MODA I URODAOBUWIE

Jak rozciągnąć za ciasne obuwie?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak rozciągnąć za ciasne obuwie?

Każdy prawdopodobnie przynajmniej raz kupił parę butów, które bardzo mu się podobały, ale okazały się za ciasne. Jak rozciągnąć zbyt obcisłe buty, aby móc w nich wygodnie chodzić? Przeczytaj o tym w naszym artykule.

Elegancja, styl, oryginalność – to główne kryteria, dla których często zaniedbujemy wygodę i praktyczność przy kupowaniu butów. Wiele osób decyduje się na buty o jeden rozmiar mniejsze, ponieważ nie może oprzeć się ich stylowi, a w sklepie nie ma optymalnego rozmiaru. Jednak już po pierwszym spacerze w nowych butach na stopach pojawiają się odciski. W takiej sytuacji ulubiona para butów zwykle ląduje w szafie, bo mało kto lubi odczuwać ból i niedogodności.

Pozostaje tylko żałować wydanych pieniędzy i braku możliwości chodzenia w wybranych butach.

Czy można naprawić tę sytuację? Jak nosić za ciasne buty? 

Roztwór alkoholu

W celu rozszerzenia butów można potraktować je dowolnym płynem zawierającym alkohol: wódką, rozcieńczoną wodą z alkoholem, wodą kolońską. Możesz wytrzeć takim roztworem całego buta lub oddzielić obszary, które powodują nieprzyjemne doznania. Następnie musisz pochodzić w tych butach po domu przez co najmniej dwie godziny, mając na sobie grube bawełniane skarpetki.

Fot. Thor Garlan/Pexels

Olej roślinny

Olejek rycynowy, olej słonecznikowy i wazelina pomogą rozszerzyć za ciasne buty. Te trzy środki działają dobrze w przypadku wyrobów ze sztucznej lub naturalnej skóry. Musisz rozsmarować jeden z tych produktów na swoich butach od wewnątrz i od zewnątrz, a następnie chodzić w nich po domu przez około trzy godziny. Później ostrożnie zetrzyj pozostały olej lub wazelinę.

Gorąca woda

Jak nosić w domu ciasne buty ze skóry? Skorzystaj z tej najtańszej opcji.

Na środek (na górę) skórzanych butów wylej wodę o bardzo wysokiej temperaturze, po kilku minutach osusz je i trochę ostudź. Następnie masz do wyboru dwie opcje: albo załóż skarpetki i chodź w butach, aż wyschną, albo zawiń je w bawełnianą szmatkę nasączoną wrzącą wodą na pół godziny, nasmaruj dowolnym olejem i pozostaw na jeden dzień.

Można też zwilżyć bardzo gorącą wodą nie same buty, ale ciepłe skarpetki. Następnie załóż je na buty i chodź w ten sposób przez około trzydzieści minut.

Gazeta

Aby rozepchać za ciasne buty, wypróbuj staromodną metodę, która była wykorzystywana od pokoleń. Buty, które są ciasne w palcach, należy wypełnić gazetą zamoczoną w wodzie. Jednocześnie, aby uzyskać pożądany efekt, dociskamy mokry papier bardzo mocno, ale ostrożnie, zgodnie z pierwotnym kształtem. Po wyschnięciu gazety (trwa to około jednego dnia) musisz ją wyjąć z butów, które teraz będą dla Ciebie odpowiednie.

Mrożenie

Możesz użyć rozszerzających właściwości wody po zamarznięciu, aby poszerzyć za ciasne buty. Aby to zrobić, wlej wodę do mocnych plastikowych torebek, sprawdź, czy nie przeciekają i zamknij je lub zwiąż. Następnie włóż torebki z wodą do ciasnych butów, zawiń gazetą i włóż do zamrażarki. Buty powinny stać się luźniejsze, ponieważ worki z zamrożoną wodą zwiększą swój rozmiar.

Mydło

Jeśli chcesz rozciągnąć obcisłe buty, spróbuj przetrzeć je mydłem przed wyjściem na zewnątrz. Dzięki temu, że mydło zmniejsza tarcie, możesz uniknąć pojawienia się zrogowaceń. Używaj tego środka, aż buty rozciągną się do odpowiedniego rozmiaru.

Suszarka do włosów

Użycie zwykłej suszarki do włosów to kolejny świetny sposób na rozciągnięcie ciasnych butów, zwłaszcza jeśli musisz to zrobić szybko. Aby to zrobić, załóż ciasną parę ciepłych skarpet i rozgrzej najbardziej problematyczne obszary butów suszarką do włosów w trybie gorącym. Spaceruj po mieszkaniu przez około piętnaście minut. Jeśli dyskomfort nie ustąpi, powtórz procedurę.

Jak rozciągać poszczególne kawałki butów

Często dyskomfort spowodowany za ciasnym obuwiem odczuwalny jest wyłącznie w konkretnym miejscu. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy but ma odpowiednią długość, ale jest zbyt wąski. Aby uniknąć otarć, konieczne jest rozciągnięcie poszczególnych części buta.

Wąski i sztywny zapiętek 

Załóż buty na grube wełniane skarpetki. Jeśli nie możesz osiągnąć pożądanego efektu, spróbuj uderzyć w ten obszar młotkiem. Możesz także użyć mydła, wykorzystując sposób, o którym pisaliśmy wcześniej. Innym środkiem zaradczym jest wypełnienie zapiętka zgniecionymi kulkami z papieru lub skarpetami.

Wąski nosek

Buty, które są ciasne w palcach, są w rzeczywistości łatwiejsze do rozszerzenia, niż się wydaje. Modele z zamszu i skóry można umieścić w zamrażarce, wypełniając skarpetę workami z wodą. Lakierowane buty, a także wykonane ze skóry ekologicznej, można potraktować parafiną, alkoholem lub mydłem. 

Fot. Giày Da Tino/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*