MODA I URODAODZIEŻ

Dobór obuwia do garnituru – jak nie popełnić błędu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dobór obuwia do garnituru – jak nie popełnić błędu?

Artykuł sponsorowany

O butach damskich napisano już niejedno. W kwestii męskich pozostaje za to wciąż niedosyt. A te, wbrew pozorom, wcale nie są sobie równe i warto jest wiedzieć, jakimi zasadami należy kierować się nie tylko przy ich kupnie, ale i podczas dobierania do konkretnych stylizacji. Dziś zgłębimy zatem temat doboru obuwia do garnituru. Jak nie popełnić faux-pas?

O czym świadczy kolor butów do garnituru?

W każdej męskiej garderobie z pewnością znajdzie się para garniturowych butów. Dlaczego para, a nie więcej? Okazuje się, że warto mieć ich w szafie przynajmniej dwie – dobrze wówczas, by były w różnych kolorach. Barwa butów wkładanych do garnitura świadczy bowiem o stopniu formalności wydarzenia, na które dana stylizacja została dobrana. Zatem czarne obuwie będzie wskazywać na wysoce oficjalne wydarzenie, a im jaśniejszy odcień – na przykład brąz lub jasny brąz, tym mniej formalne jest spotkanie. Należy jednak zaznaczyć, że buty jasnobrązowe nie są w żaden sposób nieeleganckie czy niewłaściwe. Można zatem włożyć je zarówno do czarnego, jak i do szarego garnituru. Odpowiednie buty do garnituru znajdziesz na stronie patine.pl.

Fot. Lukas/Pexels

Modele butów do garnituru

Kiedy pomyślimy o obuwiu, które najczęściej wkłada się do garnituru, do głowy od razu przychodzi nam para wiązanych butów. Tymczasem ich modele różnią się od siebie. Najpopularniejsze na obuwniczym rynku są oksfordki, inaczej nazywane też wiedenkami. Są dość wysoko zabudowane wokół kostki i występują najczęściej w czarnym kolorze. To też najbardziej formalne z męskich butów, będą zatem doskonale prezentować się podczas bardzo oficjalnych uroczystości. Drugim co do popularności modelem są derby, buty odrobinę mniej wycięte dookoła kostki niż wspomniane już oksfordki. Są od nich również stopień niżej pod względem formalności. Będą dobrym wyborem do codziennych stylizacji dla osób, które noszą garnitur do pracy lub często uczestniczą w ważnych biznesowych spotkaniach, podczas których wymagany jest elegancki strój. Trzecim, najrzadziej spotykanym typem obuwia garniturowego są monki – to buty zapinane na klamerki, a nie wiązane na sznurówki. Warto, by znalazły się w szafie osób często noszących garnitury – będą modną alternatywą dla popularnych rozwiązań. Po właściwą dla siebie parę butów zajrzyj na sklep.pawo.pl.

A co z bielą?

Jeszcze nie tak dawno szał na wybiegach i ślubnych kobiercach robiły białe buty do garniturów. Czy to już przeżytek? Okazuje się, że faktycznie, białe buty garniturowe ustąpiły obecnie miejsca jasnym sneaksom i trampkom, które doskonale komponują się z zestawami koordynowanymi. Te z założenia są mniej formalne niż garnitury, dlatego w ich przypadku można pozwolić sobie na taką odrobinę swobody. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z zasadami savoir-vivre białe buty podczas eleganckich uroczystości można mieć na sobie tylko do godziny 18. Później obowiązuje już ciemny kolor.

Uwaga na lakierki!

Choć lakierki nie są chętnie wybieranym przez mężczyzn modelem, warto poświęcić im kilka słów. Pamiętać należy bowiem, że buty te powinno się wkładać jedynie do fraków i smokingów. Do tradycyjnego garnituru nie będą stanowiły dobrego wyboru. Warto pamiętać o tym, aby zaliczyć modowej wpadki na przyjęciu.

Szukając odpowiednich butów do garnituru warto znać podstawowe zasady związane z ich wyborem. Taka wiedza doda pewności również osobom, które zastanawiają się nad doborem posiadanego już obuwia do konkretnego koloru garnituru. A teraz – pora na zakupy!

Fot. Terje Sollie/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*