ZDROWIE

Jak dbać o zęby?

Potrzebujesz ok. 10 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o zęby?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zdrowe i białe zęby to najlepsza wizytówka człowieka, niezależnie od jego wieku. Zadbany uśmiech dodaje pewności siebie, wpływa na podniesienie nastroju, a także pomaga w budowaniu relacji międzyludzkich. Warunkiem koniecznym do zachowania pięknego uśmiechu jest niewątpliwie odpowiednia higiena jamy ustnej. Składają się na nią czynności, takie jak szczotkowanie, nitkowanie, płukanie oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Chcąc cieszyć się mocnym uzębieniem warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż witaminy A, D, wapnia oraz fosforu w codziennej diecie. Jak prawidłowo dbać o zęby? Na to pytanie odpowiemy w poniższym poradniku!

Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zaniedbywanie codziennego szczotkowania zębów prowadzi nie tylko do rozwoju próchnicy, ale również przyczynia się do powstawania aft, grzybicy języka, zapalenia dziąseł, żuchwy oraz szczęki. Z czasem mogą się one przekształcić w niebezpieczne choroby, wymagające długotrwałego i skomplikowanego leczenia.

O higienę jamy ustnej należy zadbać już od pierwszych miesięcy życia. Dziąsła, język i policzki można zacząć czyścić dziecku zanim jeszcze wyrośnie pierwszy ząbek. W ten sposób pozbędziemy się pozostałości po jedzeniu oraz uchronimy malucha przed pojawieniem się tak zwanych pleśniawek. Regularne przemywanie jamy ustnej sprawi, że w przyszłości ząbki naszej pociechy będą mniej narażone na próchnicę.

Systematyczne mycie zębów to jeden z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na piękny i zdrowy uśmiech. O higienę jamy ustnej należy dbać w każdym wieku, ponieważ dzięki niej będziemy mogli cieszyć się estetycznym wyglądem uzębienia, a także zapobiegniemy przykrym konsekwencjom związanym z jej brakiem. Zdrowe zęby umożliwiają prawidłowe rozdrobnienie i przeżuwanie pokarmów, swobodne mówienie, uśmiechanie się, a także pozwalają zachować młody wygląd i poczuć się bardziej atrakcyjnie.

Jak dbać o zęby u dzieci?

Higiena jamy ustnej jest istotna nie tylko u dorosłych, ale nade wszystko u dzieci. Z tego względu trzeba o nią zadbać jak najwcześniej. Zawiązki zębów mlecznych powstają zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat. Od mniej więcej 4 miesiąca zaczynają się wyrzynać. Czyszczenie dziąseł niemowlęcia warto przeprowadzać już od pierwszych tygodni życia. Do tego celu najlepiej użyć niejałowego gazika nasączonego wodą lub rumiankiem. Przemywając linię dziąseł wykonujemy okrężne ruchy, przypominające szczotkowanie zębów. Dzięki temu dokładnie oczyścimy jamę ustną malucha z resztek pokarmowych. Taki zabieg należy przeprowadzać po każdym karmieniu. W ten sposób przyzwyczaimy dziecko do późniejszego szczotkowania zębów.

Jeśli w jamie ustnej noworodka zauważymy pierwsze ząbki, można przejść do stosowania delikatnej pasty do zębów. Zwróćmy uwagę, by zawierała jak najmniej fluoru – optymalnym stężeniem będzie 1000 ppm. Ogromne znaczenie ma także ilość pasty. W przypadku niemowlaków powinno być to jedynie delikatne maźnięcie (wielkości ziarnka ryżu), ponieważ nie potrafią one prawidłowo wypluwać pasty.

Jeśli chodzi o starsze dzieci w wieku od 3 do 6 lat ilość pasty nakładanej na szczoteczkę powinna odpowiadać wielkości ziarna grochu. Natomiast u dzieci powyżej 6 roku życia można zastosować pastę z fluorem o stężeniu 1450 ppm, w ilości od 1 do 2 cm. Dla dzieci szczególnie polecane są szczoteczki manualne o miękkim włosiu. Delikatnie czyszczą powierzchnię zębów, nie podrażniając dziąseł. Mleczaki u dziecka należy czyścić minimum 2 razy dziennie – najlepiej po każdym posiłku.

W jaki sposób zadbać o zęby stałe?

Aby móc cieszyć się olśniewającym, zdrowym uśmiechem przez długie lata niezbędna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Codzienna pielęgnacja uzębienia nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jedynie przestrzegania kilku podstawowych zasad i odrobiny wyrzeczeń. Jak więc dbać o zęby stałe?

Szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów jest bardzo ważne dla zachowania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej. Zabieg ten pozwala pozbyć się resztek pożywienia i osadów, które odgrywają istotną rolę w rozwoju próchnicy. Ogranicza także ryzyko wystąpienia chorób dziąseł, mogących doprowadzić nawet do utraty zębów. Czyszczenie zębów należy przeprowadzać minimum dwa razy dziennie, przez co najmniej 2 minuty.

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki. W sprzedaży dostępne są modele manualne, elektryczne, soniczne, ultradźwiękowe i jonowe. Jeśli nie mamy pewności, który z nich najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, warto zasięgnąć porady stomatologa. Podpowiadamy, że dla zdrowych zębów uniwersalnym wyborem będą szczoteczki ze średnim włosiem. Natomiast modele elektryczne odznaczają się wyższą skutecznością czyszczenia. Oprócz zębów pamiętajmy również o wyczyszczeniu policzków i języka, bo to na nim znajduje się najwięcej bakterii.

Nici dentystyczne

Choć szczotkowanie zębów jest niezwykle istotne w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, to jednak nie wszystko. Codzienną pielęgnację warto uzupełnić o nici dentystyczne. Cienkie nylonowe nitki idealnie wnikają między przestrzenie międzyzębowe, usuwając z nich resztki jedzenia. Zapobiegają tworzeniu się kamienia i bakterii, mogących prowadzić do powstawania ognisk próchnicowych.

Nitkowanie zębów powinno odbywać się przynajmniej raz dziennie przed szczotkowaniem. Ważne, by zabieg trwał nie krócej niż 3 minuty. Z nici dentystycznej mogą także korzystać dzieci, kiedy tylko pojawią się u nich sąsiadujące zęby. Zanim przejdziemy do używania nici należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk. W ten sposób unikniemy przenoszenia bakterii do jamy ustnej.

przybory do czyszczenia zębów
źródło: pixabay

Płyny do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania zębów bez wątpienia pozwoli zachować właściwą higienę jamy ustnej. Dzięki swojej płynnej konsystencji dociera tam, gdzie włosie szczoteczki tradycyjnej nie może, zapewniając skuteczną ochronę przed próchnicą i chorobami dziąseł. Preparat do płukania jamy ustnej stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji uzębienia. Warto nadmienić, iż potęguje on działanie pasty do zębów, co zapewnia jeszcze większą ochronę uśmiechu.

Buzię można wypłukać zarówno przed jak i po szczotkowaniu. W tym pierwszym przypadku specyfik pomoże w rozmiękczeniu płytki nazębnej, natomiast po umyciu zębów dostarczy dodatkowej dawki fluoru. Płyn do płukania jamy ustnej wyróżnia się dość intensywnym zapachem i smakiem. Za jego pomocą możemy szybko odświeżyć oddech.

Regularne wizyty u stomatologa

Chcąc zachować zdrowie całej jamy ustnej należy systematycznie odwiedzać stomatologa. Wizyty powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku. W ich trakcie dentysta zrobi dokładny przegląd uzębienia – oceni ewentualne ubytki oraz sprawdzi czy nigdzie nie ma płytki nazębnej, która może przemienić się w kamień. Jeśli specjalista zauważy coś niepokojącego z pewnością zaproponuje umówienie się na wizytę w najbliższym czasie. Być może konieczne będą dodatkowe badania, takie jak RTG jednego lub więcej zębów.

Regularny, profesjonalny przegląd zębów ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na wczesne wykrycie próchnicy bądź innych chorób, co pozwala uniknąć kosztów związanych z leczeniem bardzo zepsutych zębów. Zapobiega to także rozwojowi rozmaitych schorzeń i chorób, w tym nawet nowotworu. Stomatolog, który zna się na higienie jamy ustnej z pewnością pomoże w doborze odpowiednich rozwiązań.

Odpowiednia dieta

Odpowiednia pielęgnacja uśmiechu to połowa sukcesu. Olbrzymie znaczenie ma także prawidłowo zbilansowana dieta. Warto wiedzieć, jakie produkty spożywcze wspierają zdrowie naszych zębów oraz dziąseł i włączyć je do swojego codziennego menu. Podstawowym budulcem zębów jest oczywiście wapń. Należy więc dostarczać swojemu organizmowi produkty, które są jego bogatym źródłem, jak np. jogurty (bez cukru), mleko, sery ryby, fasola, soja, szpinak, kapusta włoska, płatki owsiane i orzechy.

Jako przekąska zamiast sięgać po batonika czy chipsy dobrze wybrać surową marchewkę, seler naciowy lub jabłko. Produkty te nie dość, że obfitują w wiele cennych witamin i minerałów, to jeszcze zwiększają produkcję śliny, która pomaga pozbyć się bakterii z jamy ustnej. Nie bez znaczenia jest obecność suszonych owoców w diecie. Wydawać by się mogło, iż mają one negatywny wpływ na zęby, jednak wcale tak nie jest. Jak się okazuje, wykazują one silne właściwości antybakteryjne. Spożywane w umiarkowanych ilościach ograniczają ryzyko wystąpienia próchnicy.

zdrowa dieta
źródło: pixabay

Rezygnacja z używek i nocnego podjadania

Nie od dziś wiadomo, że używki mają tragiczny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Ryzyko przedwczesnej utraty zębów u palaczy jest cztery razy wyższe niż u zdrowych osób. Nikotyna zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy, a także przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego o charakterystycznym żółtym bądź szarym kolorze. Z kolei alkohol hamuje produkcję śliny, która jak zostało wspomniane wcześniej – jest niezbędna do oczyszczania powierzchni zębów ze szkodliwych bakterii. W przypadku, gdy nadużywamy procentów musimy liczyć się z tym, że zdrowie naszego uzębienia może zostać poważnie naruszone.

Stan zębów równie dobrze może zrujnować nocne podjadanie. Nie chodzi tu tylko o słodycze czy fast-foody, ale ogólnie o jedzenie. Wszystko dlatego, że wieczorową porą zmniejsza się wydzielanie śliny. Resztki jedzenia zalegające w przestrzeniach międzyzębowych to doskonałe środowisko dla bakterii.

Picie kawy i herbaty

Najkorzystniejsze dla naszej jamy ustnej jest picie czystej wody niegazowanej. Niemniej jednak trudno oprzeć się pysznej kawie czy herbacie. Warto mieć na uwadze, iż kawa zawiera duże ilości kwasów, które mają negatywny wpływ na szkliwo zębów. Kiedy dojdzie do jego uszkodzenia zwiększa się ryzyko wystąpienia próchnicy.

Z kolei czarna herbata sprzyja tworzeniu się osadu na uzębieniu. Ma on negatywny wpływ nie tylko na same zęby, ale i dziąsła. Zamiast czarnej mocnej herbaty zdecydowanie lepiej postawić na białą bądź zieloną, które pomagają zachować zdrowie jamy ustnej, jak i całego organizmu.

Podsumowanie

Mocne i zdrowe zęby są prawdziwą ozdobą każdej twarzy. Warto zadbać o swój uśmiech nie tylko ze względów estetycznych, ale nade wszystko zdrowotnych. Brak właściwej higieny jamy ustnej z czasem prowadzi do wielu groźnych chorób. Aby tego uniknąć należy regularnie czyścić zęby, stosować nić dentystyczną, płukać buzię specjalnym płynem, a także co najmniej raz w roku odwiedzić stomatologa. Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na to, co jemy. Dobrze włączyć do swojej codziennej diety produkty, które zawierają dużo wapnia i pobudzają wydzielanie śliny. Zamiast mocnych kaw i czarnych herbat zdecydowanie lepiej napić się zielonej lub białej herbaty, które wykazują silne właściwości bakteriobójcze. Stosując się do powyższych zasad możemy być pewni, że zachowamy doskonałe zdrowie jamy ustnej na długie lata!

Zdjęcie główne: pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*