ZWIERZĘTA

Dieta dla gryzonia – jak zadbać o zdrowie domowego zwierzątka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dieta dla gryzonia – jak zadbać o zdrowie domowego zwierzątka?

Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie niemal każdego stworzenia, w tym także gryzoni. Przez błędy żywieniowe te małe zwierzątka mogą cierpieć całe życie. O czym trzeba wiedzieć, by zapewnić im jak najlepsze warunki?

Domowe zwierzątko to nie zabawka

Wiele osób decyduje się na przygarnięcie bądź kupno domowego zwierzątka. Niektórzy chcą psa lub kota, inni rybki, a jeszcze inni wybierają gryzonie.

Opiekę i przytulny kąt można zapewnić między innymi takim hodowlanym gryzoniom jak:

  • świnka morska, 
  • chomik, 
  • szynszyla, 
  • koszatniczka, 
  • szczurek, 
  • myszoskoczek, 
  • myszka, 
  • popielica afrykańska,
  • myszorówka. 

W każdym przypadku trzeba wcześniej dowiedzieć się, jaki jest tryb życia danego zwierzątka. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie aktywności – czy harcuje bardziej w dzień, czy może jednak nocą, czy jest samotnikiem, czy powinien żyć w grupie oraz jaką klatkę powinien mieć i wreszcie – czym się żywi.

Dużym błędem jest myślenie, że małe gryzonie nie wymagają opieki. Owszem, nie trzeba ich wyprowadzać na spacery, ale one tak samo wymagają opieki i troski ze strony właściciela, który na samym początku koniecznie musi zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Mowa o odpowiedniej wielkości klatce, kuwecie, wybiegu, poidełku czy miseczce z wodą, trocinach, zabawkach i wielu innych.

Z niektórymi gryzoniami wiążemy się nawet na kilkanaście lat, więc taką decyzję trzeba podjąć w pełni świadomie.

Chomicza dieta

Dobra dieta = dobre zdrowie

Złe żywienie bardzo odbija się na zdrowiu domowych gryzoni. Niestety może to w łatwy sposób wywoływać trwające wiele lat choroby. By tak się nie stało, należy jeszcze przed przygarnięciem zwierzątka dokładnie zapoznać się z zasadami jego prawidłowej diety.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że powinny one jeść karmę przeznaczoną dla gryzoni. Nie sprawdzi się tutaj karmienie przysłowiowymi resztkami z obiadu. Gryzonie nie mogą jeść:

  • słodyczy,
  • słonych przekąsek,
  • żywności przetworzonej, smażonej, pieczonej czy przyprawionej, a więc takiej, której nie znalazłby w naturze. 

Nie ma się jednak czego obawiać. Obecnie odpowiednia karma jest powszechnie dostępna w sklepach zoologicznych i marketach, nie tylko stacjonarnych, ale też internetowych. Warto wcześniej przeanalizować jej skład, tak by wybierać pokarm wartościowy, który ma odpowiednie proporcje czystego białka, tłuszczów, włókien oraz składników mineralnych i innych.

Ponadto o ile psa karmi się przeważnie raz dziennie, o tyle gryzonie powinny mieć stały dostęp do jedzenia – by mogły regularnie ścierać siekacze. Zawsze powinny mieć też dostęp do świeżej wody.

O tym trzeba pamiętać

Świnka morska, chomik, myszka, szynszyla to gryzonie, jednak każde z nich ma inne wymagania żywieniowe. Z reguły podstawą ich diety są różne ziarna.

Przykładowo w diecie chomików czy myszek w pełni zdrowe są warzywa i owoce,jednak w ogóle nie nadają się one dla szynszyli. Mogą doprowadzić do groźnej dla ich zdrowia cukrzycy, która nie tylko powoduje cierpienie zwierzątka, ale wpływa też niekorzystnie na długość jego życia.

Zbyt dużych i częstych porcji owoców nie powinno się podawać także świnkom morskim. Mogą być one raczej dodatkiem do diety niż regularnym posiłkiem.

Jeśli zaś chodzi o chomiki, to jedzą one naprawdę sporo produktów, jednak na czarnej liście znajdują się produkty przetworzone, gotowe wędliny, nabiał, słodycze, a także surowe ziemniaki, szpinak, cebula, cytrusy, fasola czy kapusta. Zjedzenie niektórych może zakończyć się nie tylko biegunką, ale w niektórych przypadkach także śmiercią.

Warto też trzymać się zasady, by nie karmić gryzoni przypadkowymi roślinami, które można znaleźć w lesie, na łące, w parku czy ogrodzie. Wiele z nich może okazać się toksyczne.

Kluczowe jest zatem dokładne zapoznanie się z wymaganiami żywieniowymi każdego gryzonia, aby zapewnić mu szczęśliwe życie w zdrowiu i spokoju. Trzeba też liczyć się z koniecznymi wizytami u weterynarza czy ewentualną koniecznością kupowania lekarstw.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*