MODA I URODAOBUWIE

Lubisz spacerować po lesie? Pamiętaj o odpowiednim obuwiu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Lubisz spacerować po lesie? Pamiętaj o odpowiednim obuwiu

Wszyscy miłośnicy natury zapewne podzielają zdanie, że las to wspaniałe miejsce zarówno na relaks i wyciszenie, jak i na aktywny wypoczynek. Zwłaszcza zwolennicy tej drugiej opcji powinni pomyśleć o odpowiednim obuwiu, które umożliwi wygodną i bezpieczną eksplorację. Dowiedz się, jakie buty są najlepsze na spacery po lesie.

Podczas leśnych wędrówek mamy do czynienia z innym podłożem niż to, z którego najczęściej korzystamy na co dzień. Miejskie ulice, parkowe alejki czy nawet wiejska szosa nie równają się wyboistym leśnym szlakom, na których często spotykamy wystające konary, wilgotną ściółkę, śliskie liście, dołki, wzniesienia czy zalegające kałuże. Dlatego na leśny szlak warto wyposażyć się w odpowiednie obuwie – zarówno dla własnego komfortu, jak i bezpieczeństwa.

Gruba i twarda podeszwa

Zacznijmy od podstaw, czyli w tym przypadku od podeszwy buta. Na wyprawy do lasu najlepsze będzie obuwie o solidnych, grubych podeszwach. Lekkie, piankowe podeszwy nie sprawdzą się na leśnych duktach. Różnorodne przeszkody w postaci kamieni, konarów czy dołów najlepiej pokonuje się na mocnych podeszwach o dobrej przyczepności. Takie obuwie zapewni nam lepszą stabilność i komfort, ponieważ nie będziemy dotkliwie odczuwać każdej nierówności.

Dobrej jakości materiały

W obuwie do wędrówek po terenach takich jak las warto zainwestować, wybierając dobrej jakości materiały, które zapewnią właściwą ochronę zależnie od warunków pogodowych. Ważne, aby buty posiadały wodoodporną i oddychającą membranę, która zapewni stopom odpowiednią ochronę przed wilgocią i ewentualnymi zmianami warunków atmosferycznych oraz potrzebną wentylację.

Miękki kołnierz i język

Wyściełany materiał w obszarze kołnierza i języka butów znacznie przyczynia się do zwiększenia komfortu podczas wędrówki na wyboistych szlakach, gdzie sztywna cholewka mogłaby powodować obtarcia i bolesne pęcherze. Przy wybieraniu butów warto zwrócić uwagę, aby wewnętrzny materiał był przyjemny w dotyku dla skóry.

Wysoka cholewka

Jeżeli chcemy zapewnić sobie dodatkową ochronę przed wypadkami, takimi jak np. skręcenie kostki, które mogą się zdarzyć na wyboistym leśnym dukcie, wybierzmy buty z wyższą cholewką. Zapewni ona większą stabilność kostki i tym samym zmniejszy ryzyko urazów, które mogą powstać np. w wyniku stąpnięcia na wystający konar, kamień czy inne nierówności terenu.

Odpowiednie dopasowanie do stopy

Buty na leśne wędrówki powinny być przede wszystkim wygodne, a zatem, przymierzając wybrane modele, koniecznie zróbmy w sklepie próbną przechadzkę. Pospacerujmy dłuższą chwilę, aby zorientować się, czy dany model obuwia dobrze przylega do naszej stopy, czy nigdzie nas nie uciska, a także, czy nie jest zbyt sztywny – buty do pieszych wędrówek powinny być stabilne, ale i nieco elastyczne.

Zwróćmy szczególną uwagę na rozmiar – stopa w takim obuwiu powinna być unieruchomiona tak, aby przy schodzeniu z góry, czy wspinaniu się pod górę nie przemieszczała się w bucie, mogłoby to bowiem powodować bolesne otarcia lub pęcherze. Dobrze dobrane obuwie nie może uciskać, ale też powinno odpowiednio przylegać do stopy.

Zdj. główne: Irina Iriser/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*