MODA I URODAOBUWIE

Buty do szkoły dla dziecka – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Buty do szkoły dla dziecka – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Nowy rok szkolny za pasem, a z nim konieczność zakupu wyprawki szkolnej. O ile ubrania nie przysparzają większych problemów, o tyle buty należy wybierać odpowiedzialnie. 

Od nich zależy prawidłowy rozwój stopy, a także ogólne samopoczucie dziecka w czasie lekcji szkolnych.

Buty szkolne – na co zwrócić uwagę

Wybierając buty szkolne, trzeba pamiętać, aby w pierwszej kolejności były lekkie i wygodne, a dopiero potem ładne i stylowe. Dziecko spędza w szkole około 30 godzin tygodniowo – cały ten czas jest w butach, dlatego muszą być one maksymalnie komfortowe.

Podeszwa i zapiętek

Pierwsza rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę, to podeszwa i zapiętek. Podeszwa powinna być niewysoka i elastyczna, a zapiętek usztywniony. Wiesz, jak dzieci lubią biegać po szkole na przerwach, a właściwie dobrana podeszwa chroni przed urazami.

Materiał

Wybieraj buty z naturalnych materiałów, nawet jeśli trzeba będzie za nie dopłacić. Syntetyczne, lakierowane lub gumowe obuwie nie pozwoli stopom „oddychać” i Twoje dziecko będzie odczuwać dyskomfort. Idealnym wariantem jest całkowicie lub przynajmniej częściowo naturalna skóra: materiał wewnętrzny i wyściółka – z naturalnej skóry, a wierzchnia część – ze sztucznego materiału.

Podpiętka i wkładka

Buty do szkoły powinny być wyposażone w podpiętkę i wygodną wkładkę zapewniającą stopom właściwą wentylację. Te elementy zapobiegną rozwojowi płaskostopia i zapewnią podparcie całej stopy, rozkładając równomiernie ciężar ciała przy chodzeniu.

Rozmiar

Kolejny ważny element warunkujący komfort chodzenia to właściwie dobrany rozmiar obuwia szkolnego. Prawidłowo dobrane buty powinny być nieco dłuższe od stopy dziecka z uwagi na jej przesuwanie się w czasie chodzenia. Nie kupuj też butów na zapas, na kilka lat wprzód. Co pół roku stopa dziecka rośnie średnio o pół rozmiaru, a to oznacza konieczność zakupu nowych butów z początkiem każdego nowego roku szkolnego.

Żeby właściwie dobrać rozmiar, wyjmij z buta wkładkę i postaw na nią stopę dziecka. Pięta musi przylegać do krawędzi wkładki. Jeśli nad palcami jest mniej więcej 1 cm wolnej przestrzeni, stopa nie wychodzi poza krawędzie wkładki, rozmiar butów jest odpowiedni.

A żeby sprawdzić, czy buty nie uciskają, postaw stopę dziecka na kartce papieru i obrysuj za pomocą ołówka. Następnie wytnij równo powstały kontur i włóż do obuwia. Jeśli kartka zgina się na brzegach, buty są za ciasne.

Buty na WF – jak wybrać?

Wybór butów na zajęcia wychowania fizycznego także wymaga szczególnej uwagi. Żeby dziecko nie doznało kontuzji i osiągało dobre wyniki sportowe, zwróć uwagę na następujące parametry:

  • rodzaj butów – Zdecyduj się na halówki. Nie kupuj trampek i innych butów, które nie nadają się do uprawiania sportu;
  • podeszwa – lekka i sprężysta, z dobrą amortyzacją. Ponadto zgodne z wymogami placówek dydaktycznych, podeszwa musi być jasna. Ciemna pozostawia nieestetyczne rysy na podłodze i ścianach;
  • materiał – oddychający, najlepiej z siateczki;
  • sposób zapięcia – rzepy są najskuteczniejsze. Buty sznurowane to nie najlepszy wariant na lekcje wf-u;
  • zapiętek – sztywny, by zminimalizować ryzyko kontuzji;
  • rozmiar – buty sportowe powinny mieć zapas od 5 do 7 mm. Nie kupuj halówek na wyrost.

Przeczytaj też: https://tiptors.pl/moda-uroda/jak-czyscic-biale-buty-poznaj-skuteczne-sposoby/

Zdjęcie główne: Kindel Media/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*