauka w szkole, po której będziesz kwalifikowaną opiekunką dziecięcą, trwa najczęściej 2 lata. Są to zajęcia zaoczne, a żeby się na nie zapisać, trzeba dostarczyć dokumenty poświadczające ostatni ukończony etap edukacji. Nauka na kierunku opiekunka dziecięca kończy się specjalnym egzaminem, który potwierdzi Twoje kwalifikacje zawodowe.

Fot. Polina Tankilevitch/Pexels

Jaka powinna być opiekunka?

Odpowiedzialność jest najważniejszą cechą dla kandydatki na opiekunkę dziecięcą. Opiekując się dziećmi, bierzesz odpowiedzialność za jego wychowanie i kształtowanie osobowości. Czuwasz nad jego bezpieczeństwem oraz zdrowiem, dlatego też, jako przyszła opiekunka, powinnaś wzbudzać zaufanie dzieci i ich rodziców. Opiekunka dziecięca musi lubić kontakt z dziećmi w każdym wieku, umiejąc jednocześnie znaleźć indywidualne podejście do każdego z nich.

Opiekunka dziecięca powinna być też opanowana i cierpliwa, ale też energiczna. W przypadku pracy np. w żłobku, będzie zajmowała się więcej niż jednym dzieckiem, więc spostrzegawczość także jest bardzo istotną cechą. Jeżeli opiekunka pracuje w hospicjum czy w szpitalu, odpowiedzialna jest za chore dzieci. Dlatego wymagana jest także odporność psychiczna.

Czym zajmuje się kwalifikowana opiekunka?

Podstawowymi zadaniami opiekunki dziecięcej są: prowadzenie zajęć wychowawczych, edukacyjnych i opiekuńczych, które uwzględniają rozwój dzieci, wykonywanie codziennych czynności, które związane są z pielęgnowaniem dzieci, a także dbanie o prawidłowe odżywianie oraz podawanie dzieciom leków. Do jej zadań należy też zapewnienie rozrywek i aktywności na świeżym powietrzu. Kwalifikowana opiekunka musi przede wszystkim zapewnić dziecku bezpieczeństwo i zadbać o zaspokojenie jego potrzeb. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, opiekunka musi umieć udzielić mu pierwszej pomocy.

Jeżeli uważasz, że posiadasz wymienione cechy i jesteś gotowa do podjęcia tak trudnej pracy, jaką jest bycie opiekunką dziecięcą – zdecyduj się na naukę w tym kierunku.

Zdjęcie główne: New Africa/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*